Історикиня розповіла, як вдалося встановити, що Софії Київській - 1010 років

23.09.2021, 15:01
Культура
Історикиня розповіла, як вдалося встановити, що Софії Київській - 1010 років - фото 1
1010 років тому був закладений найдавніший храм Русі - Софія Київська. Докази цьому знайшла разом із заступником генерального директора Національного заповідника «Софія Київська» доктором історичних наук В'ячеславом Корнієнком також доктор історичних наук Надія Нікітенко. Їм вдалося з'ясувати, коли насправді було розпочато та завершено зведення собору. Ці висновки визнали експерти ЮНЕСКО.

Про це Надія Нікітенко розповіла "Фактам".

Докази, за її словами, є у самому соборі.

"На його стінах є тисячі графіті, написані в різні періоди історії храму, перш за все в княжі часи. Так ось, саме стародавнє графіті з тих, на яких вказана дата їх написання, зроблено в 1018 році. Це означає, що на той час не тільки вже був побудований собор, а й розписані його інтер'єри. Адже графіті писали на фресках. Корнієнко також виявив написи 1019 1022, 1023, 1028, 1 033, 1036 років. Тобто зроблені до 1037 року — дати початку будівництва Софії Київської, зазначеної у «Повісті временних літ». Виходить, що ці дані в літописі не відповідають дійсності. Навряд чи літописець зробив помилку випадково," - говорить вона.

Надія Нікітенко додає, що у Новгородському літописі вказана значно більш рання дата закладення Софії Київської — 1017-й. Однак побудувати і розписати його за один рік було нереально.

За її словами, ЮНЕСКО визнала докази того, що Софія Київська — це дітище насамперед князя Володимира Хрестителя. Завдяки цьому рішенню ЮНЕСКО 10 років тому було на державному рівні відсвятковано 1000-річчя закладення Софії Київської. Князь же Ярослав лише завершив роботи над собором. Остаточно захопивши 1019 року владу в Русі після смерті Володимира, він подбав про власну гробницю у соборі.

"Спочатку Софійський собор оточували відкриті галереї (нагадаю, що сучасного вигляду храм набув на рубежі XVII-ХVIII століть). Арки північній галереї заклали цеглою-плінфою і облаштували в східному торці розкішну усипальницю. Це був акт «присвоєння» Ярославом собору, заявкою на владу в Русі, яку він захопив силою", - резюмує Надія Нікітенко.

Надія Нікітенко - фото 79424
Надія Нікітенко

 

Софійський собор набув свого нинішнього вигляду в XVII столітті.

Обчислити дати точного початку і завершення будівництва Софійського собору, за словам дослідниці, допомогли давньоруські святці:

"У них зазначено, коли слід відзначати ті чи інші церковні свята. Там наводяться два дні освячення Софії Київської, тобто, якщо говорити простою мовою, закладки храму і його відкриття. Це 11 травня та 4 листопада (дати за старим стилем). Софійський собор — це храм Премудрості Божої. Тому його освячення могло бути тільки в день Господній, у неділю. Завдяки датованим графіті ми знаємо, що до 1018 році Софія Київська вже була побудована і розписана. Залишалося вивчити календар. У другому десятилітті XI століття ці дві дати припадають на неділю тільки у 1011 (4 листопада) і 1018 (11 травня) роках. Так я і визначила, коли конкретно був побудований собор. До речі, київський митрополит Петро Могила, який добре знав джерела, в тому числі й ті, що до нас не дійшли, в 1634 році повідомив у величезному написі під куполом Софії, що її почали будувати в 1011 році.
ЮНЕСКО визнала докази того, що Софія Київська — це дітище насамперед князя Володимира Хрестителя. Завдяки цьому рішенню ЮНЕСКО 10 років тому було на державному рівні відсвятковано 1000-річчя закладення Софії Київської".

На запитання, якщо собор заклали в листопаді, то чому річниця святкується 21 вересня, Надія Нікітенко відповіла:

"Тому що кілька століть тому виникла традиція святкувати освячення храму Софії Премудрості Божої в Києві в день Різдва Богородиці — 8 вересня за старим стилем, 21 вересня за новим".