Історикиня розповіла, як вдалося встановити, що Софії Київській - 1010 років
Про це Надія Нікітенко розповіла "Фактам".
Докази, за її словами, є у самому соборі.
"На його стінах є тисячі графіті, написані в різні періоди історії храму, перш за все в княжі часи. Так ось, саме стародавнє графіті з тих, на яких вказана дата їх написання, зроблено в 1018 році. Це означає, що на той час не тільки вже був побудований собор, а й розписані його інтер'єри. Адже графіті писали на фресках. Корнієнко також виявив написи 1019 1022, 1023, 1028, 1 033, 1036 років. Тобто зроблені до 1037 року — дати початку будівництва Софії Київської, зазначеної у «Повісті временних літ». Виходить, що ці дані в літописі не відповідають дійсності. Навряд чи літописець зробив помилку випадково," - говорить вона.
Надія Нікітенко додає, що у Новгородському літописі вказана значно більш рання дата закладення Софії Київської — 1017-й. Однак побудувати і розписати його за один рік було нереально.
За її словами, ЮНЕСКО визнала докази того, що Софія Київська — це дітище насамперед князя Володимира Хрестителя. Завдяки цьому рішенню ЮНЕСКО 10 років тому було на державному рівні відсвятковано 1000-річчя закладення Софії Київської. Князь же Ярослав лише завершив роботи над собором. Остаточно захопивши 1019 року владу в Русі після смерті Володимира, він подбав про власну гробницю у соборі.
"Спочатку Софійський собор оточували відкриті галереї (нагадаю, що сучасного вигляду храм набув на рубежі XVII-ХVIII століть). Арки північній галереї заклали цеглою-плінфою і облаштували в східному торці розкішну усипальницю. Це був акт «присвоєння» Ярославом собору, заявкою на владу в Русі, яку він захопив силою", - резюмує Надія Нікітенко.
Софійський собор набув свого нинішнього вигляду в XVII столітті.
Обчислити дати точного початку і завершення будівництва Софійського собору, за словам дослідниці, допомогли давньоруські святці:
"У них зазначено, коли слід відзначати ті чи інші церковні свята. Там наводяться два дні освячення Софії Київської, тобто, якщо говорити простою мовою, закладки храму і його відкриття. Це 11 травня та 4 листопада (дати за старим стилем). Софійський собор — це храм Премудрості Божої. Тому його освячення могло бути тільки в день Господній, у неділю. Завдяки датованим графіті ми знаємо, що до 1018 році Софія Київська вже була побудована і розписана. Залишалося вивчити календар. У другому десятилітті XI століття ці дві дати припадають на неділю тільки у 1011 (4 листопада) і 1018 (11 травня) роках. Так я і визначила, коли конкретно був побудований собор. До речі, київський митрополит Петро Могила, який добре знав джерела, в тому числі й ті, що до нас не дійшли, в 1634 році повідомив у величезному написі під куполом Софії, що її почали будувати в 1011 році.
ЮНЕСКО визнала докази того, що Софія Київська — це дітище насамперед князя Володимира Хрестителя. Завдяки цьому рішенню ЮНЕСКО 10 років тому було на державному рівні відсвятковано 1000-річчя закладення Софії Київської".
На запитання, якщо собор заклали в листопаді, то чому річниця святкується 21 вересня, Надія Нікітенко відповіла:
"Тому що кілька століть тому виникла традиція святкувати освячення храму Софії Премудрості Божої в Києві в день Різдва Богородиці — 8 вересня за старим стилем, 21 вересня за новим".