Із книжкою до Різдва
Валентина ВЗДУЛЬСЬКА. — «SUMNO.COM», 19 грудня 2009 року
Найчарівніша, найказковіша пора року – Різдвяні свята – вже на носі. Українські видавці підготувалися до неї небагатьма виданнями, адже традиція святочної літератури в Україні після тривалого забуття тільки починає відроджуватися. Розповімо вам у книжковому огляді про найцікавіші з цьогорічних новинок, присвячених зимовим святам.
Сюрприз під ялинку для найменших дітлахів підготував поет, казкар і характерник українського книговидання Іван Малкович. У видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» вийшла друком оновлена версія його зворушливої різдвяної історії «Золотий павучок». Невеличка розповідь про дивовижну пригоду, що сталася з бідною родиною на Святвечір, вже друкувалася раніше, однак цього разу вона з’явилася в новому розкішному оздобленні з ілюстраціями Катерини Штанко. Яскрава книжка-казка розповість дитині, що справжнє Різдво – це не лише ялинка й подарунки, а насамперед любов і радість, які ми даруємо ближнім. «Золотий павучок» стане барвистою окрасою будь-якої книгозбірні. Звісно, якщо покупця не налякає його ціна. Але що поробиш – якісний друк і розкішні ілюстрації коштують не дешево.
Подібне повнокольорове подарункове видання до зимових свят підготувало цьогоріч і львівське видавництво «Свічадо». «Сніжнокрилі янголи» – це збірник віршиків, казок, легенд та оповідань для найменших читачів, присвячений загадковій темі янгольського світу. Герої книжки – янголи-охоронці, янголи-друзі, янголи-воїни та янголи-бешкетники – невідділимі від сніжних образів зимової природи. Вони вчать дітей бачити красу цього світу й самим бути добрими янголами для інших людей. Усі твори зовсім свіжі, написані сучасними авторами й доповнені великими розкішними малюнками багатьох, більш і менш знаних, художників. Шкода лише, що як і у випадку із «Золотим павучком», ціна цього подарункового видання не кожному покупцеві буде до снаги.
Не можна оминути увагою ще одне цьогорічне видання «Свічада» – книжку «Перед Божими яслами», що продовжує започатковану 2006 року серію «Різдвяна антологія» (у ній вже з’явилися такі книжки, як «Різдвяна ніч», «Святий вечір», «Мандрівка святого Миколая» та «Казки різдвяного ангела»). «Перед Божими яслами» – це 196 сторінок різдвяних легенд українських письменників ХІХ-ХХІ ст., більшість з яких мало відома українському читачеві й може стати справжнім відкриттям. А головне – легендарії не мають вікових обмежень, тож книжка буде цікавою й маленьким, і дорослим.
Доволі безпрецедентною на українському книжковому ринку стала поява «Зимової книжки» – збірника казок, оповідань та віршів, присвячених зимовим християнським святам. Видання продовжує підтриману патріархом Філаретом серію «Християнська читанка», в якій цього року вже вийшли друком «Весняна книжка» та «Осіння книжка». Ініціатори та автори цього видання стали піонерами-першопрохідцями в справі освоєння цілого ряду літературних тем, адже християнські свята, за винятком кількох найголовніших, практично не мають в Україні свого літературного виміру. Тож більшість творів «Зимової книжки», наприклад, присвячені Введенню Пречистої Богородиці у Храм, пам’яті великомучениці Варвари, пророчиці Анни, апостола й первомученика Стефана, праведного Філарета Милостивого чи святого пророка Давида, писалися спеціально для цього видання й розроблялися художньо чи не вперше в українській літературі. Звісно, тематичним осердям цієї книжки стало Різдво, розмаїто представлене творами різних авторів у різних жанрах. Видання ілюстроване казковою графікою молодої художниці Світлани Балух. Зовсім невисока, як на таке якісне видання, ціна робить книжку доступною для кожного читача.
На завершення – кілька слів про ще одну довгоочікувану книжку, яка от-от з’явиться на полицях книгарень. До зимових свят видавництво «Грані-Т» видасть на-гора «Різдвяні повісті» – збірник творів чотирьох молодих авторів, переможців конкурсу на найкращі прозові твори для дітей «Золотий лелека». Назва книжки не така проста, як здається на перший погляд. Адже це – відсилання до однойменної збірки «батька» різдвяних історій Чарльза Діккенса. Тим самим автори підкреслюють міжнаціональну та трансісторичну нерозривність традиції святочної літератури, покликаної нагадувати дітям і дорослим про справжній сенс Різдва й дарувати холодного зимового вечора теплу й світлу казку.