Китай, Росія – серед найбільших порушників релігійних свобод, – Держдеп США

Китай, Росія – серед найбільших порушників релігійних свобод, – Держдеп США - фото 1
Одним з найбільших порушників релігійних свобод у світі Державний департамент США назвав Китай за переслідування мільйонів мусульман. Росію, яка була у минулому  визначена як держава, що викликає особливе занепокоєння, тепер Держдеп назвав країною, яка посилила брутальність переслідувань за релігійною ознакою.

«Китай продовжує геноцид і пригнічення переважно мусульманських уйгурів та інших релігійних меншин», – сказав державний секретар Ентоні Блінкен, представляючи звіт про міжнародну релігійну свободу за 2021 рік. Про це інформує Голос Америки.

«З квітня 2017 року понад мільйон уйгурів, етнічних казахів, киргизів та інших утримувалося в таборах для інтернованих у Сіньцзяні», – мовиться у звіті, опеблікованому у четвер у Вашингтоні.

Афганістан також повертається до чорного списку після виведення військ США. У звіті наголошується, що релігійна свобода погіршилася після того, як таліби відновили контроль над Афганістаном у 2021 році.

«Режим Талібану та конкуруюче збройне угрупування ІДІЛ К затримують, залякують, погрожують та нападають на членів релігійних меншин», – сказав спеціальний посол у справах міжнародної релігійної свободи Рашад Хусейн.

Фото: держсекретар США Ентоні Блінкен під час виступу посла у справах міжнародної релігійної свободи Рашада Хусейна щодо звіту про Релігійні свободи в світі за 2021 рік, 2 червня 2022 року, Вашингтон (AP Photo/Алекс Брендон)

Фото: держсекретар США Ентоні Блінкен під час виступу посла у справах міжнародної релігійної свободи Рашада Хусейна щодо звіту про Релігійні свободи в світі за 2021 рік, 2 червня 2022 року, Вашингтон (AP Photo/Алекс Брендон)

Серед грубих порушників релігійних свобод у звіті за 2021 рік, де аналізується майже 200 країн світу, названо і Росію. Ця країна з минулого року визначена як держава, що викликає особливе занепокоєння. Незважаючи на це, Росія посилила брутальність переслідувань за релігійною ознакою.

Російські суди присуджують надмірні терміни ув’язнення людям за те, що вони сповідують свою релігію. Щороку Росія отримує зауваження за переслідування Свідків Єгови.

«Російська влада проводить сотні обшуків у помешканні підозрюваних в екстремізмі, що часто супроводжуються насильством», – сказав представник Державного департаменту.

Посол США з питань міжнародної релігійної свободи Рашад Хусейн стверджує, що Росія посилила кількість порушень після вторгнення в Україну в березні.

«Президент Путін намагався виправдати неспровоковане та невиправдане вторгнення в Україну відверто фальшивим приводом денацифікації», – сказав американський дипломат.

«Світ бачить цю брехню і настомість є свідком російського брутального переслідування релігійних лідерів та руйнування релігійних об’єктів», – сказав Керівник офісу Міжнародної релігійної свободи.

Найбільше порушень релігійних свобод – на територіях підконтрольних РФ

Найгірша ситуація з релігійними свободами на 2021 рік складалася на територіях, підконтрольних Росії, мовиться у звіті.

«Джерела у ЗМІ, активісти релігійної свободи, вірні ПЦУ, мусульмани, протестантські церкви та Свідки Єгови заявили, що підтримувана Росією «влада» в підконтрольних Росії районах Донецької та Луганської областей продовжує чинити тиск на релігійні меншини», – наголошує звіт.

Маріонеткова влада на окупованих частинах Донбасу, що називала себе «ЛНР» та «ДНР», забороняє Свідків Єгови як «екстремістську» організацію. Окупаційна влада вимагає від усіх релігійних організацій, крім УПЦ МП, проходити «державну релігієзнавчу експертизу» та перереєструватися у них.

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), більшість релігійних груп, визнаних українським законодавством, продовжували бути не в змозі перереєструватися через суворі законодавчі вимоги російського законодавства, які перешкоджають перереєстрації або не стимулюють її. Багато релігійних груп продовжували відмовлятися від перереєстрації, оскільки не визнавали встановлену Росією «владу» в Донецьку та Луганську.

У своєму усному звіті про Україну в жовтні УВКПЛ також наголосило, що самопроголошені «республіки» продовжують обмежувати свободу релігії, зокрема євангельських християнських конфесій. У підконтрольному Росії Донецьку залишилися закритими всі мечеті, крім однієї. Очолювані Росією сили продовжували використовувати культові споруди релігійних меншин, у тому числі протестантів та Свідків Єгови, як військові об’єкти.

Представник державного департаменту Рашад Хуссейн сказав, що завдяки технологіям і соцмережам США мають більше союзників у боротьбі з порушниками релігійної свободи, ніж будь-коли раніше.

«У нас є механізми, щоб пролити світло на зловживання, які відбуваються, і ми маємо засоби для притягнення винних до відповідальності», – заявив Хусейн.

Щорічний звіт про релігійну свободу Держдепартамент США публікує з 1998 року, коли Америка на законодавчому рівні закріпила за собою обов’язок захищати свободу віросповідання в світі.

Протягом календарного року американські посольства збирають інформацію у приблизно 200 країнах світу, консультуються з місцевими експертами, державними діячами, вивчають соціологічні дослідження. Вони передають звіт до Вашингтону, де Державний департамент обробляє інформацію та видає офіційний звіт з рекомендаціями для найбільших порушників релігійної свободи.

Читайте також: Держдеп США звинуватив Росію у «переслідуванні релігійних лідерів та руйнуванні релігійних об’єктів» в Україні.