Коронавірус прискорив закриття церков в Нідерландах через брак коштів

04.07.2020, 11:12
Світові
Найдавніший храм у Амстердамі - фото 1
Найдавніший храм у Амстердамі
Фінансова криза, спричинена коронавірусом, вразила нідерландські парафії. Ситуацію погіршує різке зменшення кількості віруючих, що означає відсутність коштів, необхідних для підтримки чудових історичних церков. Після скасування закриття знову розпочався процес десакралізації храмів.

Про це повідомляє Католицький оглядач.

Під загрозою опинилася відома церква св. Івана Хрестителя з Валвейк, найбільший храм у Нідерландах, побудований у неовізантійському стилі. «Щастя в нещасті варто вбачати хоча б у тому, що він буде збережений в теперішньому вигляді та стане музеєм», – йдеться у блозі «Удочери Церкву в Нідерландах».

Як довідуємося зі статті, нідерландські парафії, особливо в провінції, вже не можуть утримувати церковні будівлі з більшою кубатурою. У всій країні з'єднують сусідні парафії, перестаючи використовувати деякі церкви.

«Цієї неділі, 5 липня, відбудеться остання Літургія і церкву передадуть музею. Відомий державний музей християнського мистецтва Catharijneconvent в Утрехті, дуже заслужений для збереження слідів католицької матеріальної культури в Нідерландах, доєднає церкву св. Івана Хрестителя з Валвейк до свого проекту під урочистою назвою Найбільші музеї Нідерландів (Grootste Museum van Nederland). Він спрямований професійно уможливити відвідини найцінніших сакральних будівель країни. Серед них є католицькі та протестантські церкви, синагоги, діючі або десакралізовані», – подає Adokhol.blogspot.com.

У подібній ситуації перебуває церква Внебовзяття Пресвятої Богородиці в Ренкюмі поблизу Арнема – паломницька святиня із середньовічним походженням, в якому з середини XIV ст. вшановують фігуру Матері Божої (типу Sedes Sapientiae). «У Ренкюмі з кінця XII ст. був монастир августинок з паломницькою святинею. Його ліквідували протестанти, але чудотворну фігуру вдалося заховати і зберегти в таємній церкві в Утрехті.

Вона повернулася до Ренкюма до новозбудованої церкви після зняття антикатолицьких обмежень у середині ХІХ ст. «Відродився також марійний культ, паломництва та процесії (...) у 2012 р. організували новий паломницький парк Rosarium Mariae і паломництва та марійські процесії (це ще одна ознака тихого відродження католицької ортодоксії в Нідерландах). Зараз вони відбуваються кілька разів на рік», – вказує «Удочери Церкву в Нідерландах».

Приєднання парафій, ані зусилля щодо збору коштів не допомагають вирішити фінансові проблеми. Рішення Архиєпархії Утрехта здається остаточним. Саме там планується закриття або десакралізація 250 (!) церков. Лише ... десять храмів залишаться діючими. Однак, згідно з аналізом «Katholiek Nieuwsblad», приєднання до парафії лише сприяє подальшій секуляризації нідерландського суспільства. Замість того, щоб їхати на Літургію до інших місць, вірні просто перестають відвідувати церкву взагалі. За словами речника Архиєпархії Ганса Зуйдвейка, якого цитує «Katholiek Nieuwsblad», у багатьох церквах є щось цікаве і не можна робити винятків.

Згідно з даними науково-дослідного інституту KASKI, які цитує acceptkhol.blogspot.com, за останні 15 років кількість католиків у Нідерландах зменшилася на 20%, кількість відвідачів церкви аж на 60%, а кількість парафій – на 55%. 3,7 мільйона нідерландців вважаються католиками (тобто п'ята частина населення – це найбільша конфесія в країні), але лише близько 4% (трохи більше 153 тис.) регулярно беруть участь у богослужіннях.

«Тому можна очікувати, що стан католицизму в Нідерландах незабаром стане подібним до ситуації, що існує у Франції: католицька релігія, а навіть ширше: християнська, залишиться тільки у великих містах із столицею Амстердамом на чолі – і то як діаспора, заповнена іммігрантами, розсіяна в морі атеїзму та язичництва – натомість він повністю зникне з решти країни», – підсумовує автор статті.