Костел з людських кісток в Чехії простоїть ще 3 століття

23.06.2010, 11:27
Костел з людських кісток в Чехії простоїть ще 3 століття - фото 1
Внутрішнє убранство відомого чеського костелу-музею Всіх святих в містечку Кутна-Гора зроблене виключно з людських кісток — це останки більше 40 000 осіб.

Кістковий_храм00.jpgЧЕХІЯ — Внутрішнє убранство відомого чеського костелу-музею Всіх святих в містечку Кутна-Гора зроблене виключно з людських кісток — це останки більше 40 000 осіб. Інтер’єр храму, як зазначають експерти зберігатиметься ще близько 3 століть — допоки кості не розсипляться в прах. Адже людські кістки не піддаються реставрації.

Як розповіли працівники музею, в 70-х роках ХХ століття кістки пробували укріпити цементом, але згодом припинили такі експерименти, вважаючи це наругою над померлими. Тому убранство існуватиме доти, допоки кості не розсипляться.

Як розповів журналістам телеканалу «Інтер» Карел Коубскі, куратор Кісткосховища костелу Всіх святих, в основному в убранстві храму використані скелети померлих від чуми — на початку XIV ст. за один рік на місцевому кладовищі поховали від чуми 30 тисяч осіб. У костелі також є останки військових, з деяких черепів видно, що вони були проломлені під час бойових дій.

Довідка:

Кістковий_храм_11.jpgУ XIII столітті на місці, де знаходиться костел, знаходилося кладовище, на якому були поховані серед інших і 30 000 померлих від чуми. У XV ст. тут почали будувати монастир. Під час робіт останки витягували. За легендою, на кладовищі була розсипана священна земля з Єрусалиму, тому ченці вирішили кістки зберегти.

Один напівсліпий чернець склав з людських скелетів шість пірамід, не скріпляючи їх якими-небудь склеювальними речовинами.

«Ці піраміди символізують скупчення людей в очікуванні Божого Суду. Це означає, що перед смертю всі рівні, стоять в одній черзі — і бідні, і багаті. Лише Божий Суд вирішує, кого відправити до раю, а кого — в пекло», — розповів Володимир Худомський, екскурсовод Кісткосховища.

У XIX ст. дві піраміди розібрав майстер Франтішек Рінт. Він обробив кістки розчином хлору і використовував їх для облаштування внутрішнього інтер’єру костелу.

Часто відвідувачі, яких у костелі впродовж року сотні тисяч, забирають навіть щось на згадку. Так, як розповів екскурсовод, нещодавно у посилці з Голівуду для музею передали череп, який належить кісткосховищу. Працівники музею зробили висновок, що один з американців, які знімали в костелі репортаж, взяв його з собою. Але, очевидно, «такий сувенір успіху йому не приніс».

Кісткосховище в Кутній-Горі —одне з найбільш відвідуваних місць Центральної і Східної Європи.

Як зазначають працівники музею, це місце примушує замислитись над тлінністю життя.