Кремль планує використати білоруського екзарха у просуванні проросійської політики

У Кремлі готуються до двох варіантів розвитку подій в Білорусі: умовно мирного і силового.

Про це повідомляє НВ з посиланням на МБХ медіа та Центр Досьє.

Відзначається, що «мирний» сценарій передбачає переговори за участю Олександра Лукашенка, православних єрархів, Піснярів і опозиції про підготовку до референдуму щодо змін до Конституції. Силовий допускає воєнний переворот і домашній арешт для Лукашенка.

На думку кремлівських політтехнологів, білоруси втомилися від Лукашенка. Тому поряд з ним повинні з’явитися нові впливові фігури, які змогли б просувати проросійську політику.

Головною кандидатурою називається митрополит Павло. У розробках кремлівських політтехнологів йдеться про те, що в Білорусі роль Церкви більш значуща, ніж в Росії, і що якщо опозиція буде критикувати митрополита, то прості білоруси в ній розчаруються.

Проросійську силу, на думку кремлівських політтехнологів, має уособлювати який-небудь діяч культури, наприклад співак Ярослав Євдокимов або хтось із групи Пісняри.

Така фігура нібито доповнювала б сторону Лукашенка при ймовірних переговорах з опозицією і створювала б чисельну перевагу для прокремлівських сил. Крім того, від Лукашенка в переговорах в якості їх «гаранта» повинен брати участь представник білоруських силовиків, як висловився джерело, «щось типу Піночета».

За словами джерела, в адміністрації президента РФ вважають, що якщо опозиція відмовиться від участі в таких переговорах, це дасть ґрунт для звинувачень в її нездатності до діалогу.

На переговорах пропонується обговорювати конституційну реформу: зокрема, анонсувати підготовку референдуму щодо зміни Конституції і скликання Конституційної наради. Референдум планується провести в грудні, а вибори президента за новою Конституцією — в січні-березні 2021 роки, стверджує джерело.

Сенс, за словами джерела, в тому, щоб у Росії вистачило часу провести агітацію за «свого», проросійського кандидата, а у США не було можливості впливати на перехідний процес через вибори президента.

Жорсткий варіант розвитку подій має на увазі організацію воєнного перевороту, при якому самого Лукашенка відправлять під домашній арешт, а незгодних, які вирішать залишитися в Білорусі, жорстоко покарають.

За словами джерела, в Кремлі розглядається варіант зробити обличчям такої «хунти» держсекретаря Ради безпеки РБ Андрія Равкова.

При такому варіанті розвитку подій, на думку кремлівських політтехнологів, нові вибори повинні бути відкладені, потрібно буде вимагати підписання меморандуму про невтручання в справи Білорусі сусідніх держав і прийняти меморандум про заборону страйків, який зобов’яжуть підписати всіх бізнесменів і керівників підприємств.

Політтехнологи також планують скомпрометувати символіку протесту, пов’язавши біло-червоно-білий прапор з нацизмом. Крім того, пропонується штучно створити білоруську націоналістичну структуру радикального характеру. Вона, за ідеєю кремлівських політтехнологів, могла б стати чимось на зразок «білоруського Правого сектора».

Нагадаємо, після виборів президента, які пройшли в Білорусі 9 серпня, ЦВК країни заявив, що Олександр Лукашенко нібито набрав 80,08% голосів, тоді як його головний конкурент Світлана Тіхановська — всього 10,09%.

Більшість населення вважало такі результати сфальсифікованими, в зв’язку з чим по всій країні почалися масові акції протесту, що супроводжуються сутичками з силовиками.

Проти активістів застосовувалися водомети, гумові кулі, сльозогінний газ і світлошумові гранати, а пізніше і вогнепальну зброю, в результаті чого загинули кілька людей.

Білоруська Православна Церква закликала своє духовенство "утриматися від участі в політичному житті", а паству - "не піддаватися на провокації".