Купання гріхи не змиває, - речник ПЦУ про зануренння в ополонку на Водохреща
Про це у себе на Фейсбуці написав архиєпископ Євстратій (Зоря).
"Хотілося би нагадати про розвінчання кількох міфів навколо купань на Водохреща.
Якщо коротко:
1. Гріхів купання не змиває - для очищення від гріхів існують сповідь та інші таїнства. Так само пірнання в ополонку не складає змісту свята і не є замінником участі у богослужінні й молитві.
2. Жодного церковного припису щодо потреби у день Богоявлення занурюватися у святу воду - НЕМАЄ. Серед традицій минулого такої в Україні не було, хоча подібна традиція є у елліністичних Церквах. Однак вони переважно звершують служіння у більш південних країнах. В нашій країні такі звичаї з‘явилися зовсім недавно, наприкінці 1990-х - на початку 2000-х років", - зазначив єрарх.
У ПЦУ також підкреслюють, що на свято Богоявлення здійснюється особливий Чин освячення води - агіасма, що в перекладі з грецької означає – святиня. Відповідно, і ставлення до такої води, як і до будь-якої іншої святині, має бути шанобливим.
"Українці здавна по-особливому ставилися до свяченої води: побожно зберігали її біля ікон, берегли кожну краплинку, використовували її в особливих випадках. Українські етнографи не фіксували у минулих століттях масових хрещенських купань, тим паче у тому вигляді, як це відбувається нині – часом зовсім без одягу, або з попереднім алкогольним «підігрівом» та гучними гуляннями опісля…"