«Листя ПРАВДИ» в Псалмах і ВОСЬМИструнна арфа Давида

«Листя ПРАВДИ» в Псалмах і ВОСЬМИструнна арфа Давида - фото 1
Шимшон Гірш написав коментарі до Тегілім наприкінці ХІХ ст. Однак його тлумачення псалмів є настільки універсальним та зрозумілим, що знаходить відгук у серцях та умах наших сучасників. Можливо, тому, що багато часу рав Шимшон Гірш приділяв навчанню дітей та вмів розповісти просто про складне.

Пропонуємо вашій увазі 8 цитат із книги Псалмів Давидових із коментарем мудрого Гірша, які підібрав Костянтин Сігов про «листя»правди.

Листя

Буде він як дерево, посаджене біля водних потоків, – дасть плід вчасно, і листя його не зів’яне. І в усьому, що робить, щаститиме йому.

Коментар Шимшона Гірша:
Роль «листя» для інтелектуального та морального розвитку людини вкрай істотна, воно впливає на жвавість духу та емоцій, що викликають дію. Жвавість приносить дихання і світло Божественної правди.

Джерело: Псалми — Тегілім.
Т.І, Псалом 1:3, стор. 17

Світанок

Господи, почуй удосвіта мій голос. На світанку думатиму про Тебе й сподіватимуся.

Коментар Шимшона Гірша:
Лихі часи завжди звуться «ніч», а про початок спасіння алегорично говориться як про ранок чи світанок… Сьогодні, на перший погляд, важко відрізнити правду від брехні, гарну людину від поганої. Багато поганих людей начебто насолоджуються життям, а гарні страждають. Проте надійде довгоочікуваний світанок, коли кожного судитимуть і нагородять за ділами його, і тоді стане ясно, хто був гарний, а хто – поганий.

Т.І, Псалом 5:4, стор. 35

Восьмиструнна арфа

Тому, хто дарує перемогу — на восьмиструнній. Псалом Давида.

Коментар Шимшона Гірша:
Восьмиструнна арфа — це символ Визволення… Псалом 12 описує боротьбу за віру в Божественну допомогу, попри те, що суспільство, як видається, втратило віру й мораль. Сила безкорисної любові, вірності закону й правді начебто зникли з людських взаємин. Для псалмоспівця це зловісна ознака цілковитого занепаду, деградації суспільства, що не
дає надії на добровільну зміну суспільства… правда — те, чому можна довіряти; вважати щось за правду — таким, що заслуговує довіри, достовірним, на що можна покладатися без жодних побоювань… У людини повинна бути змога довіряти. Вона має бути певна у тому, що її ближній не скаже того, що не вважає за правду, й не пообіцяє того, чого не
може виконати, що його вчинки не розходяться зі словами, і в них немає ніякої пастки для іншого.

Т.І, Псалом 12:1, стор. 79-80

Справедливість

Коли облишите праведно мовчати і заговорите, коли почнете справедливо судити синів людських?

Коментар Шимшона Гірша:
Йдеться, очевидно, не так про поліпшення судової системи, адже вона залежить від свідчень свідків та інших обставин, і не може ініціювати дії самостійно, а діє тільки тоді, коли до неї звернуться, як про соціальну справедливість, що залежить від кожної чесної і розумної людини.

Т.І, Псалом 58:2, стор. 325

Твоє ім’я

Не нам, Господи, не нам, а імені Твоєму воздам честь за милість і правду Твою.

Коментар Шимшона Гірша:
Думка псалма 115 щодо нашої місії серед народів: «Не задля себе ми просимо Тебе провсе… Не нам честь і шану – даруй нам життя і процвітання серед народів не для того, щоб вони визнали нас, а щоб Твоє ім’я – істина Твого існування і правління – здобуло належне визнання.

Т.ІІ, Псалом 115:1, стор. 266

Твій суд

Усі заповіді Твої правдиві – якщо брехнею переслідують мене, поможи мені.

Коментар Шимшона Гірша:
Псалмоспівець запитує: «Чи доживу, щоб побачити Твій суд, який чекає тих, що переслідують мене? Звісно, засоби, якими хочуть знищити мене, суперечать Твоєму навчанню і протилежні до того, чого Ти очікуєш від людей. Фундаментальний характер Твоїх заповідей, якими скеровуєш людину на її місце тут, унизу – це постійна вірність істині у мові й дії, але вся природа їхньої поведінки стосовно мене фальшива. Проти цієї ненависті я молився до Тебе.

Т.ІІ, Псалом 119:86, стор. 309

Інтерпретації

Учинив легковажними Ти всіх, хто відійшов духом від Законів Твоїх, бо чинять неправдиво.

Коментар Шимшона Гірша:
Легковажні – це ті, хто через упередження перекручує погляди та інтерпретації Закону й
відходить від нього. Але їхні фальшиві претензії – брехня, вони відійшли від Закону не
через тлумачення чи погляди, що сформувалися під час навчання. Навпаки, щоб
виправдати свої порушення Закону, вони сфабрикували відповідні інтерпретації.

Т.ІІ, Псалом 119:118, стор. 315-316

На майдані

Просувається вперед людина з повним сагайдаком. Не ошукають її, коли говоритиме з ворогами на майдані.

Коментар Шимшона Гірша:
Просуватиметься вперед постійно той, чий сагайдак повний, хто багатий на дітей із прямим серцем. Він сам і його діти не будуть ошукані у громадських місцях. Виступатимуть за правду. І ніхто не образить цих дітей на спомин про їхніх батьків, і не почне звинувачувати батьків у вадах дітей.

Т.ІІ, Псалом 127:5, стор. 341

«Листя ПРАВДИ» в Псалмах і ВОСЬМИструнна арфа Давида - фото 69280