Макрон подарував Папі книгу, яку, можливо, викрали зі Львова. У Польщі обурюються
Про це повідомляє видання ВПольщі.pl.
Папа приймав президента Макрона менше години. Говорили, зокрема, про ситуацію в Україні та, як того вимагає протокол, обмінялися подарунками. Франциск подарував президенту документи свого понтифікату та медаль із зображенням базиліки св. Петро, а політик подарував Папі унікальне, перше, 1796 року видання філософського трактату Іммануїла Канта «Проект вічного миру».
Справа не викликала б суперечок, якби не печатка на титульній сторінці, яка чітко вказувала, що вона колись була у фондах Академічної читальні у Львові, яка діяла при Львівському університеті з 1867 року.
Перші фотографії подарунка Макрона викликали в Польщі зрозумілі емоції.
"(...) Печатка чітко вказує, що книга, подарована Папі Франциску президентом Франції, колись була власністю (тоді ще) польської університетської бібліотеки у Львові... щонайменше соромно", - написав колишній дипломат Роберт Пщель в Twitter
"Справа потребує перевірки. Книгу перед Другою світовою війною могли обміняти (як дублікат) на іншу книгу з фондів якоїсь іншої бібліотеки. Проте німці масово грабували польські бібліотеки/архіви, тож це й досі найбільше та ймовірне джерело походження", – прокоментував Славомір Дембскі, керівник Польського інституту міжнародних справ.
"Академічна читальня у Львові була заснована в 1867 році, тож чи то німці, чи то росіяни, чи хтось із французьких підрозділів Ваффен-СС вкрав цей твір. У будь-якому разі вітаю президента Макрона з отриманням краденого", — читаємо у записі Станіслава Янецького з TVP Info.
wp.pl повідомляє, що обурення подарунком Макрона було зайвим, посилаючись на Арну Бедат, який є ветераном французької журналістики розслідувань. Він, ніби, визначив, звідки взялася книга.
Її придбали в паризькому книжковому магазині Hatchuel, що спеціалізується на стародруках, за 2500 євро. Згідно з описом примірника на веб-сайті, він був у французьких колекціях близько 120 років. «Про це свідчить печатка паризького книготорговця Люсьєна Бодена, який близько 1900 року вів свій бізнес на Quai des Grands-Augustins», – читаємо у записі журналіста.