Мерія Львова викупить частину будинку, який колись придбав Андрей Шептицький
Про це інформує "Твоє місто".
«З метою збереження культурної спадщини – будинку, придбаного митрополитом Андреєм Шептицьким для потреб українських митців, будинку, у якому жив і працював художник Олекса Новаківський, виконавчий комітет вирішив погодити управлінню культури департаменту розвитку придбання об’єкта нерухомого майна – будинку», – йдеться у рішенні.
Нагадаємо, у Львові за 25,5 мільйонів гривень продають частину будинку на вулиці Олекси Новаківського 2. Будинок розташований поблизу церкви святого Юра. В оголошенні пропонують придбати його «під готель». Цю віллу вкінці XIX ст збудував Іван Левинський за проєктом архітектора Юліана Захаревича. Триповерховий будинок під номером 2 частина колишньої заміської вілли художника Яна Стики. Він продав будинок митрополиту Андрею Шептицькому, аби там відкрили національний музей.
Після того, як будинок виставили на продаж, дирекція та колектив Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького звернулися з відкритим листом до міського голови Львова з проханням відновити історичну справедливість і повернути Музею колишню його власність – чиншовий дім, що на вулиці Олекси Новаківського, 2. У будинку планують розгорнути нові виставкові та фондові приміщення та розширити музейний освітньо-мистецький простір.
Довідково
Чиншовий дім Яна Стики разом із прилеглою творчою робітнею митця (на розі вулиць О. Новаківського і Листопадового Чину, 11) у 1907 р. придбав для потреб новоствореного «Церковного єпархіального музею» (тодішня назва НМЛ) видатний меценат української культури і мистецтва митрополит Андрей Шептицький.
Упродовж 1907-1939 роках обидві будівлі належали Національному музею у Львові. Вони стали осередком мистецького життя та місцем гуртування відомих українських діячів культури і духовності. Зокрема, у 1908-1918 роках тут жив знаний український художник-монументаліст, стипендіат митрополита Андрея Шептицького Модест Сосенко, а у 1913 р. –живописець і педагог Олекса Новаківський. Художник працював у творчій робітні, що на другому поверсі вілли, і мешкав з родиною в п’яти кімнатах чиншового будинку поруч.
У стінах майстерні О. Новаківського з ініціативи та за фінансової підтримки митрополита А. Шептицького в 1923-1935 роках діяла перша в Галичині українська Мистецька школа. У березні 1972 р. з нагоди 100-річчя від дня народження О. Новаківського в приміщенні відкрили його художньо-меморіальний музей (як відділ НМЛ). Відтоді на будинку розмістили меморіальну дошку О. Новаківському, а в наріжній ніші будинку встановили скульптуру Божої Матері.
В архіві музею зберігається Дарчий лист-заповіт митрополита Андрея Шептицького (1907).