Митрополит Андрей Шептицький був геніальним комунікатором свого часу

29.07.2020, 17:45
Йому справді залежало на тому, щоб бути почутим і зрозумілим аудиторією. Тому він писав українською, польською, російською, французькою, німецькою, промовляв до євреїв на івриті. І говорив про теми, які були їм близькі.

Джерело: Фейсбук

"До моїх любих гуцулів" 1900 року написаний гуцульським діалектом. Кілька цитат, але адаптованою українською, просто щоб зацінити стиль (не лише мовний, а про що бажає говорити граф Шептицький з простими гуцульськими селянами. Як на мене, також важливо пам'ятати, що пише не старець, а 34-річний єпископ, який нещодавно взяв на себе відповідальність за Станіславівську єпархію)

*****

Розкажу Вам про себе: перед тим, як піти в монастир, я п’ять років вивчав усілякі права та статути, тому знаю їх так само, як адвокат чи нотар. Утім одного боргу так боюся, що, як комусь й одного ринського винен, стараюся його якнайшвидше повернути, і таки того самого дня, якщо зможу, завжди віддам.

*****

Треба з тими контрактами бути дуже пильними: перш ніж підписувати контракт, хай він місяць полежить. А Ти добре порадься! І не лише з адвокатом чи нотарем, але порадься й зі старшими газдами – чесними та добрими сусідами! Порадься й зі священиком, порадься і з жінкою! Бо й жінка має свій розум, та й і її порада може стати Тобі в нагоді.

*****

Тому будьте пильними під час усіх таких справ, де йдеться про маєток: чи то продавати маєток чи купувати, чи борг затягувати, чи вексель й контракт підписувати, чи йти за порадою до адвоката або нотаря. То так само, коли йдеться про щастя та гаразд дітей, про супружество, – разом з Богом та молитвою починайте і будьте дуже уважними, щоби робити все по-Божому та розумно.

*****

А як маєш кусень лісу, то, заки його продаватимеш, добре розрахуй, скільки за нього можна взяти. Тепер настають такі часи, що за дерево будуть дуже гарно платити. Шваби вирубали усі ліси, тому дерева у світі мало. А як чого бракує, то все дорожче треба на нього платити. Тому якщо маєш кусень лісу, то почекай! Бо чим довше будеш чекати, тим більші гроші візьмеш. А як продаш ліс без мудрої поради за будь-що або зробиш собі паленицю, а те, що не випалиш сам, дарабники украдуть на розкрути, тоді з цілого лісу та грунту матимеш трохи ячменю та вівса, а на весь вік аж до смерті залишиться тобі пустий грунт, що нічого не родить, та – податки! Дітям замість маєтку залишиш самі борги, в результаті матимуть вони на своєму хребті лише старе дрантя .

*****

Нехай кожен ґазда гляне ще на своє подвір’я. Знайде він там багато роботи, що її, може, досі й не бачив. Та і біля маржини багато можна ще зробити! І чим краще доглянеш її, тим більше зможеш за неї грошей взяти.

*****

Якщо б якийсь багатший гуцул схотів свого сина вислати на науку всім тим речам, що дуже пригодяться в господарстві, то нехай до мене напише, а я йому в цім ділі допоможу.

Митрополит Андрей Шептицький був геніальним комунікатором свого часу - фото 54984