Митрополит Епіфаній: «Наші обійми відкриті для всіх православних українців»
З нагоди першої річниці інтронізації предстоятеля ПЦУ владики Епіфанія вчора на території Софійського собору відбулася пресконференція для журналістів, на якій владика підсумував свою діяльність за рік. Перед цим у Софійському соборі був відслужений подячний молебень. А ще день перед тим відбулося урочисте Богослужіння у Михайлівському Золотоверхому соборі. Окрім іншого, цього дня владика Епіфаній відзначає свій день народження.
На пресконференції предстоятель ПЦУ засвідчив вільне володіння іноземними мовами, зокрема, англійською і новогрецькою, якими спілкувався із закордонними журналістами.
«Минулий рік є історичним для Української Православної Церкви, - запевнив владика Епіфаній. — Все те, що ми сьогодні святкуємо, ми здобули завдяки нашій єдності. Ця єдність, яку ми задекларували 15 грудня 2018 року тут, у стінах Святої Софії, дала нам можливість отримати історичний документ, Томос. У ньому чітко прописано, що від цього часу ми є незалежною, автокефальною, помісною Православною Церквою». Предстоятель ПЦУ визнав, що рік був складним і випробувань було немало. Утім є значні здобутки, за які слід дякувати Богові. Спільна єдність була збережена, Церква визнана і протягом минулого року зросла інституційно.
На журналістське питання, чи привітав його Президент України, владика Епіфаній повідомив, що з самого ранку отримав вітальну адресу від Володимира Зеленського та привітання від інших державних інституцій та чиновників. Утім такого привітання зранку понеділка не було від почесного патріарха Філарета (владика Філарет надіслав квіти у другій половині дня. — ред.). «Сьогодні мені було приємно, що вітальне слово після подячного молебня говорив владика Макарій, який проявив жертовний подвиг, - наголосив владика Епіфаній. – Він до об’єднання очолював Українську Автокефальну Православну Церкву і не дивлячись ні на що, став моєю опорою протягом минулого року. Подібного ми очікували також і від владики Філарета, який має великий досвід будування Української Церкви. Ми сподівалися, що цей досвід буде використано для майбутнього розвитку і розбудови уже визнаної Української Церкви. Адже він протягом останніх 25 років був прапором автокефалії. На жаль, зараз почесний патріарх Філарет перебуває в самоізоляції». Предстоятель ПЦУ нагадав про остаточне завершення ліквідації двох попередніх структур – УПЦ Київського Патріархату і УАПЦ. ПЦУ є правонаступницею УПЦ КП і УАПЦ, ці структури лягли в її основу. Поза тим, почесний патріарх залишається єрархом Православної Церкви України і має всі необхідні умови для його подальшого існування як єрарха – свою резиденцію та змогу звершувати богослужіння.
Окремий блок питань на пресконференції стосувався переходу до ПЦУ розташованих на території України парафій РПЦ. «Ми відразу задекларували свою відкритість. Наші обійми відкриті для всіх православних українців, які прагнуть бути в цій Церкві і разом її надалі будувати», — наголосив предстоятель ПЦУ. За його словами, протягом минулого року до ПЦУ доєдналися майже 600 парафій з Російської Православної Церкви. Однак ці процеси, що активізувалися з отриманням Томосу, наразі призупинилися. Це пов’язано і з певними політичними аспектами. Скажімо, є певні обласні адміністрації, де статути релігійних організацій не перереєстровують чи значно затримують таку роботу. Це стосується навіть Київської обласної держадміністрації, де впродовж кількох місяців не реєструються статути не тільки колишньої УПЦ Московського Патріархату, але й ПЦУ. Московський Патріархат також намагається призупинити цей процес через судові позови. Багато таких справ пов’язані з майном. Практично по кожній громаді, яка долучилася до ПЦУ, зараз є відповідний позов з боку Російської Православної Церкви. Її «агенти» лякають людей, створюють штучно конфлікти, створюють картинку, щоб потім демонструвати її не тільки в Україні, а й за кордоном.
До речі, великі проблеми має ПЦУ на окупованих територіях. «Зараз є інформація, що так звана влада ЛРН/ДНР поставила умову щодо перереєстрації наших громад, - інформував предстоятель ПЦУ. – Якщо ми протягом місяця не перереєструємо громади ПЦУ згідно з їхнім «законодавством», вони погрожують відібрати все наше майно. У Криму Церкву намагаються витиснути, щоб вона перестала бути присутня на півострові».
Держдепартамент США, що підтримує релігійну свободу в цілому світі, наполегливо і послідовно підтримує ПЦУ у захисті прав її віруючих на окупованих територіях. Владика Епіфаній неодноразово зустрічався з Державним секретарем США, перебуваючи в Америці, у липні йому було вручено почесну нагороду Патріарха Афінагора щодо захисту прав людини.
Для прояснення ситуації на території України, Українська Православна Церва Московського патріархату має перереєструватися в Російську Православну Церкву. «Якщо бажаєте мати своїм релігійним центром Москву, то називайте речі своїми іменами. Не вводьте православних українців в оману», - риторично звернувся владика Епіфаній до єрархів РПЦ. І зазначив, що ПЦУ прагне об’єднати всіх православних українців навколо нашого Києва – нашої української столиці, навколо святих, які мають історичне значення для всіх нас. Утім процес об’єднання має відбуватися мирно, без протистоянь. «Я закликаю, щоб усе проходило мирно і спокійно, - звернувся до всіх першоєрарх. – Ми є Церква, в основі якої повинна лежати любов. Якщо ж буде ненависть – ми побачимо, що збудуємо Церкву, яка не матиме сильної основи».
Журналістів цікавило, чи ситуація з реєстрацією релігійних громад та й загалом – з міжрелігійним миром, не погіршиться у разі обрання на посаду голови новостворюваної Держслужби у справах релігій людини, що слабко орієнтується у релігійному житті України. Адже нинішній керівник відповідного Державного департаменту при Міністерстві культури Андрій Юраш робить усе можливе для збереження порозуміння і співпраці між державою та релігійними організаціями. Зараз відбувається конкурс на посаду голови Державної служби у справах релігій та національностей. Відбулося вже два конкурси, у яких перше місце посів Андрій Юраш. «Ми, як Церква, не маємо права втручатися в ці призначення та в дії державних чиновників, — розповів владика Епіфаній. – Наразі державний Департамент ставиться рівновіддалено до всіх Церков і релігійних організацій. Утім ми вже отримуємо деякі негативні сигнали з регіонів, Ми бачимо, що відбувається певна боротьба. В майбутньому від цього державного органу залежатиме багато. Ми не втручаємося в ці справи, але вимагаємо, щоб усе відбувалося справедливо».
На пресконференції владика Епіфаній ще раз інформував присутніх про визнання з боку деяких Православних Церков світу. Після визнання Вселенським Патріархатом ПЦУ отримала визнання Елладської Церкви і потім – Олександрійської. «І в цьому році декілька Церков долучаться до визнання нашого автокефального статусу, - запевнив предстоятель. – Не буду їх називати, аби не полегшувати працю нашим супротивникам, бо вони вивчають і одразу ж діють».
На питання кореспондента РІСУ щодо перспектив соціального служіння ПЦУ, владика Епіфаній повідомив, що така робота є пріоритетною для його Церкви і що наразі ПЦУ розробляє власну концепцію соціального служіння. Найперше – це допомога потребуючим на окупованих територіях та в прифронтовій зоні. Утім бракує відповідних ресурсів. Тому було заявлено про заснування двох благодійних фундацій. Перша має назву «Митрополичий фонд Православної Церкви України». Він відповідатиме за інституційне становлення Церкви. На базі цього фонду ми створимо Фундацію Мазепи, яка буде дбати за розвиток і соціального служіння, і зв'язок між суспільством і Української Церквою.
Кореспондент РІСУ також поцікавився, чи плануються спільні з науковими академічними інституціями серйозні дослідження історії Української Православної Церкви, що має глибоке історичне коріння - більш ніж 1000-літню історію. Владика пояснив, що така робота планується, адже є чимало окремих розвідок та публікацій, утім фундаментальної праці, де історія Української Церкви була б висвітлена не з імперських російських позицій, ще немає. «На базі нашої Церкви створено відповідний Інститут церковної історії, який очолює митрополит Димитрій. Ми і надалі будемо налагоджувати стосунки з різними науковими установами, університетами, щоб спільно працювати над таким, об’єктивно написаним, фоліантом», – запевнив Предстоятель ПЦУ.
Також владика Епіфаній поділився ідеєю створення Школи іконопису, де можна було б навчати власне українського сакрального мистецтва як студентів Київської богословської академії, так і всіх бажаючих митців, аби в церковне буття України поверталися багаті традиції іконопису та творилися сучасні шедеври на основі української сакральної спадщини.