• Головна
  • Митрополит Онуфрій (УПЦ МП) про причини Голодомору: "Катюзi по заслузi". Коментар читача....

Митрополит Онуфрій (УПЦ МП) про причини Голодомору: "Катюзi по заслузi". Коментар читача.

28.11.2008, 20:02
Євген МАЗУРЕНКО, вчитель (м. Чернівці)

Євген МАЗУРЕНКО, вчитель (м. Чернівці)

З тяжким почуттям прочитав я, православний віруючий, невеличке інтерв'ю про Голодомор, яке надав сайту Інтерфакс єрарх Української Православної Церкви митрополит Онуфрій. У ньому він так описав причини Голодомору:

"Голодомор - это было вразумление, усмирение со стороны Господа нашей гордыни, которая восстала против себя самого, против бытия человека. Есть такое украинское выражение, немного вульгарное - катюзi по заслузi. Мы получили то, что заслужили. <...> Можно много спорить, искать виновных, но, если мы верующие люди, мы должны на это посмотреть с точки зрения духовной. Мы знаем, что произошло с нашим обществом после революции 1917 года, какое было восстание людей против Бога. Как разрушали храмы, уничтожали иконы, оскорбляли православные святыни. А Бог не бьет палкой, Бог другими способами вразумляет человека. <...> Мы сегодня и всегда молимся за тех людей, которые делали ошибки в жизни, это наши предки, мы просим, чтобы Бог их простил <...> Но этих людей нельзя возводить в ранг праведников".

Якщо слова митрополита передані агентством вірно, то виникає питання: у якого саме Бога вірує єрарх? Втім, постараюся на це питання відповісти пізніше.

Відомо, що Голодомор не був наслідком поганого урожаю – він був організований. Дуже конкретні люди свідомо замислили та скоїли цей злочин. Ці люди були комуністами. Вони були атеїстами. Вони ненавиділи Православ'я. Від Голодомору вони особисто анітрохи не постраждали – організатори сиділи у кабінетах у Москві та Києві, виконавці служили в НКВС і в армії. Саме ці люди і були катами, у прямому розумінні цього слова. І ось тепер виявляється, що коли православний єрарх говорить про винних у Голодоморі, то про цих його реальних винуватців він мовчить. Не виголошує ні єдиного слова. Анінайменшого звуку. Кого ж він бачить винуватцем, кого він прямо називає катом? Жертву!!!

На його думку, Голодомор був покаранням за те, що в ті роки "разрушали храмы, уничтожали иконы, оскорбляли православные святыни". Але хіба все це робили самі українські селяни? Може, саме українські селяни, знищені потім Голодомором, і зробили революцію 1917 року в Петрограді? Саме вони власноруч і знищували храми та ікони? Митрополит Онуфрій далі говорить: "А Бог не бьет палкой, Бог другими способами вразумляет человека ". Залишимо питання, що тривала смерть з голоду – це, мовляв, не "палка", а деякий "інший спосіб" у руках Божих. Який більше підходить у Бога для напоумлення. Але виникає питання: а кого саме Бог напоумив Голодомором? Мільйони загиблих селян, цілі родини, включаючи найменших дітей. У містах про голод тоді знали мало, а якщо хто і взнавав детально, то за поширення інформації про нього можна було сісти у в'язницю. Навряд чи голод був напоумленням для тих, хто не голодував і нічого про голод не знав. Ось так!

Але цікаво, а за що саме Бог хотів напоумити мільйони загиблих, включаючи сотні тисяч дітей, немовлят? Якщо в село приходять комуністи і забирають все зерно дочиста, залишаючи в селі всіх помирати з голоду – то це зовсім не злочин комуністів, це, виявляється, напоумлення Боже жителям села. Але за що? Та за те, що ті ж самі комуністи раніше в цьому селі прийшли і церкву висадили! Втім, комуністи відбирали зерно і в тих селах, де церкви стояли, тому щось тут не так, з "напоумленням" за храми і ікони... Та і як бути з не голодуючими областями Росії і інших республік СРСР? Там, напевно, церкви не підривали, оскільки голоду не було потім? Напоумляти голодною смертю українські села за знищення храмів необхідність у Бога, як бачимо, була, а Московську область – звичайно ж, ні.

Наспраді ж українські селяни дуже свято зберігали православні традиції. І тут вони представляли для комуністів небезпеку. Набагато легше було вбити українське село голодом за декілька місяців, ніж десятиліттями, покоління за поколінням перетворювати його жителів на атеїстів, що нічого не пам'ятають про Церкву Божу. Але як можна їх самих звинувачувати у тих злочинах, які ПРОТИ НИХ здійснювалися? Нічого при цьому не кажучи про реальних винуватців!

Якщо Голодомор був "напоумленням Божим", то потрібно визнати, що це не християнський Бог. Це не Бог любові, прощення, ні! Це бог сліпої помсти. Та цей бог і сам повністю сліпий – бо він мстить зовсім не тим, що підривали храми. Він напоумляє смертю зовсім не тих, хто проти нього повстав, а тих, у кого ще зберігається віра.

Але якщо слідувати логіці митрополита Онуфрія, то, напевно, і про мучеників, які постраждали від комуністів, потрібно буде сказати те ж саме. Не величання їм співати, а: "отримали те, на що заслужили"! Про якого-небудь розстріляного в тридцяті роки єпископа Російської Церкви можна буде сказати: це йому було напоумлення! напевно, погано пас він свою паству! здійснював помилки, ось і отримав.

Але цікаво, чи скаже митрополит Онуфрій про криваві гоніння на Церкву в роки СРСР те ж саме, що він сказав про Голодомор: "Катюзi по заслузi"?