Старовинне Муравицьке Євангеліє з Рівненщини віднайшлося в Москві

04.08.2020, 15:57
Культура
Старовинне Муравицьке Євангеліє з Рівненщини віднайшлося в Москві - фото 1
Відтепер й Млинів з Муравицьким Євангелієм вже є в переліку найбільших центрів давньої української книгию Про нього раніше нічого не було відомо.

Про це, як інформує "Рівне Вечірнє", написав у Фейсбуці Микола Бендюк, художник-реставратор Державного історико-культурного заповідника м. Острога, мистецтвознавець.

"Це вперше виставляю і фото і інформацію про Муравицьке Євангеліє, яке було написане для церкви Успіння Пресвятої Богородиці в замку Муравиця, городище якого зараз знаходиться в околицях Млинова. Купив його до цієї церкви Пантелеймон Шостаков у 1624 році, можливо тоді ж були вклеєні в книгу друковані у Львові гравюри Євангелістів. Церква і замок тоді належали Владиславу Дорогостайському.

Написане воно на дорогому папері, що має європейське походження. В книзі багато кольорових заставок та мініатюр.

Замок і церкву спалили козаки Богдана Хмельницького в 50-х роках 17 століття і відтоді про місце знаходження Муравицького Євангелія нічого невідомо.

В цьому році ми святкуємо 500 річчя Нобельського Євангелія, яке теж походить з Рівненщини, його перевидали невеличким тиражем і зусиллями Василь Яніцький", - написав Микола Бендюк.

За його словами, ще раніше були відтворенні репринтом сакральні книги з Рівненщини - Пересопницьке Євангеліє і Острозька Біблія. В минулому році він опублікував фото Дерманського Євангелія, яке невідомо наразі де знаходиться. Існує лише фото з музею Метрополітен в Нью-Йорку. І от ще одна знахідка, яку, як наголошує мистецтвознавець, в майбутньому треба хоча б відсканувати і видати репринтом.

З Нобельським Євангелієм було простіше, воно знаходиться в дружній нам Литві, а з Москвою, за словами Миколи Бендюка, це буде в рази складніше зробити.

"Але вже сам факт віднайдення святині і повернення хоча б інформації про неї в Україну вже є подією", - написав мистецтвознавець і подякував за інформацію про Муравицьке Євангеліє патріоту Млинова Євгенію Заблоцькому.

Щодо Муравицького Євангелія, то як зауважує завідувачка відділу стародруків у Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського Наталія Бондар, такі рукописні Євангелія з вставними гравюрами створювалися у Львові або десь поблизу в перших десятиліттях 17 ст., їх відомо до десятка.

Інформація з Москви - фото 56484
Інформація з Москви