• Головна
  • Новини
  • Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа...

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа

05.07.2023, 10:21
Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа - фото 1
У Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення 29 червня відбулася дискусія щодо ісламофобії.

Йшлося про те, що у медіа України можна зустріти хоч і поодинокі (порівняно з іншими країнами Європи та й загалом світу), та все ж деструктивні негативні стереотипи про мусульман (приклади ісламофобії), які можуть сприяти формуванню негативного ставлення до цієї релігійної групи.

Відкриваючи нараду, голова Національної ради Ольга Герасим’юк наголосила на важливості цієї проблематики і сказала, що медіарегулятор спільно з партнерами з ЮНЕСКО, іншими світовими партнерами продумує проекти низки програм із медіаграмотності для журналістів: «За результатами роботи сьогоднішньої наради маємо мету напрацювати програму семінарів для журналістів та редакторів з підняття рівня їхньої медіаграмотності у питаннях висвітлення інформації про іслам та мусульманство – з метою уникнення ісламофобії та розпалювання міжнаціональної ворожнечі.

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_1

Пропаганда ворога-окупанта сьогодні намагається цілеспрямовано роздмухати в Україні ісламофобію, аби максимально розділити українське суспільство. Також ворожа пропаганда РФ потужно працює над створенням конфлікту між мусульманським суспільством та Україною – для того, щоб сформувати у арабо-мусульманських країнах максимально негативний образ України як держави, яка з неповагою ставиться до ісламу й мусульман»

«Наголошую, що такі провокації будуть продовжуватися й надалі, — сказав Саїд Ісмагілов, муфтій ДУМУ «Умма» (2009 – 2022), військовослужбовець ЗСУ. — Передусім вони розраховані на арабо-мусульманський світ, у якому росія шукає політичної, економічної та військової підтримки. Тому ми маємо бути готовими до цього — навчитися вчасно спростовувати негативні інформаційні вкиди та подавати правдиву інформацію».

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_2

Також колишній муфтій акцентував увагу на тому, що побутова ісламофобія не виникає на порожньому місці. Тому необхідно, щоб духовні, політичні, громадські мусульманські лідери працювали над тим, аби мусульмани України були повністю інтегрованими в українське суспільство. «Неймовірно пишаюся тим, що ті мусульмани, які воюють сьогодні в Україні на фронті, — максимально свідомі, що саме вони захищають і за що віддають свої життя».

Медіарегулятор звернувся до громадських організацій та експертів із проханням колективно напрацювати критерії віднесення інформації у медіа до такої, що є ісламофобською. Це надалі допоможе виявляти приклади ісламофобії і правильно їх кваліфікувати, а також навчати медіа коректно висвітлювати цю тему.

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_3

Релігієзнавець, старший науковий співробітник Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України Ігор Козловський детально зупинився на проблемі «гуманітарного невігластва» деяких представників сучасних медіа, здебільшого регіональних, які «банально не знають історії, не розуміють, що мусульмани України – це частина української політичної нації, яка тут живе упродовж сотень років». Медіа вдаються до численних ментальних помилок, скажімо, сліпо переносячи факти історичного минулого у сучасність, чи події, які відбуваються десь далеко, наприклад на Близькому Сході, на терени України.

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_4

«Усі ісламофобські меседжі сьогодні йдуть на травмоване суспільство, — наголосив учений. — А травмована людина викривлено сприймає будь-яку інформацію. Навіть із простої фрази вона буде вичитувати саме те, що може стати початком побутової ксенофобії».

На цьому наголосила і голова громадської організації «Ліга мусульманок України» Ніяра Мамутова: «На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли українські медіа просто беруть висвітлення тем про мусульманство з європейських новин, калькують і таким чином переносять їхні стереотипи на українське суспільство. І люди, які практично нічого не знали про мусульман, засвоюють інформацію про них як про «чужих», «мігрантів», «не наших».

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_5

Серед численних гострих актуальних питань, зокрема, обговорювалося те, чи приховувати на фото- і відеоматеріалах частини кадрів, які можуть образити почуття мусульман; чи варто напрацьовувати перелік заборонених слів, яких слід уникати у медіа при подачі інформації про іслам та мусульманство.

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_6

На думку правозахисниці Вікторії Нестеренко, потрібно дуже зважено підходити до створення переліку словесних заборон, адже «це вже схоже на цензуру – пониження градусу демократії. Також це ставить перешкоди у висвітленні журналістами явищ, які все ж таки не зникають із суспільства, наприклад, того ж тероризму».

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_7

Ольга Герасим’юк наголосила на тому, що сьогодні існує кілька підходів до покарання за вживання в медіа мови ворожнечі: від накладення штрафів, блокування окремого матеріалу – до позбавлення мовника ліцензії та повного закриття видання через суд.Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_8

На нараді було підкреслено, що подання об’єктивної картини про життя мусульман в Україні й виокремлення реальних проблем, з якими стикаються мусульманські громади, сприятиме налагодженню партнерських державно-церковних і міжрелігійних відносин.

Мусульмани та експерти обговорили, як запобігти поширенню ісламофобії у медіа_9

Було надано лаконічну, але дієву пораду, як потрібно реагувати на стійкі наративи у медіа, у тому числі й ісламофобські:

1. Оприлюднювати спростування наративу.

2. Давати натомість правдиву інформацію з тематики наративу.

Учасники зустрічі погодилися, що доцільно закріпити напрями активностей спільної роботи у меморандумі про співпрацю.