У травні 2021 року тривали археологічні розкопки спільної експедиції Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини та Дніпро-Псельської ранньослов'янської експедиції Інституту археології НАН України на могильнику І-ІІ ст. в урочищі Троянка поблизу с.Івківці на Чигиринщині.
Про це повідомляють у Черкаському археологічному музеї Середньої Наддніпрянщини.
Це вже п’ятий польовий сезон на цій украй цікавій пам’ятці, котра проливає світло на ранній етап розпаду все ще єдиної праслов’янської народності на різні племена і передумови Великого переселення народів. Цього разу на розкопках були задіяні виключно фахівці-археологи, а також антрополог та палеозоолог, тобто співробітники Інституту археології НАНУ, археологічного музею Середньої Наддніпрянщини та інших наукових установ. Серед знахідок – артефакти пізньозарубинецької культури, речі сарматського, германського і античного походження. Серед останніх – імпорти з Римської імперії, зокрема ритуальні речі з римського Єгипту (скарабеї, Анубіс).
Анубіс - давньоєгипетський бог, шанування якого було тісно пов'язане з культом мертвих; охоронець могил та мумій, заступник померлих, некрополів і цвинтарів.
Скарабеї - амулети, виконані у вигляді скарабея. Цей жук вважався священним у Давньому Єгипті. Але використовували його не тільки єгиптяни - сусідні народи також вірили, що скарабей здатний їх захистити. Єгиптяни шанували жука-скарабея як втілення бога-творця.
Щоб виставити все, накопане тут за ці 5 років, Черкаському археологічному музею Середньої Наддніпрянщини потрібен вже окремий експозиційний зал, якого поки що нема.
Однак, незважаючи на брак експозиційної площі, у музеї все-таки намагатимуться і далі насичувати вітрини новими експонатами, тож деякі з цих старожитностей незабаром можна буде побачити в експозиції. А поки що колектив музею займається реставрацією та описом експонатів з попередніх розкопок та готується до повторного експедиційного виїзду в Івківці, цього разу вже на розкопки поселення, котре лишило цей могильник.