На Хмельниччині виявили юдейську реліквію

19 квітня, 09:19
Інші конфесії
На Хмельниччині виявили юдейську реліквію - фото 1
Стіну з елементами розписів сховища сувоїв Тори виявили в мурованій синагозі XIX століття на Хмельниччині. Дослідження проводилися в межах проекту "Могили предків".

Чим цінна знахідка, розповів дослідник та краєзнавець, член громадської організації "Україна Інкогніта", Дмитро Полюхович. Про це інформує Суспільне.

За його словами, штукатурка радянської доби облетіла і відкрила давні розписи на стіні синагоги, що в селі Кузьмин Городоцької громади. Він припускає, що це залишки сховища сувоїв Тори. На івриті його називають Арон Га–кодеш.

"Як реліквія для євреїв — це дуже значне місце, тому що цілі Арон-Кодеші збереглися в Сатанові, і в Шаргороді", - говорить Дмитро Полюхович.

Ковчег святині, священна арка — на всю стіну молитовного залу. У синагозі немає даху, дверні опалубки та віконні рами обгорілі. Пожежа, каже дослідник, сталася п’ять років тому.

На Хмельниччині виявили юдейську реліквію - фото 133026

"Згоріла вона випадково в 1918 році. А тут було звалище через те, що місцеві дядьки палили траву. Купою її накидали, був сильний порив вітру і жмут трави запалав. Тобто, це не був якийсь зумисний підпал, це була випадковість. Прикро, згорів дах, але з іншого боку, ця пожежа дала можливість відкрити декор Арон га–Кодеша", — розповів Дмитро Полюхович.

Дослідник розповів, що пожежа відкрила фрагменти декору Арон га-Кодешу — одного із найсвятіших місць у синагозі. Його розташовували на підвищенні зі сходами.

На Хмельниччині виявили юдейську реліквію - фото 133027

"Якщо в ранніх синагогах Арон-Кодеш був з боку Єрусалима, то в пізніх синагогах, починаючи від XVIII століття і до нашого часу, це Східна стіна, в бік сонця. І тут бачимо залишки червоного кольору. Ці Арон-Кодиші були надзвичайно декоровані, це мало бути й різьблення по каменю, але найчастіше — з дерева, і дуже красиве різьблення. На жаль, їх практично не збереглося. Для юдаїки, тобто, науки про єврейську спадщину, це є велике відкриття, бо їх менше десятка в Україні".

Перевіреної інформації про цю синагогу обмаль, каже дослідник. Відомо лише, що збудована на початку 30-х років XIX століття.

За словами Дмитра Полюховича, виявили стіну Арон га-Кодеш в межах проєкту "Могили предків". Некрополі, кладовища і пам’ятники досліджували разом із відділом культури Городоцької громади. Краєзнавець каже, що це друге сховище для сувоїв Тори, знайдене на Хмельниччині.

Зацікавились знахідкою представники об’єднаної єврейської спільноти.