На Львівщині знайшли ікони, перед якими молився Маркіян Шашкевич

29.11.2018, 20:58
Під час експедиції Львівщиною науковці знайшли ікони, біля яких молився отець Маркіян Шашкевич, а також речі, пов'язані із його священичою діяльністю.

Під час експедиції Львівщиною науковці знайшли ікони, біля яких молився отець Маркіян Шашкевич, а також речі, пов'язані із його священичою діяльністю.

Науковці припускають, що ймовірно на знайденому Євангелії присягали під час шлюбу поет і просвітник Маркіян Шашкевич та його дружина Юлія Крушинська. Це видання XVII століття.

«Цікаве воно й тим, що його рідна оправа не збереглася, але є оправа 1879 року, про що говорить напис», – розповідає керівниця галереї «Мистецький простір» Галина Корнєєва.

Свідком шлюбу Шашкевичів була й ікона Архангела Михаїла 1762 року. Її знайшли дуже знищеною.

«Були випади і лущення ґрунту, також вона була дуже механічно втрачена, власне сам фарбовий шар, тобто важко було зрозуміти навіть сюжет цієї ікони, авторського фарбового шару практично не було, можливо було збережено 40-50%», – уточнює реставраторка Національного реставраційного центру Ольга Зінчук.

Твір законсервували і повернули деякі втрачені елементи.

Усі ці експонати відшукала під час експедиції історик Галина Корнєєва та її команда. З яких сіл раритети, не уточнюють, аби не було крадіжок. Але науковцям вдалося зробити чимало відкриттів.

«Отець Маркіян Шашкевич мав парафії у Львівській області. Де поділися ікони, перед якими він правив, не всі виявлені були, де церква, в якій він правив. На одній із цих парафій повністю згорів іконостас, вважалося, що його не існує», – каже Галина Корнєєва.

Втім під час експедиції таки вдалося знайти ці пошкоджені вогнем ікони, але вони замальовані поверх іншим зображенням і мають обгорілі фрагменти.

Верхні шари знімуть і сподіваються натрапити на первинне зображення. На виставку привезли чотири ікони з цього іконостасу. Також віряни передали на час експозиції чудотворну Богородиці і оклад до неї.

Виставку відкриють у четвер у новій галереї «Мистецький простір», на вулиці Щирецькій, 36.

Марічка Крижанівська

"Zaxid.net", 28 листопада 2018 року