Святиня V століття до нашої ери, часів давньогрецької колонізації болгарського чорноморського узбережжя, була виявлена під час розкопок на острові біля узбережжя міста Созополь.
Храм знайшли на острові Святого Петра, який розташований приблизно в 900 метрах від найближчої точки на материковій частині Болгарії, оголосив Регіональний історичний музей в чорноморському місті Бургас, інформує НВ.
Острів Святого Петра біля острова Святого Іоанна має максимальну висоту всього 9 метрів над рівнем моря. Його територія складає всього 15 гектарів (0,015 кв. Км). Він ніколи не досліджувався археологами до осені 2020 року.
«Передбачається, що острів Святого Петра колись був частиною острова Святого Іоанна, і що він розлучився із ним через підвищення рівня моря і подальших геологічних процесів за останні два тисячоліття. Острів Святого Петра не згадується в історичних джерелах до другої половини XIX століття», — йдеться в повідомленні Бургасського музею.
Перші в історії археологічні розкопки на острові Святого Петра були проведені з 28 вересня по 8 жовтня 2020 року. В ході розвідки на місцевості вчені виявили дві структури в східній частині досліджуваної території: два невисоких насипи землі, привезених з іншого місця, які були засипані невеликими камінням.
Усередині курганів археологи виявили фрагменти керамічного посуду, таких як амфори, чаші, товсті кухонні посудини і керамічний посуд, покриті червоним лаком і чорної глазур’ю. Також було знайдено бронзовий наконечник тригранної стріли.
Археологи дійшли висновку, що вони розкопали на острові Святого Петра прибережний храм приблизно 5 століття до нашої ери. Це був період давньогрецької колонізації болгарського узбережжя Чорного моря. Артефактів з інших періодів часу не виявлено.
Геологічні дослідження, проведені в рамках розкопок, показали, що близько 2500 років тому сьогоднішній острів Святого Петра був частиною більшого прилеглого острова Святого Іоанна, і що ці два острови стали окремими островами набагато пізніше.