• Головна
  • Моніторинг
  • На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова...

На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

29.06.2016, 14:10
На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова - фото 1
«Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі»

«Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі»

На Криті завершився Всеправославний Собор. Учасники зібрання – предстоятелі 10 православних церков із 14 – підписали спільне звернення, в якому йдеться про єдність Православної Соборної Церкви. Серед іншого, у підсумкових документах Собору йдеться і про те, що православні єпископи світу моляться «за мир і справедливість в стражденній Україні». Однак питання про автокефалію української православної церкви на Соборі не розглядали. Більше про рішення Собору та його значення в інтерв’ю Радіо Свобода розповіла координатор громадської ініціативи «За Єдину помісну Церкву» Лана Самохвалова.

Лана Самохвалова– Є три основні речі. Найперше – що Собор відбувся. Для простих вірян, для кліру і для єпископів дуже важливо, що вперше через 1200 років Церква показала свою реальну єдність. Що зібралися разом предстоятелі майже усіх православних церков.

Дуже важливо для України – там не ухвалили документи, які б назавжди ставили шлагбаум перед визнанням української церкви, перед її правом мати самостійність та незалежність

Друге – головне, що цей Собор відбувся, не зважаючи на демарші Московської патріархії. Тому що спротив був страшний і способи відкласти Собор, а, фактично, зірвати – були дуже цинічними.

Третє – дуже важливо для України – там не ухвалили документи, які б назавжди ставили шлагбаум перед визнанням української церкви, перед її правом мати самостійність та незалежність.

– А що цей Собор вирішив безпосередньо для православного віруючого?

– Це питання посту. Віруючі нашої традиції постяться за дуже строгим уставом. Дуже багато багатоденних постів, також середа і п’ятниця. Деякі з постів не дозволяють вживання навіть олії. Інколи треба дотримуватися сухоїдіння. Крім того, перед причастям треба постити три дні та прочитати дуже великі молитви…

Це непроста штука – постити в умовах економічної кризи

Церква зробила послаблення. Нам не скасували багатоденні пости, але нам сказали: звертайтеся до своїх митрополитів, предстоятелів, єпископів. А тим, у свою чергу, сказали, що ви маєте керуватися любов’ю і церковною поблажливістю. І там натякнули, що нехай це вирішується, враховуючи стан здоров’я, соціально-економічні можливості. Адже це непроста штука – постити в умовах економічної кризи.

Фактично, якщо протестант чи греко-католик готові брати шлюб у православній церкві – то ви можете

Другий важливий момент – це право православних одружуватися із християнами інших конфесій. Йдеться лише про хрещених людей. Дали такий дуже поблажливий меседж: фактично, якщо протестант чи греко-католик готові брати шлюб у православній церкві – то ви можете. Це важливо для людей ортодоксальної традиції.

– А це стосується і тих церков, які не були на Соборі?

Чотири церкви вчинили демарш. Чи будуть вони визнавати документи Собору чи не будуть – ми не знаємо

– Це дуже болісне питання. Адже чотири церкви вчинили демарш. Чи будуть вони визнавати документи Собору чи не будуть – ми не знаємо. Росіяни сказали, що вони їх ще вивчають. Я дуже сподіваюся, що наші парафії Московського патріархату зрозуміють: те, що прийняв Вселенський патріарх і ще 9 предстоятелів, є обов’язковим для виконання.

– У нас питання православ’я – не лише релігійне, але й політичне. Напередодні Собору було два звернення: від Верховної Ради – щоби українській православній церкві повернули автокефалію і від групи депутатів – щоби зберегли статус-кво. Після Собору в кого більше підстав для оптимізму?

– Сподіваюся, що більше підстав для оптимізму в української пастви, виразником якої стала більша частина парламенту. Це більше як 60%, зважаючи, що у парламенті зараз, фактично, 420 депутатів – без Криму та окупованої частини Донбасу.

Цього питання не було в порядку денному, але ним були насичені кулуари Собору. Ми чекаємо на подальші рішення Константинопольського патріархату.

– В його компетенції одноосібно ухвалити рішення про автокефалію?

– Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати томос – так звану грамоту визнання – він зможе це зробити одноосібно. І це, незважаючи на те, що скаже Москва, робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі.

– Цей томос стосуватиметься лише Київського патріархату?

– Московському патріархату може дати автокефалію лише Москва. А ті, хто стоять біля керма цієї Церкви, її не хочуть. Це ж прихильники російської традиції. Для когось це бізнес, для когось кровні узи із російською традицією. Тому ми чекаємо томос для Київського патріархату. Але тоді, повірте, ніщо не триматиме цілі єпархії в Московському патріархаті.

Пост Євстратія (Зорі)

Лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

Дмитро ШУРХАЛО

"Радіо Свобода", 28 червня 2016