• Головна
 • Новини
 • Настав час для активізації мирян в житті Церкви — підсумки Конгресу української діаспори...

Настав час для активізації мирян в житті Церкви — підсумки Конгресу української діаспори

25.06.2010, 08:10
Настав час для активізації мирян в житті Церкви — підсумки Конгресу української діаспори - фото 1
ІІІ Міжнародний Конгрес «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: сучасний вимір, проекція в майбутнє» 23-25 червня 2010 р. відбувається у Львові.

exklusiv.gifЛЬВІВ — ІІІ Міжнародний Конгрес «Діаспора як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті: сучасний вимір, проекція в майбутнє», в якому бере участь 400 представників української діаспори з 28 країн світу, 23-25 червня 2010 р. відбувається у Львові. Одним із важливих обговорень заходу стало питання «Церква як центр збереження та формування духовності українця за кордоном».

Адже, як зазначали доповідачі на секційному засіданні під такою назвою, саме довкола Церкви здебільшого формується життя української громади в діаспорі.

Сьогодні все ж Українська Церква в діаспорі стикається з новими викликами. У зв’язку з цим члени секційного засідання ухвалили пропозиції, які після розгляду Конгресом внесуть до загальних Ухвал. Серед основних рекомендацій щодо релігійного життя українців в діаспорі такі:

 • посилення виховної ролі Церкви; з метою подолання формалізму в житті Церкви посилити катехизацію, як запоруку зростання духовного життя особистості та держави;
 • створення українського міжконфесійного паломницького центру на Святій Землі;
 • вирішення законодавчої колізії відділення Церкви від держави, зокрема через створення громадських організацій при парафіях та органу, який би координував їх діяльність;
 • налагодження зв’язків між парафіями поселень і парафіями в Україні;
 • розширення доступу до електронних баз даних та наукового доробку, зокрема Українського католицького університету та інших;
 • активізувати обмін досвідом між молоддю, зокрема через організацію літніх таборів, україномовних шкіл тощо;
 • пошук об’єднавчих моментів між українськими Церквами Київської традиції;
 • пошук об’єднавчих моментів між різними хвилями міграції, зокрема через спільну діяльність у парафіяльному житті;
 • підвищення ваги та активізація мирянського руху в житті Церкви та активізація екуменічних процесів.

«Якщо Церквам не вдається дійти до порозуміння, то, можливо, прийшов час, щоб миряни сказали своє вагоме слово, своїм життям, своїм прикладом показали, що ми є діти Христові», — констатував Ігор Худик, член парафіяльної Ради церкви св. Володимира і Ольги УГКЦ в Чикаго та заступник голови української громадської організації «Помаранчева хвиля».

Виклики для Церкви в діаспорі полягають і в тому, аби якось збалансувати необхідність фінансового виживання та розвитку справжнього призначення Церкви — євангелізації, проголошення Царства Небесного. На цьому зокрема у розмові з кореспондентом РІСУ наголосив Ігор Худик.

Викликами та перспективами, які сьогодення відкриває перед Українською Церквою, поділилися також українці з Росії, Бразилії. Представники з Росії зокрема відзначали, що законодавство цієї держави унеможливлює побудову храмів для українських Церков та ведення активного парафіяльного життя. Є приклади, коли за ініціативу в організації парафіяльного життя та активність в одержанні дозволу на будівництво храму, люди розплачувалися життям.

Він також розповів, що життя парафіяльне в Україні та в діаспорі, зокрема в США, є дещо відмінним. Церква в діаспорі, за його словами, левову частку сил повинна віддавати на пошук коштів, матеріальне забезпечення, аби могти існувати, але питання облаштування життя часто далі відтісняють питання катехизації, поглиблення віри парафіян. Ігор Худик наголосив на процесах формалізації віри. «Віра потребує оживлення. Жива віра керувала першими переселенцями, коли, не маючи ще облаштованого життя та майна, вони будували храми», — зазначив він.

Неможливо заперечувати реальність асиміляції, гостріше звучать питання мови богослужінь та введення нового календаря. Болючим питанням, як розповів Ігор Худик, є і певна лібералізація у трактуванні християнської віри. «Щоб не відлякати парафіян, священики не хочуть акцентувати увагу на болючих і непопулярних моментах: про дошлюбну чистоту, подружню вірність, обов’язок відвідин недільних Літургій. Напевно, як і в Україні, бракує добрих священичих покликань», — поділився він.

Також, за словами Ігоря Худика, бракує прикладу монашества. Зараз у Чикаго хочуть запросити кілька монахів, аби парафіяни, особливо молодь, пізнавали, що в цьому світі можна обрати і такий шлях, що «є ще щось у цьому світі, окрім накопичення матеріальних благ і кар’єри».