Навіщо Церкві гроші? Огляд нового числа журналу «Скинія»

Навіщо Церкві гроші? Огляд нового числа журналу «Скинія» - фото 1
Останній в цьому році і 52-ий за рахунком греко-католицький журнал «Скинія» (УГКЦ) присвячений «грошам Церкви». «Саме фінансова сторона Церкви як духовної інституції викликає зацікавлення в широкого загалу і, водночас, в разі якихось «неправильних дій» в цій царині, найбільше вдаряє по репутації Церкви», ‒ зауважує головний редактор о. Юрій Блажиєвський у вступній статті.

Навіть для критичного і вдумливого читача тема грошей Церкви не є простою, оскільки для її глибшого розуміння він би мав володіти елементарними знаннями загалом із сфери економіки.

Перша стаття авторства головного редактора «Скинії» присвячена тому, як функціонує економіка Церкви. Він акцентує на тому, що «хоча Церква і взаємодіє зі світом в економічній площині, тобто використовує та роздає ресурси, вона чітко розділяє мету і засоби її досягнення» (с.6). Після короткої характеристики економічної діяльності Церкви в різних суспільно-політичних укладах, автор звертає увагу на внесок як багатих людей-підприємців, так і звичайних вірян в її загальну скарбничку (навів євангельський приклад про бідну вдову та її щедру лепту).

З допомогою інтерв’ю з о. Крістіаном Мендосою, викладачем (доцентом) економічних дисциплін Університету Святого Хреста в Римі, читачі журналу мовби привідкриють завісу у темі фінансів держави Ватикан. Фаховий співрозмовник не тільки порушує історичні аспекти формування бюджету Католицької Церкви, а й показує структуру фінансових підрозділів Апостольської столиці, розкриває окремі деталі заробляння і витрат грошей у Ватикані. Загалом ця розмова з о. Крістіаном розвіює деякі стереотипи щодо Ватикану, зокрема, його неймовірних матеріальних ресурсів і грошових фондів, як це представлено іноді в мас-медіа чи культурі загалом (книжках, фільмах, тощо).

Широке коло читачів УГКЦ можуть глибше зрозуміти окремі аспекти фінансів Церкви у статті п. Ірини Гавришкевич, керівниці проектів і програм Патріаршої курії УГКЦ. Тут не тільки йде мова про те, які структурні підрозділи УГКЦ отримують кошти на свою діяльність, а й коротко показано алгоритм співпраці із жертводавцями, які переважно є церковними організаціями, здебільшого закордонними. Авторка наводить цікаві історичні приклади того, як в міжвоєнний період на початку, без наявності коштів, окремі підприємці успішно розвинули свою справу за підтримки тодішнього проводу Церкви.

Фахівець з менеджменту Мар’ян Лазарук висвітлює тему управління фінансами в християнській спільноті, передусім наводить золоті правила фінансової грамотності і розкриває кілька шляхів здобуття фінансів. Отець Іван Вихор, помічник Секретаря Синоду єпископів УГКЦ, пише про розбудову Церкви через любов до людини, опираючись передусім на економічній і меценатській діяльності Митрополита Андрея Шептицького в 20-30-х роках минулого століття. Загалом в епоху не дуже фахового висвітлення теми релігії і Церкви в наших мас-медіа, названі публікації можуть стати практичним матеріалом для підготовки коментарів про матеріальну сторону життя Церкви, і також можуть зацікавити лідерів християнських спільнот на різних рівнях самої Церкви.

Рецензії на фільм та нову книгу підготували головний редактор журналу і постійний автор «Скинії» Христина Содомора. Слово Папи Франциска про синодальність Церкви, пастирський лист Синоду єпископів УГКЦ на тему надії в сучасному світі, науки святих Климента Олександрійського та Луїджі Оріоне про багатство і спасіння увінчують тематичну частину журналу.

У цю холодну пору напередодні різдвяного циклу новий номер «Скинії» зігріє душі читачів змістовним поясненням біблійних текстів з Апостола та Євангелія.

Придбати 52-е число журналу, як і всі попередні, можна на сайті журналу.

Навіщо Церкві гроші? Огляд нового числа журналу «Скинія» - фото 83761