Названо фінансово залежні від Москви православні Церкви, яким проблематично буде визнати ПЦУ

В коментарі для Gazeta.ua релігієзнавець Людмила Филипович наголосила, що процес визнання ПЦУ  Православними Церквами світу й далі  продовжуватиметься. Разом з тим експертка перечислала Церкви, яким це зробити наразі проблемно через тиск Москви.

Розмова відбувалася в контексті нещодавньої важливої заяви Патріарха Константинопольського Варфоломія, яка засвідчила підтримку ПЦУ з боку вселенського православ'я.

Названо фінансово залежні від Москви православні Церкви, яким проблематично буде визнати ПЦУ - фото 61105

"Українська помісна Церква стала не тільки просто 15-м записом у Диптиху, отримавши автокефалію і Томос. Ми стаємо незалежним, самостійним, повноправним суб'єктом православного юридичного та дипломатичного світу. Це означає, що процес визнання ПЦУ продовжуватиметься. Але не варто очікувати, що він буде швидкий. Сьогоднішнє православ'я перебуває у двополярному форматі: є Церкви, що тяжіють до Константинополя, є прихильні до Росії. Останні перебувають під великим тиском РПЦ, сидять на їхньому грошовому гачку. Тож Москва буде всіляко гальмувати їхнє зближення з Помісною Церквою України. Йдеться про Антіохійську, Сербську, можливо, Болгарську та Польську Церкви", - пояснила екпертка.

За її словами, багато тут залежить і від України.

"У цьому самому листі Константинопольський Патріарх наголошує на необхідності порядку та дотриманні правил. Якщо хочемо стати частиною цивілізованого православного світу, треба всіма силами намагатись уникати скандалів, які відбулися з колишнім очільником Київського Патріархату Філаретом. Він поїхав і почав утворювати власні єпархії в діаспорах. Хоча в нашому Томосі про автокефалію чітко зазначено, що діаспора перебуває в юрисдикції Константинополя. Тому Помісна Церква України має продовжувати свій шлях розвитку, для цього є всі умови. Проте будь-які спірні питання, моменти, які нас не влаштовують, повинні вирішувати на соборах", - додає Людмила Филипович.