Неспокій у Почаєві

Неспокій у Почаєві - фото 1
Ескалація конфлікту довкола Свято-Успенської Почаївської лаври триває через чутки про вивезення зі святині реліквій, наявність там «тітушок» і ймовірне захоплення святині.

 

Оборонці лавриБратія і віряни УПЦ (МП) провели 26 лютого довкола лаври хресну ходу. В УПЦ КП наголошують, що побачили серед ікон, які несли з ходою, Миколу ІІ. Він, нагадаємо, отримав прізвисько Кривавий за розгін і розстріли демонстрацій. Водночас місцева Самооборона виставляє блок-пости на виїздах із містечка через побоювання, що з лаври вивезуть реліквії.

З неділі, 24 лютого, під горою, на якій стоїть Почаївська лавра, духовенство і вірні УПЦ КП та представники майданівських спільнот організовують моління до Матері Божої Почаївської та святого Амфілохія Почаївського, а також панахиди за загиблими на Майдані.

Водночас вірні УПЦ збираються біля воріт лаври і живою стіною перекривають шлях імовірного входу учасників молінь на територію комплексу. Особливе загострення ситуації було 25 лютого. Тоді під лаврою, біля пам'ятника Борцям за волю України, зібралися тисячі молільників і понад 120 священиків УПЦ КП, приїхав архимандрит із Михайлівського Золотоверхого монастиря, що в Києві. У відповідь Лавра забила у тривожні дзвони, скликаючи своїх вірних. Проте до штурму не дійшло — і в УПЦ КП, і в організаціях-учасниках події кажуть, що навіть не думали про захоплення. Одначе напруження може тривати протягом усього Великого посту — 40 днів. Саме протягом такого часу планують молитися за загиблими у Почаєві.

“Це пробуджується український народ. Люди приїхали не тільки з Тернополя, а й багатьох інших міст, — розповідає активний учасних події і голова Почаївського міського середку КУНу Микола Семенишин. — 25 лютого було приблизно 120 священиків (УПЦ КП — прим. ред.). Відправили молебень до Почаївської ікони Матері Божої і до Амфілохія Почаївського. Відслужили панахиду за загиблими на Майдані, зокрема за Олександром Капіносом із села Дунаїв, що біля Почаєва. А лавра почала бити у дзвони...

автобуси з вірними УПЦ КП

М. Семенишин наголошує, що ніхто не збирався захоплювати лавру. Це ж саме стверджує керівник громадського руху “Українські святині — українському народу” о. Анатолій Зінкевич УПЦ КП.

о. Анатолій Зінкевич“До мене звернулися, як до голови руху “Українські святині — українському народу”. Мовляв, по-перше, вивозять святині з лаври, а ви не захищаєте її. По-друге, у лаврі збирається все більше неукраїнськи налаштованих козачків. Також була інформація, що у лаврі переховуються «тітушки». Пригадуєте ті неспокійні ночі, коли повідомляли, що вони їдуть на Тернопіль? Тоді вони відчули, якусь небезпеку для себе і повернули до Почаєва... Також у лаврі поширювали настрої, що на Майдані — екстремісти.

Відтак о. Анатолій Зінкевич, за його словами, запитав у тернопільських майданівців, чи вони погоджуються почати переговори, аби змінити ситуацію. Щоб, за його словами, лавра не кидала тінь на Церкву.

— Потрібно, щоб двері до лаври не були зачинені — тоді люди не будуть питати, що діється усередині. Також мені доручили перевірити, чи не ховаються там «тітушки». З'ясувати, для чого там охорона 150-200 чоловік, якщо колись ходили 2-3 чоловіки, — каже отець А. Зінкевич. — Але ми в лавру не заходили. Ми зібралися біля пам'ятника Борцям за волю України.

Учасники події 25 лютого відслужили панахиду і акафіст, до яких закликали долучитися лаврських ченців. Потім знову наголосили, що ніхто не збирається захоплювати лавру, акцентує священик.

“Але ми побачили, хто там справді стоїть: кремезні хлопці, подібні до беркутівців. А також підозрілі козачки, — говоритьсвященик УПЦ КП. — У мене є інформація, що з лаври вивозили цінності. Ікона Матері Божої Почаївської ще 10 років тому була на Уралі. Вона — не в Україні. Ніхто ніразу не повідомляв, що вона повернулася в Україну. Вивозять і інші речі, що мають історичну, а не тільки релігійну цінність”.

священики УПЦ КП з вірянами

Зрештою, після панахили 25 лютого отець А. Зінкевич запропонував назвати у Почаєві вулицю, площу чи хоч сквер на честь Героїв Євромайдану.

“Щоб монахи знали, що є така вулиця і розуміли, що люди загинули за Україну, — аргументує він. — Ми — за зближення Церков, але розуміємо, що монахи — проти. Тому це їх буде дражнити. Молитися треба за той народ, серед якого живеш”.

Більше того, священнослужитель анонсує, що події у Почаєві будуть мати продовження.

— Йде піст, який триватиме 40 днів. Поминання загиблих у Почаєві триватиме 40 днів, — додає він.

Жіноча самооборона

Намісник Свято-Успенської Почаївської Лаври Володимир (Мороз) вважає дії іншої сторони провокацією.

“До нас дійшла інформація, що 25 лютого провокатори взяли жінок, дітей і виїхали у Лавру. Для того, щоб запобігти непорозумінню, віруючі стали живої стіною та перегородили собою вхід до монастиря. Але хвіртки залишилися відчиненими. Якщо розкольники так хочуть молитися, то краще нехай моляться у своїх храмах. Не варто нагнітати ситуацію у цей і так нестабільний час. Я 26 лютого спрямував братію до голови Тернопільської обласної ради Василя Хомінця зі зверненням”, — розповідає митрополит Володимир (Мороз).

митрополит Володимир (Мороз)

Монахи, за словами владики, готові прийняти спеціальну комісію, яка зможе перевірити лаврські приміщення і переконатися, що на братію зводять наклепи.

“Поширюють чутки, що у нас переховуються 200 «тітушок». Але уявіть, чому їх ніхто не бачив? Адже це 200 людей, які мали б харчуватися, ночувати, ходити... Говорити подібне — омана”, — зазначає митрополит.

Заперечує намісник і те, що з лаври щось вивозять.

“Кажуть, що з Лаври вивозять цінності. Куди вивозити? У мене немає ні хати, ні дачі. Я тільки хочу бути похований на кладовищі серед братії, — продовжує єрарх. — Оце і все! Говорять навіть, що декілька днів сідав вертоліт і щось вивозив... Це все наклепи. Щодо святинь, то я вже декілька разів журналістам коментував — всі вони у Лаврі і паломники це прекрасно бачать”.

Імовірне захоплення комплексу митрополит вважає абсурдним.

“Уявіть, що хтось хоче захопити ваш дім. Це ж спочатку треба напасти, зав’язати, потравмувати або вбити хазяїв! Самі розумієте — ми не музейні експонати, а люди, які служили в армії, жили в миру, тому не збираємося віддавати наш дім – святу обитель в руки розкольників та самосвятів”.

захисники лаври

Також владика Володимир заперечує, що братія не молиться за Україну і народ.

“Монахи щодня встають о 4.30 і вже о 5.00 — у церкві. За кожним богослужінням ми молимося за народ і за нашу “богохранімую страну”. Молимося і “об упокоении усопших в братоубийственной смуте в Украине”.

Молитва захисників лаври

Водночас намісник Свято-Успенської Почаївської Лаври вважає неможливими спільні молитви братії з УПЦ КП.

“Ми якими були, такими і залишилися. А вони вчинили розкол. От минулого року святкували 1025-річчя Хрещення Русі. З нами служили Предстоятелі та представники з інших Православних Церков, а так званий Київський Патріархат не визнає ні одна Помісна Православна Церква світу. Наша Церква має права широкої автономії, вона незалежна та самостійна в своєму керуванні. На це є відповідні грамоти покійного Патріарха Олексія ІІ”.

Ситуацію могла б змінити комісія облради, але для цього потрібно скликати сесію облради. Окрім того, за словами о. А. Зінкевича, потрібно інвентаризувати цінності, що перебувають у святині.

Світлини зі сайту Почаївської лаври