Чи Митрополичі сади невіддільні від Святоюрського комплексу: нецерковний конфлікт на церковній землі
Новини про тривалу суперечку за дорогий шмат землі у живописному місці Львова викликають здивування у правників, а обурення не лише в істориків, архітекторів, але й широкого загалу містян. Причиною такого звернення представників міської влади Львова стали спроби Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України відсудити частину парково-рекреаційної зони "Митрополичі сади" для власних потреб. Підставою для цього нібито є те, що у радянський час у митрополичих садах на трьох сотках землі була розміщена радіовежа, що перешкоджала "західним радіоголосам". Вежу вже розібрали, а її обладнання забрати звідти буцімто забули.
Головний аргумент зв'язківців - рішення ще радянського Львівського облвиконкому у 1951 році, за яким земельна ділянка була передана для потреб зв'язку, інформує DailyLviv.com. Відтоді Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення за власні кошти побудував на ній кілька технічних споруд, а в часи незалежної України впродовж багатьох років намагався оформити цю ділянку офіційно, але міська влада повертала документи без розгляду.
У вересні 2020 року на позачерговій сесії Львівська міська рада відвела у постійне користування Львівській архиєпархії УГКЦ земельну ділянку понад 2 га, розміщену на площі Святого Юра, 5, для обслуговування території комплексу собору та облаштування паркової зони. До складу цієї ділянки належали також і ті 0,0339 га, на яких було розміщене телекомунікаційне обладнання Львівської філії КРРТ.
Вже у грудні 2020 року військова прокуратура в інтересах Концерну КРРТ звернулась з позовом до суду щодо незаконної передачі в користування УГКЦ цієї землі. Прокуратура запевняла, що, прийнявши рішення щодо відведення ділянки, Львівська міськрада перевищила повноваження, оскільки ця земля є державною, тому розпоряджатися нею має лише Львівська облдержадміністрація. Також прокуратура запевняла, що спірна земля на площі Святого Юра, 5 (інша адреса - вул. Листопадового Чину, 28) від 6 квітня 1951 року була закріплена за Львівським обласним управлінням зв`язку, правонаступником якого є Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення.
Проте на судовому засіданні Львівська міська рада довела, що згідно зі законодавством мала право розпоряджатися цією землею. До того ж ділянка на вул. Листопадового Чину, 28 не сформована та не внесена до Держгеокадастру, а державні акти на користування землею за концерном чи службою зв'язку відсутні.
У 2021 році Господарський суд Львівської області відмовив у задоволенні позову заступника військового прокурора Львівського гарнізону щодо скасування права постійного користування землею на площі Святого Юра Курією Львівської архиєпархії УГКЦ. Суд дійшов висновку, що ще у 1990 році рішення виконкому ЛМР фактично припинило закріплення за управлінням зв’язку землі та будівель на ній і вони цілком законно перейшли у комунальну власність.
Але у червні 2021 року виник скандал довкола цього об'єкту. Львівська філія Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення запланувала на 22 червня тут навчання, проте представники УГКЦ не впустили працівників на територію, назвавши подію «військовим рейдерським захопленням».
Виходить, що маючи на територію саду свій об'єкт, концерн не має до нього окремого заїзду, а тому, щоби потрапляти на цю ділянку, має заїжджати через паркову зону і подвір'я Святоюрського комплексу?
Тоді заступник львівського міського голови з містобудування Любомир Зубач повідомив, що місто запропонує Держспецзв’язку альтернативну ділянку для розміщення спецобладнання замість частини Митрополичих садів.
«Митрополичими садами собору святого Юра має розпоряджатися Церква. Саме тому не так давно депутати проголосували, аби віддати 2 гектари землі у користування Львівської курії УГКЦ (…) Сьогодні міський голова Львова мав розмову з прем’єр-міністром, бо така ситуація нікому не робить честі. На щастя, є розуміння і порозуміння. Митрополичі сади, які закладав Андрей Шептицький, є і залишаються за Церквою. Водночас місто пошукає і запропонує альтернативну ділянку для військових, де вони зможуть розмістити своє спецобладнання». Проте далі справа здається не пішла.
І вже у вересні 2023 року за позовом Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації суд скасував ухвалу Львівської міської ради, яка передала землю Митрополичих садів на Святоюрській горі у Львові у користування церкві у 2020 році. Після цього і було прийняте у Львові відповідне звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України та Прем'єр-міністра.
Міський голова Львова Андрій Садовий на сесії міської ради у жовтні 2023 року нагадав, що територія, до якої входить Святоюрська гора зі садами, належить до спадщини ЮНЕСКО, а Митрополичі сади історично завжди належали Українській Греко-Католицькій Церкві. Лише в радянські часи їх вирішили використовувати в інший спосіб, облаштувавши будівлі радіовежі, які заглушували радіосигнали "Голосу Америки" та "Радіо Свободи".
Андрій Садовий також сказав про те, що цією землею останнім часом почали цікавитися різні забудовники, що додає ще більшої загрози митрополичим садам і всьому Святоюрському комплексу.
Довідково.
Архітектор собору Святого Юра Бернард Меретин до деталей спланував не тільки саму споруду храму, але й інтер'єри, декор та навколишню територію садів. Парк розташований на схилі Святоюрської гори. У 1772 році він був обведений кам'яною загорожею. На початок XIX століття це був живописний парк - сакральний сад - з трьома терасами довкола митрополичого палацу.