Окупаційна влада Сімферополя хоче відрізати частину мусульманського цвинтаря під християнські поховання

22.03.2021, 10:39
Держава
Окупаційна влада Сімферополя хоче відрізати частину мусульманського цвинтаря під християнські поховання - фото 1
У Криму на мусульманському цвинтарі «Абдал» під Сімферополем зводять паркан для того, щоб відрізати частину території під християнські поховання.

Про це повідомляє Радіо Свобода.

Російська адміністрація міста звернулася з таким проханням до підконтрольного Росії муфтіяту Криму ще восени 2020 року: з 12 гектарів «Абдалу» підконтрольні Росії чиновники просили виділити сім.

Тодішня голова російської адміністрації Сімферополя Олена Проценко обґрунтувала такий крок тим, що через пандемію коронавірусу смертність у 2020 офіційно зросла на 8,5%, тому місць на міському цвинтарі майже не лишилося. Після того, як ця історія набула розголосу, російські чиновники повідомили, що паралельно зі зверненнями до муфтіяту готують виділення нової землі під мусульманські поховання. При цьому в самому муфтіяті тоді сказали, що остаточне рішення не ухвалене.

Минулої осені заступник голови російської адміністрації Сімферополя Володимир Парінов в ефірі телеканалу «Крым 24» сказав, що площі під мусульманські поховання шукають у Сімферопольському районі:

«Резерви наявного цвинтаря, вони є. Ми бачимо, що найближчі декілька років у нас точно є в запасі. Поки говоримо тільки про резерви наявного цвинтаря «Абдал» у межах міста, але зараз ведеться активна робота з організації нової території під місця поховання. Ця територія буде перспективно не так далеко від наявного «Абдалу», щоб зберегти транспортну доступність, звичні маршрути. Сьогодні це не ділянки ‒ це територія, яка складається з невикористовуваних сільгосппаїв, які перебувають у приватній власності й викуповуються. Орієнтовна площа ‒ приблизно 100 гектарів».

Кримськотатарський активіст Наріман Джелял розповів Крим.Реалії, що й через пів року достеменно невідомо, скільки саме землі російська влада забере у мусульманського цвинтаря.

– Муфтіят також на своїх офіційних ресурсах взагалі ніяк не висвітлював цю тему з осені, ніяк не пояснював ‒ просто почали будувати паркан. Зрозуміло, що ми б почули якісь загальні слова: мовляв, потрібно один одному допомагати, взаємодіяти тощо ‒ але запитання все одно залишаються. Планувати поховання не так уже й складно, це чиста математика. Найбільш гнітюче для багатьох, як я чув: коли владі треба збудувати будинок, забрати ділянки для житлового комплексу або траси «Таврида», вони дуже швидко це вирішують. А тут чомусь декілька місяців нічого не можуть зробити, і в підсумку забирають землю у нас ‒ так говорять люди. Хоча я з'ясовував, що, з релігійної точки зору, ніяких проблем поділитися землею з представниками інших конфесій немає. Однак, з огляду на історію взаємин кримських татар із владою, люди сприймають це як плювок з її боку в бік мусульман.

Тим часом муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов переконаний, що така політика російської влади щодо кримських татар не додасть їй популярності серед них.

– Прекрасно розумію таку реакцію мусульманської громади: звісно ж, це обурює, це не може не обурити. Я думаю, що муфтіят по-тихому домовився з адміністрацією про те, що вони згодні віддати більшу частину мусульманського цвинтаря саме через те, що вони прекрасно знають, як негативно це буде сприйняте мусульманською громадськістю. У світлі політики колабораціонізму, яку проводить кримський муфтіят останні сім років, категоричного несприймання цієї політики й навіть відрази до офіційних духовних лідерів у Криму ‒ подібна передача більше ніж половини місць для поховання викличе ще більше несприймання, втрату авторитету та поваги. Щодо материкової України, тут усе залежить від регіону й готовності місцевої влади, адже це в її компетенції вирішувати такі проблеми мусульманської громади, зокрема, з цвинтарями.