Паломництво довіри на землі Роттердама

10.01.2011, 14:49
Паломництво довіри на землі Роттердама - фото 1
Від Різдва – до Різдва. З таким неформальним гаслом українські паломники цьогоріч відправились на 33 новорічну зустріч європейської молоді Тезе, яка щороку відбувається під проводом одноіменної екуменічної монашої спільноти з Франції.

Xrest.jpgВід Різдва – до Різдва. З таким неформальним гаслом українські паломники цьогоріч відправились на 33 новорічну зустріч європейської молоді Тезе, яка щороку відбувається під проводом одноіменної екуменічної монашої спільноти з Франції. Перетнувши кордони Євросоюзу 26 грудня, в той самий час як західний світ святкує Різдво, з таким же святковим настроєм та різдвяним співом колядок молодь повернулась в Україну 3 січня, щоби ще раз зустріти Різдво у себе на батьківщині.

Роттердам в ритмі Тезе

В цьому році на запрошення Єпископської конференції Нідерландів, Загальних ради протестантських церков Нідерландів і Нідерландської ради церков європейську молодь вперше приймала гостинна Голандія і найбільше портове місто Європи Роттердам. З 28 грудня 2010 року до 1 січня 2011 року понад 30 тисяч молодих людей приєднались до мешканців міста, створюючи їм одночасно і деякий дискомфорт, і різдвяний настрій у громадському транспорті, на вулицях, у супермаркетах. Не рідко в маршрутках і метро можна було почути веселі співи, що виконувались багатьма мовами світу, українські колядки на голандській землі теж запам’ятались багатьом.

Зустріч в парафії5 днів Роттердам жив у ритмі Тезе. 150 протестантських та католицьких парафій з усієї округи та майже 10 тисяч сімей приймали учасників «Паломництва Довіри на Землі», як називають зустріч Тезе. Всі 30 тисяч учасників на цей час оселились у сім’ях місцевих християн – в самому Роттердамі або навколишніх містечках: від Бреди до Гааги, від Гауді до Хук-ван-Холланд. При чому до останнього організатори думали, що місця у сім’ях для всіх гостей не вистачить і частину паломників доведеться оселити у школах чи навіть спортзалах. Але вже за кілька днів до початку зустрічі роттердамці самі почали зголошуватись і запрошувати у свої сім’ї молодь. На парафіях і у приймаючих сім’ях пілігрими зустріли новий 2011 рік.

ahoyПротягом 4 днів учасники зустрічі відвідували ранкові богослужіння на приймаючих парафіях, там же спілкувались у малих групах зі своїми однолітками із багатьох країн світу. Щоденно вони розмірковували над уривками з «Листа з Чилі», яке брат Алоїс, настоятель спільноти Тезе, опублікував після зустрічі латиноамериканської молоді в Сантьяго (Чилі) на початку грудня 2010 року. Провідними темами обговорень були радість, прощення і співчуття. І ніщо не завадило їм розуміти одне одного: ні різні мови, ні належність до різних конфесій.

брат Алойз з Тезе

А щодня, від обіду до вечора, всі учасники зустрічі разом збирались у виставковому центрі Ahoy для загальної молитви з десятками тисяч молодих християн і братами спільноти Тезе.

Загальна молитва з братами з Тезе

Українська делегація в Роттердамі

Українці традиційно серед найактивніших учасників у європейських зустрічах Тезе. Так, за словами організаторів, до Роттердама цього разу приїхали понад 1700 молодих людей з України. Це друга за чисельністю делегація, яку переважають лише наші західні сусіди поляки: їх на 33-й зустрічі Тезе зібралось близько 6 тисяч осіб.

ukr-molod.jpg

І тим не менш, казати, що українці добре знайомі з Тезе – передчасно. Значна частина тих, хто цьогоріч їхав у Роттердам, побували на молитовному спілкуванні європейської християнської молоді вперше, а отже, і не до кінця усвідомлювали, що їх чекає у просторих залах виставкового центру Ahoy. Нерідко молоді українці свідчили, що перше, що їх приваблювало у цій поїздці, – це можливість побачити європейські країни. Але для багатьох із них мотивація змінилася, як тільки вони змогли доторкнутися до життя спільноти і відчути атмосферу затишку і любові, яка панувала в ці дні у Роттердамі.

Зустріч української делегаціїСвоїми враженнями від «Паломництва довіри Тезе» молодь ділилась під час традиційної зустрічі українців, яка щороку відбувається в рамках офіційної програми Тезе.

 «Я до кінця не знав, куди я їду, – говорить Роман із Закарпаття. – І дуже вразило, що на вулиці було холодно, але нас у Роттердамі прийняли надзвичайно тепло. Тут я пересвідчився, що християнство в Україні та всій Європі – живе, а не просто лишилось традицією наших отців. І те, що на цю зустріч Тезе приїхало так багато українців – доказ того, що ми не байдужі до нашого духовного життя».

Розмови в малих групах«Мене вразила відсутність агресії. Наприклад, кажеш в метро: "Хеллоу" – тобі відповідають: "Добрий день". Протягом 5 днів у Роттердамі ми теж трохи навчили європейців українській мові», – зауважує Саша Христюк із Луцька і одразу додає, що навіть краса європейських міст, які вони побачили по дорозі до Голандії, не змогла затьмарити красу духовну, всюди присутню у Роттердамі в ці дні: «У світі відчувається величезний брак любові, а тут ми змогли наповнитися нею».

Багато часу на обговорення і просто знайомстваОлена Герасим зі Львова вперше побувала на зустрічі Тезе. Найяскравішим враженням особисто для себе вона назвала роботу у малих групах, де представники різних країн спільно розмірковували про радість, прощення і співчуття. «Ці обговорення допомогли мені знайти відповіді на мої внутрішні питання, а також сили для того, щоби працювати над собою далі».

Оля із Чернівців також вперше на «Паломництві довіри». Усміхнені люди повсюди, зворушливі пропозиції «free hugs», чудові співи і щирі молитви – от що найбільше вразило дівчину, яка зізналась, що тепер не тільки хоче брати участь у зустрічах Тезе, але й долучатися до волонтерської роботи у спільноті.

Спільнота Тезе як вона є

На спільній молитві«Деякі люди думають, що Тезе – це якась організація, що проводить різні заходи. Але ми перед усім – брати-монахи. Ми хочемо бути як паломники в дорозі, яка є пригодою всього життя, а Христос супроводжує нас», – поділився під час зустрічі з українцями брат Георг зі спільноти Тезе, відповідальний за контакти з українською та білоруською молоддю. Окрім того, він розказав, що все більше українців приїздять безпосередньо у Тезе до Франції. Так, у 2010 році французький монастир відвідали близько 1000 молодих людей із нашої країни.

На спільній молитвіВласне, щороку українців до спільноти Тезе приїжджає все більше. Цього літа дві перші дівчини-українки працювали у французькому селищі як волонтери, а тепер із захопленням розповідають про цей досвід іншим українцям. Разом з монашою спільнотою вони також продовжують молитись про те, щоби наших співвітчизників там було більше. І схоже, що їхні молитви вже почуті Небом.

Так, Василь Микула, керівник однієї із найбільших українських груп, що прибула до Роттердама, розповів, що паломницько-реколекційний центр «Рафаїл» зі Львова готується організувати влітку прощу до французького селища Тезе для декількох сотен молодих українців. А 15-річна Кристина Кравченко з Олександрії, яка вперше побувала на подібній прощі, вже оголосила про свій намір у майбутньому приїхати в французьке Тезе у якості волонтера. «Я відчуваю, що це саме те, що мені потрібно. Тепер потрібно дочекатися згоди батьків та назбирати гроші на дорогу до Франції», говорить дівчина.

Брати з Тезе

Для тих, хто не знайомий з історією Тезе, варто коротко її нагадати. Це міжконфесійна монаша спільнота, що виникла в 40 рр. ХХ сторіччя у Франції. Її засновник брат Роже був швейцарським протестантом, який переїхав до Франції. Щоби допомагати біженцям в поділеній війною країні, він купив покинутий будинок в невеликому селищі Тезе на півдні Бургундії. Переховувати біженців, серед яких були євреї, а такожі дбати про їхнє харчування брату Роже допомагала його сестра Женев’єва. Згодом до них долучилися інші молоді люди і спільнота почала зростати.

За задумом брата Роже, покликанням спільноти Тезе є життя в найпростіших умовах, єднання не тільки з найубогішими, але також людьми, що належать до різних християнських конфесій. Цікаво також, що брати спільноти не приймають жодних пожертв і спадків, віддаючи всі гроші бідним, а самі живуть лише зі своєї праці.

Майстер-клас від пастораСьогодні спільнота Тезе налічує понад сотню братів, серед яких католики та представники різних протестантських конфесій із приблизно 30-ти країн світу. Тож, навіть саме її існування брати називають знаком примирення між розділеними християнами і народами.

Проповідники різних Церков також приїздять до Тезе. Свого часу спільнота вітала у себе Папу Івана Павла ІІ, Архиєпископа Кентерберійського, православних митрополитів, чотирнадцять лютеранських єпископів Швеції, численних пасторів зі всього світу.

Брат Роже був вбитий під час вечірньої молитви 16 серпня 2005 року, у 90-річному віці. Брат Алоїс, якого брат Роже обрав своїм наступником багато років тому, тепер є настоятелем спільноти.

Волонтери

Зустріч волонтерівОрганізацію величезного форуму у Роттердамі без перебільшення можна назвати бездоганною. А якщо і відбувались якісь проколи, то пересічному учаснику їх важко було помітити. Чого тільки варта організація харчування для 30 тисяч осіб одночасно, яке відбувалось швидко і злагоджено. І так – щоденно, двічі на день.

Величезну роль у цьому відіграють волонтери, які допомагають братам Тезе подбати про комфорт кожного з запрошених на зустріч паломників. А це не тільки харчування, але й медичне обслуговування, турбота про чистоту всіх приміщень у виставковому центрі Ахой, де відбуваються спільні молитви, семінари та секції. Це і вказівники по всьому місту з зазначенням напрямку руху, і багато іншої роботи, яка зазвичай лишається за кадром.

Роздача їжіВсі, хто роздавали їжу чи збирали сміття, привітно усміхалися біля входу чи відповідали на запитання в інформаційному центрі, грали, співали, танцювали, скромно ходили з табличками «silence», перетворюючи кожну роботу на свято – це люди, що приїхали разом з усіма нами в Тезе, у складі кожної національної делегації. Але приїхали не лише розважатися чи отримати щось для себе, але й послужити іншим. Обід

Власне, це служіння одне одному, привітні обійми і щирі усмішки незнайомим пілігримам, що мандрують крізь земне життя слідом за Ісусом, і є одним із завдань спільноти Тезе: бо ж саме тоді, коли ми перестанемо бути споживачами і навчаємося служити ближньому, не ставлячи питання: якої він віри чи нації – тоді ми і станемо християнами, такими, як ці сто братів у невеличкому французькому поселенні, до яких тягнеться молодь усього світу, щоби побачити тут Христа і у тиші та спокої віднайти своє серце.

 

***

Як оголосив 30 грудня 2010 року настоятель спільноти Тезе брат Алоїз, наступна 34 європейська зустрч молоді Тезе відбудеться з 28 грудня 2011 року у Берліні. Німці вже почали святкувати цю новину, а українці – збирати валізи для наступного паломництва довіри Тезе.

Оленка КУЛИГІНА,

Роттердам-Львів