Папа Франциск: ШІ має залишатися інструментом в руках людини

23 червня, 11:12
Світові
Папа Франциск: ШІ має залишатися інструментом в руках людини - фото 1
У суботу, 22 червня, Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників Міжнародної конференції, яку організувала Фундація «Centesimus Annus Pro Pontifice», що займається дослідженням і пропагуванням соціального вчення Церкви.

Про це повідомляють Новини Ватикану.

У своєму слові Святіший Отець зосередився на роздумах про штучний інтелект (ШІ), який був темою цього наукового заходу.

Папа зазначив, що ШІ заслуговує на особливу увагу, оскільки має революційний вплив на економіку та суспільство і може негативно вплинути на якість життя, а також на відносини між людьми та міжнародну стабільність.

«Я ціную те, що фундація Centesimus Annus приділила достатньо уваги цій темі, залучивши вчених і експертів з різних країн й дисциплін, проаналізувавши можливості та ризики, пов'язані з розробкою і використанням штучного інтелекту, із застосуванням наскрізного підходу і, перш за все, антропоцентричного світогляду, а також пам'ятаючи про небезпеку посилення технократичної парадигми», – сказав він.

На думку Святішого Отця, для того, щоб зрозуміти поточні й перспективні аспекти ШІ, важливим є міждисциплінарний підхід та «абсолютна необхідність етичного розвитку алгоритмів», в якому цінності визначають шляхи розвитку нових технологій.

«У своїй промові перед учасниками саміту G7 я висвітлив критичні аспекти штучного інтелекту, підкресливши, що він є і повинен залишатися інструментом в руках людини, – наголосив Папа. – Як і інші ключові інструменти протягом тисячоліть, він свідчить про здатність людини виходити за межі себе, про її “прагнення дедалі більших досягнень”, і може призвести до великих перетворень, позитивних чи негативних».

Говорячи про завдання конференції, Святіший Отець перелічив кілька запитань, які ставлять перед собою її учасники. Зокрема, чи служить ШІ для задоволення потреб людства, для поліпшення добробуту й цілісного розвитку людей, чи для збагачення і збільшення і без того високої потуги небагатьох технологічних гігантів, попри загрози для людства? За його словами, відповідь залежить від багатьох аспектів, які слід дослідити.

У цьому контексті Папа звернув увагу на кілька факторів, які можуть стати стимулом для подальших досліджень. Зокрема, необхідно проаналізувати «делікатне і стратегічне питання відповідальності за рішення, прийняті з використанням ШІ», що кидає виклик різним дисциплінам, зокрема, філософії і праву. «Необхідно визначити відповідні стимули та ефективне регулювання, щоб, з одного боку, стимулювати етичні інновації, корисні для прогресу людства, а з іншого – заборонити або обмежити небажані наслідки», – сказав він.

Крім того, світ освіти й комунікації повинен ініціювати скоординований процес підвищення рівня знань та обізнаності про те, як правильно використовувати ШІ. Інші аспекти торкаються необхідності «оцінити вплив ШІ на сферу праці», ретельного вивчення «позитивних і негативних наслідків застосування ШІ у сфері безпеки і приватності», його вплив «на стосунки між людьми, когнітивні здібності, а також на поведінку людей».

«Дорогі друзі, саме на фронті технологічних інновацій розігруватиметься майбутнє економіки, цивілізації та людства, – зауважив Святіший Отець. – Ми не повинні втратити можливість мислити і діяти по-новому, розумом, серцем і руками, щоб спрямувати інновації до такої конфігурації, в центрі якої стоїть пріоритет людської гідності. Це не підлягає обговоренню. Тобто, таким чином, щоб інновації сприяли розвитку, добробуту і мирному співіснуванню та захищали найбільш вразливі верстви населення. А для цього потрібне регуляторне, економічне й фінансове середовище, яке обмежує монопольну владу небагатьох і дозволяє розвиватися на благо всього людства».