Патріарх Філарет під час візиту на Прикарпаття розповів що думає про війну в Україні та об’єднання з УАПЦ

Патріарх Філарет під час візиту на Прикарпаття розповів що думає про війну в Україні та об’єднання з УАПЦ - фото 1
У рамках щорічного архипастирського візиту та Всеукраїнської прощі до Хресто-Воздвиженського Манявського монастиря на Прикарпаття прибув Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет.

Filaret_cerkva.info.jpgЗустріли Патріарха ще на межі Івано-Франківської та Тернопільської областей керівники Прикарпаття, митрополит Івано-Франківський і Галицький Іосаф та представники духовенства.

Прибувши до Івано-Франківська, Патріарх Філарет завітав до храму Святого Архистратига Михаїла та кафедрального Свято-Троїцького собору, де поспілкувався з прихожанами.

Далі Патріарх рушив до Маняви, де в Хресто-Воздвиженському Манявському монастирі під його проводом відбулася Божественна Літургі. Тут вірні молилися, перш за все, за відновлення миру в Україні.

«Коли воїн захищає свою сім’ю, державу, народ, він проявляє свою любов, – наголосив Патріарх Філарет. – Ісус Христос сказав, що ніхто не має більшої любові, аніж той, хто душу свою віддасть за друзів».

Після урочистої Літургії в Маняві владика поспілкувався з журналістами.

«Я кожного року відвідую приблизно до 14 єпархій і приїжджаю в Івано-Франківську єпархію на свято Іоана Предтечі і Манявських Преподобних Іова і Феодосія. І тут маю спілкування з архиєреями, духовенством і, звичайно, віруючими – молимось. Цього року було надзвичайно багато вірян, які прийшли помолитися до Манявського скита – центру паломництва, який з кожним роком все більше і більше притягує до себе віруючих не тільки з Галичини а й зі східної України, – каже першоєрарх. – Сьогодні нас, всіх українців, турбують події, які відбуваються на сході. Тому церква, яка зажди була з народом, є і буде, в цих складних умовах підтримує український народ. І, зокрема, українську армію. Коли ми на Всеукраїнській Раді Церков поставили питання про збір коштів на допомогу армії, то Предстоятель УПЦ (МП) Митрополит Онуфрій сказав, що вони не будуть цього робити, щоб не підкреслювати, що наша армія така слабка. Я йому навів приклад, що під час Другої світової війни російська Церква збирала кошти на танкову колону і ескадрилью радянської армії. Видно, що вони просто не хочуть підтримувати нашу армію, а лише сепаратистів на сході. Не хочу це сказати про всю Церкву Московського Патріархату, бо є і там патріоти. Наша ж Церква Київського Патріархату за роки війни зібрала гуманітарної допомоги більше 50 тисяч тон. Крім того, відправили в армію біля 100 автомобілів швидкої допомоги і мікроавтобуси. Також наші священики, разом зі священиками Греко-Католицької Церкви, знаходяться з вояками на передовій, підтримуючи наших вояків».

Предстоятель УПЦ КП акцентував на тому, що погляди на події на сході України в УПЦКП, УГКЦ, УАПЦ з одного боку та УПЦ (МП) з іншого, радикально різняться. «Наша позиція така, що іде боротьба сепаратистів на сході України з нашою владою та агресія з боку Росії, – каже Патріарх. – Адже бачимо, там присутня російська зброя. Крім того, там є представники російських спецслужб. УПЦ (МП) стверджує, що це громадянська війна. Якби це було так, то б цю проблему вже вирішили. Та війна все рівно закінчиться – Росія Україну не переможе! По тій причині, що наша армія вже обороноздатна і дух український настільки сильний, що зламати його не можливо. Хорошим прикладом є події під Маріуполем, який дехто з аналітиків назвав другим Сталінградом часів Другої світової війни, який став переломним моментом як і наша перемога».

Висловив свою позицію Патріарх Філарет і щодо об’єднавчого процесу з УАПЦ, який, як він стверджує, продовжується. Створено відповідні комісії, які на своїх засіданнях підтвердили наміри об’єднання та призначили скликання спільного Собору на 14 вересня. Але, згідно зі Статутами, Церкви ще мали б підтвердити його проведення. Київський Патріархат вже дав свою згоду. Автокефальна ж Церква поки відкладає підтвердження. Патріарх Філарет повідомив, що Архиєрейський Собор УАПЦ 9 липня повинен прийняти рішення щодо Об’єднавчого собору.

Також УПЦ КП висуває свої вимоги щодо чисельності своїх делегатів на об’єднавчому Соборі. Їх має бути більше, адже, як стверджує очільник УПЦ КП, офіційно зареєстровано, що чисельність вірних у їх Церкви більша. Автокефальна Церква також ставить умовою збереження назви Церкви.

Також згадав Патріарх і про те, що чимало вірян Московського Патріархату переходять на бік Київського.

«Я хотів би підкреслити, що в цьому процесі негативну роль відіграє Москва, – каже владика Філарет. – Бо вона не зацікавлена в об’єднанні українського православ’я в єдину Церкву. Для Росії вигідніше, щоб воно було роз’єднане, адже тоді легше боротися з нашою державою та Церквою. А коли будемо єдині, то нас не зможуть перемогти. Об’єднання з Автокефальною Церквою лише початок – далі маємо об’єднатися і з УПЦ (Московського Патріархату). Загалом, якби не було Київського Патріархату, Греко-Католицької Церкви, так само як Автокефальної і Римо-Католицької та протестантських Церков, то моя думка така, що Путін вже б підкорив Україну. Бо вони виступають єдиним фронтом проти агресії Росії. Тому Путін нас не переможе».