ПЦУ в Криму повинна шукати такі юридичні форми існування, щоб уникнути долі Свідків Єгови, - архиєпископ Климент

Архиєпископ Климент (Кущ) - фото 1
Архиєпископ Климент (Кущ)
Кримська правозахисна група оприлюднила документ, в якому зібрані факти про переслідування в Криму релігійних організацій та їх представників.

Про це йдеться на сайті Кримської правозахисної групи.

Як відомо, Кримська правозахисна група не тільки моніторить та передає інформацію для міжнародних партнерів, таких як ООН та Європейський союз. Група також допомагає забезпечити юридичний захист українцям, котрі зазнали політичних переслідувань з боку російського судочинства, наприклад, Володимиру Балуху, Олегу Сенцову, Євгену Панову.
Факти, які оприлюднює Кримська правозахисна група, досить серйозно сприймаються на міжнародному рівні. Інформація, яку готує правозахисна група, має три напрямки.

По-перше, це моніторинг ситуації щодо політв’язнів.

По-друге, це порушення прав дитини та мілітаризація Криму, коли дітей залучають до мілітаризованих загонів на кшталт Росгвардії.

І, по-третє, це моніторинг релігійної свободи, під який підпадає управління Кримської єпархії ПЦУ, прихильники релігійної організації «Свідки Єгови» та мусульманські общини, які не знаходяться в складі Управління мусульман Криму.

Як вже інформувала РІСУ, станом на травень цього року в місцях позбавлення волі за сфабрикованими справами проти кримських мусульман знаходиться понад 65 осіб. У 2019 у «справі кримських мусульман» було винесено 12 обвинувальних вироків, терміни покарання за цими вироками - від 7 до 17 років в колоніях суворого режиму.

Також окупаційна влада посилила переслідування прихильників релігійної організації "Свідки Єгови" в Криму. Правозахисники відзначають, що Росія порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, розповсюдила заборону діяльності "Свідків Єгови" на територію окупованого Криму, незважаючи на те, що в Україні ця організація не заборонена і не вважається екстремістською.

Окремими пунктом приведено факти незаконних дій російської влади, які призвели до ліквідації кількох десятків українських православних парафій в Криму.

За словами архиєпископа Сімферопольського і Кримського Климента (ПЦУ), на початку 2014 року Кримська єпархія нараховувала 49 релігійних громад. Сьогодні ж у Криму діє всього 6.

⦁ Причина полягає в тому, що на території Криму не можуть проповідувати священники, які не мають російського паспорта. Вони підпадають під кримінальну статтю про «здійснення незаконної місіонерської діяльності». Враховуючи, що більша частина священників, які були в Кримській єпархії до 2014 року, покинули півострів, і в мене залишилося тільки 5 священників, то всі вони на момент анексії Криму були тут прописані. Це дало їм можливість взяти російські паспорти. Саме це дозволило нам зберегти ці парафії, - говорить архієпископ Климент.

Разом з цим архиєпископ Климент підтверджує той факт, про який говорить і Кримська правозахисна група, що російська влада півострова відмовляє в реєстрації парафіям Православної Церкви України.

⦁ Всі чітко знають мою позицію. Ми не перереєстровуємо парафії ПЦУ в Криму за російським законодавством. Але у зв’язку з тим, що був прийнятий закон Ярової [російські законопроекти, прийняті в липні 2016 року і декларовані їх авторами як такі, що мають антитерористичну спрямованість, а фактично обмежили права людини в Росії, - ред.], який передбачає покарання за звершення незаконної місіонерської діяльності, Свідки Єгови й потрапили під кримінальне переслідування на території Росії. Тому що вони не були зареєстровані. Зараз все це нас спонукає зареєструвати хоча б одну релігійну громаду згідно російського законодавства. Документи на реєстрацію я подавав п’ять раз. Ми перепробували різні форми, починаючи зі створення громади, яка б мала незалежний статус, закінчуючи реєстрацією парафії, використовуючи статут однієї релігійної організації, яка входить до складу ПЦУ. Всі рази ми отримували тільки відмови. Виходячи з цього ми зрозуміли, що Росія зайняла позицію, щоб не допустити існування на території Криму парафії ПЦУ.

Архиєпископ Климент передбачає, що на такий вимушений крок православних священників ПЦУ на півострові може бути різна реакція. Проте закликає поставитися з розумінням до нелегкої ситуації, в якій опинилися православні громади окупованого Криму.

⦁ Важливо, щоб на материковій Україні зрозуміли, що це є вимушений крок. Тому що відсутність реєстрації релігійної громади підпадає під кримінальне переслідування. І наші священники, які залишилися тут і служать, є під загрозою кримінального переслідування, коли стаття передбачає до дев’яти років позбавлення волі. Зараз я можу з жалем констатувати, що українська влада нас ніколи не буде захищати. Тому коли стоїть питання існування парафій ПЦУ в Криму, ми повинні шукати юридичні форми такого існування для того, щоб якщо не напряму захищати нас, то хоча б унеможливити настання такої ситуації, з якою зараз стикнулися Свідки Єгови. Тому зараз ми піклуємося про життя і безпеку священників.

Нагадаємо, 1 червня відбулося чергове засідання Верховного суду РФ у Москві щодо майна кафедрального собору ПЦУ в Сімферополі. Проте крапку у цій справі й досі не покладено. Кримську єпархію очікують нові судові слухання.

Василь Домбровський для РІСУ