Підпорядкування Московському Патріархату не є частиною православного віровчення, - Єленський

10 вересня, 13:33
Держава
Підпорядкування Московському Патріархату не є частиною православного віровчення, - Єленський - фото 1
Нещодавно прийнятий закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних з Росією, спирається на міжнародне право і дійсно може вирішити складну релігійну ситуацію в Україні.

Таку думку в інтерв'ю "Українській правді" висловив керівник Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.

"Свобода совісті або релігійна свобода можуть звужуватися, навіть якщо йдеться не про національну безпеку.

От, наприклад, ми в законі говоримо, що забороняємо Російську Православну Церкву, а далі в тексті йде практично пряма цитата з резолюції ПАРЄ: "як ідеологічного продовження агресивного режиму Російської Федерації"", зазначив він.

Єленський підкреслив, що міжнародне право дозволяє Україні, як і іншим країнам, обмежувати цю свободу, якщо йдеться про легітимну мету. У такому випадку говорять про обмеження підривної діяльності Російської Церкви на території України.

Друга підстава – якщо обмеження проводяться у прийнятний для демократичного суспільства спосіб.

"Цей закон передбачає абсолютну демократичну процедуру, в тому числі, що саме суд ставить остаточну крапку. Тобто процедура є прийнятною для демократичного суспільства.

Третє – якщо закон не є дискримінаційним, тобто не встановлює одну рамку для однієї релігійної організації й іншу – для іншої. Цей закон не є дискримінаційним", - підкреслив Єленський.

Ще однією умовою він назвав те, що закон не повинен накладати тягаря на совість людини.

"Так от, підпорядкування Московському Патріархату не є частиною православного віровчення. Тобто якщо ти не підпорядковуєшся Московському Патріархату або Сербському, Антіохійському або ще якомусь, то ти не перестаєш бути православним. А значить, це не є тягарем для твоєї совісті", – пояснив керівник Державної служби з етнополітики.

Він висловив переконання, що закон "може пройти необхідні тести" (на придатність і прийнятність для демократичного суспільства – ред.) і що він спрямований на те, щоб "покласти кінець діяльності РПЦ в Україні".

"Він не спрямований на заборону УПЦ. Там є дуже важливе уточнення, що якщо ця Церква, яка пов'язана з РПЦ, виходить з її складу, робить відповідну заяву, надає відповідні документи, то до неї цей закон не застосовується", – підсумував Єленський.

20 серпня Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов'язані з Росією, яким можуть унеможливити діяльність УПЦ МП.