"Покарання" відтерміновується: РПЦ перенесла Собор, на якому хотіла засудити Патріарха Варфоломія

15 жовтня, 14:02
Православні
"Покарання" відтерміновується: РПЦ перенесла Собор, на якому хотіла засудити Патріарха Варфоломія - фото 1
За рішенням Синоду РПЦ, Архиєрейський Собор повинен був відбутися з 15 по 18 листопада 2021 року. Однак, сьогодні в Москві повідомили, що Собор переносять на травень.

"15 жовтня 2021 року члени Священного Синоду, обговоривши з допомогою засобів віддаленого зв'язку ситуацію, яка складається у зв'язку зі складною епідемічною обстановкою, постановили перенести проведення Архиєрейського Собору РПЦ на травень 2022 року, визначивши датами його засідань 26-29 травня", - йдеться у повідомленні офіційного сайту РПЦ.

Як РІСУ інформувала, у рубриці «Точка зору» на Радіо Свобода релігієзнавець Дмитро Горєвой повідомляв, що Російська Православна Церква (РПЦ) цілком серйозно збирається оголосити Вселенського Патріарха Варфоломія єретиком. Остаточне рішення планують ухвалювати в листопаді цього року. Московський Патріарх Кирило боїться сам виносити такі рішення, а тому збирає Архиєрейський Собор, щоб розділити відповідальність за це з більш ніж чотирмастами архиєреями. Релігієзнавець також спрогнозував, до чого зможуть призвести такі дії РПЦ.

Як стверджує Дмитро Горєвой, позиція Московської Патріархії в академічному плані є доволі слабкою.

"Навіть, якщо Москві вдасться хоч якось засудити Варфоломія за немосковське тлумачення еклезіології (науки про Церкву), то це навряд чи допоможе РПЦ в ситуації з Україною. Бо з наративу про неправильне розуміння першості вони виводять наступну тезу – мовляв Варфоломій втрутився у справи іншої помісної Церкви. Але це не відповідає дійсності", - резюмує Дмитро Горєвой.

Релігієзнавець обгрунтував свою позицію так:

"Перед тим, як надати автокефалію, Вселенський Патріархат скасував акт 1686 року, повернув владу над незаконно привласненою РПЦ Київською митрополією і вже потім надав томос своїй власній частині. Так, з жовтня 2018 по січень 2019 року усе українське православ’я перебувало у складі Вселенського Патріархату, поки не було надано томосу. І якщо у цій справі і було зазіхання, то виключно з боку Москви на Київську митрополію".

Дмитро Горєвой також наголошує, що Фанар у питаннях автокефалії діяв завжди дуже обережно: "Константинопольські Патріархи надавали автокефалію виключно своїм територіям, тобто самостійно зменшували власну владу на користь нових Церков".

Дмитро Горєвой прогнозує, що РПЦ у цьому не підтримає жодна інша автокефальна Церква.

За словами Дмитра Горєвого, Кирил психологічно не готовий до ізоляції.

"Це буде хіба що вимушений, останній крок загнаного у глухий кут єрарха. Натомість його вірогідний наступник – Тихон (Шевкунов), охрещений російськими медіями «духівником Путіна», куди більший ізоляціоніст, і може в майбутньому завести РПЦ у глухий кут".