Польські фахівці готові допомогти відновити храм св. Миколая у Києві

Польські фахівці готові допомогти відновити храм св. Миколая у Києві - фото 1
У п’ятницю, 18 серпня 2023 року, отець Павло Вишковський ОМІ, настоятель київської парафії св. Миколая, зустрівся у Ґлівіце (Польща) з професоркою Малгожатою Жмудзінською, деканом факультету архітектури Сілезької політехніки, та з професором Єжі Воєвудкою. Темою зустрічі було відновлення храму святого Миколая.

Отець Павло представив трагічну історію святині і продемонстрував фахівцям фотографії, що відображають її нинішній стан. Він згадав і про віденську Вотівкірхе, що стала взірцем київського храму, і з настоятелем якої він нещодавно мав зустріч. Про це повідомляє CREDO.

Польські професори підтвердили, що храм святого Миколая — це найдосконаліший «близнюк» Вотівкірхе. Оглянувши фотографії, фахівці обговорили й проблему вітражів, які спочатку оздоблювали київський храм, зокрема пресвітерій, а за радянських часів були безжально знищені.

Після пожежі 2021 року віконні отвори у храмі закрили пластиком. Це одне зі свідчень варварського ставлення до архітектурного об’єкта — сакральної споруди, перетвореної на концертний зал. Та щоб якісно відновити цю прекрасну споруду, потрібно спершу ґрунтовно її дослідити. Для цього польські професори у співпраці з Міланським університетом звернуться до творчої спадщини відомого італійського скульптора Еліо Саля, який свого часу оздоблював храм святого Миколая, щоби знайти репродукції скульптур із цього храму, відновити їх і знову розмістити на своєму місці, згідно з задумом проектанта і архітектора.

Проте, як зазначив отець Павло, для реалізації цього плану у нашій країні має врешті-решт звершитися справедливість і відбутися справжня декомунізація, а відібрану власність мають повернути законним власникам.

Нагадаємо, пізно увечері 3 вересня у Києві сталася пожежа у костелі Святого Миколая. Займання сталося між першим та другим поверхами будівлі під час репетиції. Пожежі присвоїли другий ранг. За кілька годин пожежу локалізували, станом на 23:00 відкритого вогню в костелі уже не було.

Основною версією пожежі в київському костелі Святого Миколая наразі є загоряння електропроводів всередині дерев’яного корпусу органу.

На реставрацію оздоблення костелу Святого Миколая у Києві держава обіцяла виділити 148 млн грн.