• Головна
  • Моніторинг
  • Пошкоджений та розграбований. Як зараз виглядає Маріупольський храм з книги рекордів України (фото)...

Пошкоджений та розграбований. Як зараз виглядає Маріупольський храм з книги рекордів України (фото)

08.09.2022, 13:46
   - фото 1
Джерело фото: з архіву Романа Перетятька
Храм Святителя Петра Могили увійшов до книги рекордів України, як єдиний у світі храм повністю оформлений петриківським розписом. Там були: благодійна їдальня, музей українського побуту, школа гри на бандурі, бібліотека. Відомо, що будівля храму встояла. Розповідаємо, що вдалось дізнатись про його нинішній стан.

Джерело: Вільне радіо

Будівля храму Святителя Петра Могили та Собору Успіння Пресвятої Богородиці збереглася з часів Другої світової війни. Тоді тут була німецька комендатура. Пізніше — кадрове управління пароплавства. З 1998 року на території облаштували храм. Він розташований у Приморському районі Маріуполя, і за формою нагадує корабель. Стіни будівлі прикрашають 500 метрів розпису з блакитних квітів з жовтими серединками. Кольори розпису — не лише кольори прапору, блакитний — це й колір моря і Богородиці, на честь якої названа верхня частина храму.

Так виглядав храм у 1998 році - фото 98833
Так виглядав храм у 1998 році
Джерело фото: Facebook/Кирило Долімбаєв
Храм Святителя Петра Могили та Собор Успіння Пресвятої Богородиці - фото 98834
Храм Святителя Петра Могили та Собор Успіння Пресвятої Богородиці
Джерело фото: mistomariupol.com.ua

Внаслідок обстрілів у храмі розбились вікна, посічені уламками стіни й дах, в одній зі стін застряг нерозірваний снаряд. Окупанти влучали у двір храму і багатоповерхівку поруч.

Будівля храму, пошкоджена обстрілами - фото 98835
Будівля храму, пошкоджена обстрілами
Джерело фото: з архіву Романа Перетятька
Будівля храму, пошкоджена обстрілами - фото 98836
Будівля храму, пошкоджена обстрілами
Джерело фото: з архіву Романа Перетятька

Після бомбардування Маріуполя, росіяни опломбували будівлю і планують там розпочати служіння Російської Православної Церкви, розповідає протоієрей Православної церкви України, священник Роман Перетятько.

“Храм опломбований. Росіяни його забрали. Там була комісія, хтось з РПЦ приїхав, і вони дали два місяці, щоб храм або перелаштували на канони РПЦ, або знесли. Зараз він опечатаний, в ньому заборонено служити”, — розповідає священник.

протоієрей Православної церкви України, священник Роман Перетятько - фото 98837
протоієрей Православної церкви України, священник Роман Перетятько
Джерело фото: з особистого архіву

Бібліотека української літератури ім. Василя Стуса

При храмі була бібліотека ім. Василя Стуса, фонд якої налічував близько 7 тисяч книжок. Україномовні книжки окупанти разом з російськими священиками спалили. Серед спалених були унікальні екземпляри, розповідає волонтер і засновник бібліотеки Кирило Долімбаєв.

“Росіяни спалили близько 100 книжок, які нам надали діаспори з Канади, з Нью-Йорку. То була дисидентська література 40-50-х років минулого сторіччя. І ці книжки були у єдиному екземплярі. Це втрати, які ми не можемо відновити”, — каже Долімбаєв.

Такою була бібліотека у храмі - фото 98838
Такою була бібліотека у храмі
Джерело фото: Facebook/Кирило Долімбаєв

Зараз у резиденції “Вільний Простір – Little Mariupol” у Дніпрі Кирило відновлює бібліотеку, через благодійників і небайдужих українців вдалось зібрати вже понад 2,5 тисячі різножанрових книжок. Ця бібліотека громадська і безкоштовна, так само як це було при храмі. І тут вже понад 200 читачів.

Відновлена бібліотека у резиденції “Вільний Простір – Little Mariupol” у Дніпрі - фото 98839
Відновлена бібліотека у резиденції “Вільний Простір – Little Mariupol” у Дніпрі
Джерело фото: Facebook/Кирило Долібмаєв

“Я думаю, через пару місяців вийдемо на 5-7 тисяч книг, які були у бібліотеці при храмі. Росіяни вважали, що те, що вони спалили, — це “екстремістська націоналістична література”. Це була література про війну, про АТО, про Майдан, українська історична література.

Замість неї вони завезли туди російську т.з. “класіку” — Пушкіна, Тургенєва, Достоєвського”, — каже волонтер.

Волонтер Кирило Долімбаєв - фото 98841
Волонтер Кирило Долімбаєв
Джерело фото: з особистого архіву

Постійна експозиція українського вбрання та побуту “Нація”

Музей українського побуту при храмі росіяни розграбували. Зокрема, викрали експозицію автентичних жіночих прикрас. Бо вони мали не лише історичну цінність, а були виконані з дорогоцінних матеріалів.

Експозиція у музеї - фото 98843
Експозиція у музеї
Джерело фото: mediaprostir-ua.org

“Вони все тільки руйнують. У музеї було багато експонатів: старовинні хрестики натільні, сережки жіночі срібні в українському стилі 18-19 ст. Була колекція дукачів українських. Все це розграбували” додає священник Роман Перетятько.

Школа бандури та українського живопису ім. Василя Сліпака

У школі бандури та українського живопису ім. Василя Сліпака проходили уроки гри на бандурі, живопису, української, англійської, італійської мов, писанкарства. Вона теж розграбована, а весь другий поверх храму, де знаходились культурні та освітні проєкти, закритий. Також зараз невідома доля двох бандур, які були у школі. Одну з них храму подарував відомий кобзар-лірник Василь Нечепа.

Школа бандури при храмі - фото 98844
Школа бандури при храмі
Джерело фото: religionpravda.com.ua

“Вона мала для нас історичну цінність і приємні спогади. Для нас це пам’ятка. Росіяни, вони ж, звісно, тупі, але якщо подивитись на сайтах оголошень, вживана бандура коштує 20-30 тисяч гривень. Я думаю, що вони вкрали бандури. Ну або розтрощили, бо що ще вони могли зробити?”, — каже Кирило Долібмаєв.

Ялинка загинула разом з захисником

У 2020 році до Дня Святого Миколая молода пара Андрій Суботін та Валерія Карпиленко подарували храму ялинку. Її посадили на подвір’ї і прикрашали до свят. Андрій був прикордонником, Валерія свого часу проходила службу в “Азові”.

Андрій і Валерія - фото 98845
Андрій і Валерія
Джерело фото: instagram/moyamalenkanezaleqnist

Історія їхнього кохання стала відомою після загибелі Андрія на “Азовсталі” у Маріуполі. Валерія пізніше разом з іншими захисниками Маріуполя потрапила у російський полон. 5 травня пара одружилася під бомбардуваннями окупантів на території меткомбінату, а за три дні чоловік загинув. В той самий день, від обстрілу постраждала і подарована ним ялинка.

   - фото 98846
 
Джерело фото: instagram.com/moyamalenkanezaleqnist

“Молода пара, яка побралася на “Азовсталі”, Андрій та Лєра. Це мої друзі дуже добрі. Я був капеланом в прикордонників. І тоді, коли Андрій загинув, ввечері був “прильот” на територію храму. Ввечері був обстріл сильний, снаряд впав в клумбу, знесло хрест і цю ялинку. І в цю ніч Андрія вбили”, згадує протоієрей.

Та ялинка, яку посадили на подвір’ї храму - фото 98847
Та ялинка, яку посадили на подвір’ї храму
Джерело фото: Facebook/Кирило Долімбаєв
Валерія Карпиленко у бібліотеці храму - фото 98848
Валерія Карпиленко у бібліотеці храму
Джерело фото: Facebook/Библиотека им. Василия Стуса

Роман Перетятько вірить у повернення до Маріуполя. І вірить, що храм відновлять.

“Все відновимо. Будівля це…якщо не буде людей, то це просто будівля, пустий храм. Навіть якщо його зруйнують не важливо. Головне люди. Щоб люди вижили, які ходили до нас в храм, які ще будуть приходити до нас в Маріуполі. Що б не зробили з самим храмом ми все одно все відбудуємо. Петриківкою нам розписала храм львівська художниця Ольга Черьомушкіна, вона зараз в Німеччині, і звідти нам допомагає. Сказала, що як тільки ми повернемося у Маріуполь, вона одразу приїде і все відреставрує” — каже священик.

mistomariupol.com.ua - фото 98849
mistomariupol.com.ua

 

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що в Маріуполі окупанти зруйнували майже третину унікальних мозаїк. Кілька творів монументального мистецтва зруйновані на половину і не підлягають відновленню.