Потрібно говорити про суд над Василем Стусом і роль у цьому Медведчука, - митрополит УГКЦ Борис (Ґудзяк)
Відреагував на подію і Митрополит УГКЦ, очільник Філадельфійської архиєпархії в США, громадський діяч, науковець з церковної історії, президент Українського католицького університету Борис ( Ґудзяк).
"Оскільки суд заборонив Вахтагу Кіпіані без дозволу це робити, я ласкаво прошу дозволу говорити про обставини суду над Василем Стусом і ролі у цьому Віктора Медведчука. Варто усім знати і говорити про це", - написав у Фейсбук митрополит Борис.
Сам Вахтанг Кіпіані вважає рішення Дарницького суду "антигуманним, антизаконним і вульгарним, таким, що нагадує рішення андроповських часів": "Не можна забороняти розповсюдження книги, яка показує складність історичних процесів і роль у них окремих фігур, а не є терористичною або такою, яка ображає честь і гідність", - заявив автор у коментарі DW.
У видавництві "Віват" повідомили, що оскаржать рішення і додали, що після винесення рішеня цю книгу розкупили за лічені хвилини у видавництві і в решти дистриб'юторів. З огляду на таку популярність книги і той факт, що рішення суду про заборону розповсюджувати цю книгу поки не набуло чинності, видавництво вирішило додрукувати новий наклад книги.
Додамо, Офіс президента Володимира Зеленського здивований деякими формулюваннями у рішенні суду, але не хоче ставити під сумнів незалежність судової влади.
Разом з тим там наголосили: "Наукові дослідження історії, опрацювання матеріалів історії нашого народу, зокрема за допомогою інструментів публіцистики, не можуть обмежуватися через емоції окремих учасників подій минулого. Незалежно від сьогоднішнього статусу та політичної позиції цих учасників. Закликаємо всіх громадян мати сміливість чесно дивитися на події минулого нашого народу та дії або бездіяльність окремих осіб".
Книга про справу Василя Стуса
У книзі Кіпіані ідеться про останні п'ять років життя українського поета-дисидента Василя Стуса. Вона написана на основі архівних матеріалів КДБ про справу проти Стуса, порушену у 1980 році за участь поета в Українській Гельсінській спілці за права людини та критику радянської влади. Його було засуджено до п'яти років ув'язнення, яке він не зміг пережити. Поет помер у вересні 1985 року.
Медведчук був державним захисником Стуса у цьому процесі. Роль, яку Медведчук зіграв у суді над Стусом, описана у розділі книги Кіпіані під назвою "Чи вбивав адвокат Медведчук поета Стуса?". Політик натомість стверджує, що викладена про нього інформація у книжці не відповідає дійсності. Він вимагає у судовому порядку захистити свою честь, гідність та ділову репутацію та вилучити з продажу книгу "Справа Василя Стуса".
Вахтанг Кіпіані розповідає деталі.