Православним українцям заважає об’єднатися надмірна прив’язаність до Російської Церкви, - експерт
Релігійне різноманіття є позитивним явищем, однак ця теза не поширюється на роз’єднане українське Православ’я. Таку думку висловив президент Української асоціації релігійної свободи Віктор Єленський в інтерв’ю газеті «День».
Релігійне різноманіття, сказав він, «само по собі – це багатство. Тільки не треба порівнювати релігійний плюралізм з роз’єднаністю православ’я. Це суперечить церковному праву і взагалі розумінню Церкви. Українська Православна Церква є «Українською» тому, що об’єднує всіх православних в Україні сущих, а не тільки етнічних українців. І Православна Церква має бути одна, яка об’єднує лівих і правих, українців, росіян, гагаузів».
Віктор Єленський зауважив, що нині православних розділяють не обрядові чи догматичні питання, а політичні, проблема підпорядкованості. І тим не менше, вважає він, Церкви рано чи пізно об’єднаються.
«Тому об’єднання Церков залежить від суспільно-політичних, соціокультурних, інших процесів в українському суспільстві. Чим успішнішою буде країна, тим природнішим стане об’єднання Церков».
Релігієзнавець назвав два чинники, які, на його думку, гальмують процес об’єднання. Це - «талановиті» єрархи, які що завгодно можуть торпедувати, та близькість для багатьох українців російської Церкви.
«Одна з дуже серйозних причин – чому українська Церква роз’єднана і не може стати самостійною – це те, що російська Церква українцям не чужа. Вони дуже багато вклали в цю Церкву. Тому виникає певна амбівалентність: з одного боку українське православ’я поза всяким сумнівом відрізняється від російського, а з другого — між ними є багато спільного».
Разом з тим президент Української асоціації релігійної свободи підкреслив, що нині християнство та й православ’я в тому числі перебуває на хвилі піднесення в усьому світі.
«Просто християнство стало не таким, яким ми його пам’ятаємо з підручників Середньовічної історії Європи. Воно зміщується на Південь: Аддис-Абеба, Найробі, Буенос-Айрес. Ці міста стають важливішими центрами, ніж Париж, Лондон та ін. Християнство, як і світ, виходить із західної фази. Сьогодні християн на глобальному Півдні набагато більше, ніж на глобальній Півночі. Їх чисельність щодня зростає на 56 тис. і переважно — за рахунок південних християн», - наголоисив Віктор Єленський.