Правозахисники HRW звинуватили Китай у закритті та руйнуванні мечетей

22.11.2023, 16:21
Світові
Правозахисники HRW звинуватили Китай у закритті та руйнуванні мечетей - фото 1
Правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що влада Китаю систематично закриває і руйнує мечеті в північній частині країни. Це частина політики щодо "китаїзації" регіонів, де живуть представники різних етнічних та релігійних груп.

Про це повідомляє Радіо Свобода.

За даними HRW, у провінціях Нінься-Хуей та Гансу безліч мечетей в останні роки були закриті, знищені або передані різним інстанціям для світського використання. Директор китайського відділу HRW Майя Вонг назвала це порушенням свободи віросповідання та частиною системних утисків ісламу в країні.

Курс на "китаїзацію" мультиетнічних регіонів було проголошено головою Компартії Китаю Сі Цзіньпіном у 2016 році. У 2018 році КПК ухвалила резолюцію про "консолідацію" мечетей. У ній зазначено, що кількість молельних будинків має бути зменшена, а нові не мають будуватися.

HRW вказує, що з моменту ухвалення резолюції в Сіньцзян-Уйгурському районі, де найвище число мусульман, було закрито або знищено дві третини всіх мечетей, у Нінься-Хуей – не менше третини. З будівель ще відкритих мечетей влада видаляє куполи і мінарети, всередині їх закриває необхідні для молитви зали для омивання і прибирає кафедри для проповідників. Також у них встановлюють камери відеоспостереження. Це, за словами правозахисників, дозволяє вистежити серед вірян тих, кому заборонено відвідувати мечеті: членів КПК та неповнолітніх.

У Китаї мешкає близько 20 мільйонів мусульман.

Правозахисні організації багаторазово звинувачували Китай у пригніченні національних та релігійних меншин, насамперед уйгурів та казахів у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі. Мусульман заарештовують та утримують у закритих "таборах перевиховання". Серед 47 офіційних приводів для зарахування до екстремістів – носіння хіджабу чи бороди; викладання чи вивчення турецької чи арабської; купівля гантелей або туристичних наметів; проведення весіль без алкоголю; укладення шлюбу за ісламським обрядом та багато іншого.
Тиску в Китаї зазнає не тільки іслам. Влада закриває також християнські церкви, видаляє з них хрести, переслідує священиків і парафіян.