Правозахисники пов'язують затримання трьох мусульман у Криму з бажанням спецслужб РФ перевести мечеть під контроль ДУМК
Про це повідомила Суспільному Крим правозахисниця Лутфіє Зудієва.
"Очевидно, що за всією цією спланованою арештною акцією стоїть не тільки кримська поліція або центр "Е". Громада протягом багатьох років переживає систематичні удари, спрямовані на те, щоб мечеть "Юк'ари Джамі" перейшла під повний контроль ДУМКу (Духовне управління мусульман Криму — ред.) та спецслужб — усупереч бажанню прихожан мечеті. Релігійна монополія на півострові встановлюється за рахунок таких арештів і тиску, але навряд чи це можна назвати набуттям сердець", — розповіла правозахисниця Лутфіє Зудієва.
За її словами, Аширов вже багато років проводить в Алушті релігійні обряди. Тому формальне усунення його з посади імама через спільні зі спецслужбами договірні схеми не змінить довіри людей до нього та після цього не поважатимуть нового ставленика.
"Взагалі дуже дивно бачити всередині однієї мусульманської громади силовиків у ролі регулятора", — додала Зудієва.
Імам незалежної мусульманської громади "Алушта" Юсуф Аширов наразі перебуває у спецприймальнику в Сімферополі у будівлі відділу "поліції" № 1 "Залізничний". Ще двох заарештованих 23 листопада доправлено в ізолятор тимчасового тримання в Алушті, повідомив адвокат Рустем Кямілєв "Кримській солідарності".
Нагадаємо, 23 листопада у селі Верхня Кутузівка та в селі Ізобільне Алуштинського міського округу відбулися обшуки в релігійних діячів: імама "Юк'ари Джамі" (Верхня мечеть) Юсуфа Аширова та учасників місцевої релігійної громади Вілена Усеїнова і Зінура Аппазова. Їх затримали.
Аширову призначили дві доби арешту. Спочатку на нього хотіли скласти адміністративний протокол про здійснення місіонерської діяльності з порушенням законів про свободу совісті, віросповідання та релігійні об'єднання. Але кримський татарин відмовився підписувати папери. "Правоохоронці" стали стверджувати, що він нібито матюкався, тому склали на нього інший протокол — про дрібне хуліганство (стаття 20.1 КоАП РФ). Водночас Імам використання нецензурної лайки заперечує.
Вілена Усеїнова окупаційний суд заарештував за публікацію 2013 року у російській соцмережі "ВКонтакте", яка заборонена в Україні, зображення білого прапора, на якому чорним кольором написано символ віри ісламу арабською мовою, яка перекладається, як "Немає Божества, окрім Всевишнього Аллаха, Мухаммад — посланник Аллаха". Його обвинувачують за статтею 20.3 частини 1 КпАП РФ (Збудження ненависті або ворожнечі, а також приниження людської гідності).
Зінура Аппазова заарештували на 5 діб за публікацію відеоматеріалу 2016 року у російській соцмережі "ВКонтакте", яка заборонена в Україні. На відео зображений чоловік на фоні прапора, який, ймовірно, є символікою й атрибутикою організації "Конгрес народів Ічкерії і Дагестану", яка визнана терористичною організацією і заборонена в Росії.
Незалежна релігійна громада вже зазнавала тиску від окупантів. 10 червня 2019 року голову громади "Алушта" Ленура Халілова та члена ревізійної комісії Руслана Месутова заарештували після обшуків в Алушті, селі Ізобільне та селищі Малий Маяк.