Предстоятель ПЦУ заборонив владиці Філарету вчиняти будь-які рукоположення та постриги, бо вони недійсні

Предстоятель ПЦУ заборонив владиці Філарету вчиняти будь-які  рукоположення та постриги, бо вони недійсні - фото 1
Митрополит Епіфаній жорстко відреагував на те, що 29 жовтня 2021 року з благословення владики Філарета відбувся постриг у ченці секретаря Вікаріату Української Православної Церкви Київського Патріархату в США та Канаді протоєрея Богдана Згоби.

На офіційному сайті ПЦУ оприлюднено Указ Митрополита Епіфанія, в якому дії владики Філарета названо "незаконними, такими, що порушують канонічний порядок та церковний Статут".

У документі наголошено, що Рішенням Священного Синоду (Журнал №30 засідання від 25 червня 2019 р.), затвердженим Архиєрейським Собором Православної Церкви України 14 грудня 2019 р. визначено, що у повній відповідності з канонічними правилами єдиним керуючим Київською єпархією є Предстоятель Православної Церкви України Митрополит Київський і всієї України, а «Почесний Патріарх Філарет залишається у складі єпископату Православної Церкви України, однак втратив канонічні права і обов’язки, пов’язані з управлінням єпархією».

Очільник ПЦУ наголошує, що почесному Патріарху Філарету, як архиєрею на спокої, ЗАБОРОНЕНО:

1. Вчиняти дії, які є виключною прерогативою правлячого єпископа, зокрема надавати благословення на постриг в чернецтво, здійснювати рукоположення в будь-який священний сан, надавати церковні нагороди, видавати документи про призначення і звільнення кліриків та інших церковних посадових осіб, скликати та очолювати церковні зібрання для вирішення будь-яких питань.

2. Звершувати архиєрейські хіротонії, адже канонічне право визначає, що обрання та рукоположення архиєрея належить до компетенції Собору єпископів відповідної церковної області, а затверджувати обрання та очолювати рукоположення має право лише Предстоятель.

Митрополит Епіфаій застерігає владику Філарета: "Всяке служіння Вами та під Вашим очоленням чину архиєрейського рукоположення, як вчинене у стані заборони, антиканонічно та над особами, які не були належно обрані Церквою для єпископського служіння, – не визнається дійсним зараз та не може бути визнаним у майбутньому.

Щодо протоєрея Богдана Згоби, то Митрополит Епіфаній виніс вирок:

"За численні канонічні порушення, за поведінку, не сумісну зі званням священника, втручання у церковні питання, які не належать до його компетенції, привласнення повноважень та висунення незаконних і неканонічних вимог до парафій, кліриків та мирян, за участь на канонічній території Київської єпархії ПЦУ в служінні осіб, які перебувають під канонічною забороною та прийняття через них неналежних церковних титулів, а також за свідоме ігнорування публічного попередження про канонічну відповідальність за такі дії – протоєрей Богдан Згоба з 30 жовтня 2021 р. забороняється у священнослужінні строком на один рік. В разі відсутності з боку протоєрея Богдана Згоби повного і правдивого покаяння ця заборона у священнослужінні продовжується до часу ухвалення іншого рішення".

Як йдеться в Указі, протоєрей Богдан Згоба має право письмово протягом одного місяця подати на ім’я Предстоятеля, Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, апеляційне прохання.