Путін став на шлях антихриста і створить з РПЦ свій аналог "всепьянейшего собора", - Денисенко

27.06.2022, 10:31
Держава
Путін став на шлях антихриста і створить з РПЦ свій аналог "всепьянейшего собора", - Денисенко - фото 1
Президент РФ Путін, який останнім часом став примірятися до образу Петра I, не розглядає РПЦ як незалежний, хоча б формально, центр впливу і "дозрів" до неформального знищення Патріархії як такої.

Таку думку висловив виконавчий директор Українського інституту майбутнього (УІМ) і радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко у Фейсбуці, передає Укрінформ.

"Образ Петра І змінює перш за все його (Путіна - ред.) ставлення до церковного питання. І перші структурні зміни ми вже бачимо: Патріархія перестала для нього існувати як незалежний чи хоча б формально незалежний центр впливу. РПЦ розглядається виключно як філіал ФСБ", - зазначив Денисенко.

За його словами, у 2022 році РПЦ остаточно втратила свою самостійність. На цьому фоні постає питання системи управління у РПЦ взагалі і їхні взаємозв‘язки з УПЦ МП. На думку Денисенка, уже можна впевнено говорити, що Патріарх перетворився на формальну фігуру, яка все менше впливає на процеси у Патріархії.

"Якщо ми вже беремо аналогії з петрівською епохою, то Кирил зараз - це такий собі Стефан Яворський, який прогнувся під царя, має дивну посаду екзарха, але ні на що не впливає, бо не має доступу до царя. Утакій іпостасі Кирил може прожити й наступні 10 років, і може просто зникнути з лиця землі за пару тижнів. Все залежить від того, чи наробить він помилок, чи ні", - вважає Денисенко.

Утім, на його переконання, з великою ймовірністю можна спрогнозувати, що до кінця війни Патріарха Кирила формально ніхто не чіпатиме.

При цьому, за його словами, формально Путін не може створити монастирський приказ чи ліквідувати Патріархію.

"Розвиток ситуації буде йти виключно за одним сценарієм: ФСБ буде створювати більшість у Синоді для того, щоб потім поставити на нового Патріарха, яким може бути Шовкунов (керівник Псковської єпархії - ред.) чи будь-хто інший (зараз це не принципово, єдиний критерій для нового Патріарха - стати не стільки Патріархом, скільки обер-прокурором при ФСБ, виходячи з імперської термінології). Путін дозрів до неформального знищення Патріархії як такої, і процеси де-факто запущені", - наголосив очільник УІМ.

На його думку, майбутнє Патріарха Кирила залежить виключно від того, чи захоче його міняти президент РФ, а поки що схоже на те, що Кирила просто "підвісили" і шукають йому заміну. Зі свого боку Предстоятель РПЦ, як вважає Денисенко, заради збереження життя боїться зробити бодай мінімальні самостійні кроки.

Щодо УПЦ МП, на думку керівника УІМ, дана певна часова відтяжка: "Українські єрархи отримали певний часовий люфт, який закінчиться відразу після закінчення бойових дій. Судячи з усього, українські єрархи все ще сподіваються, що їм вдасться петляти після війни та продовжувати гратися в самостійність. Це явно неприйнятно для нового уявлення про Церкву, і очевидно, Росія буде переглядати всю цю систему в сторону різкого закручування гайок", - вважає Денисенко.

Він також нагадав, що Петро І у народній міфології був не тим, хто прорубав вікно у Європу, а тим, кого називали "царем-антихристом".

На його думку, Путін "остаточно став на шлях антихриста; він нищить Патріархію і замінює її на свій аналог "всепьянейшего собора".