• Головна
  • "Для України є дуже важливим дотримання й розвиток прав людини та однієї з її частин – свободи віросповідання"...

"Для України є дуже важливим дотримання й розвиток прав людини та однієї з її частин – свободи віросповідання"

29.05.2006, 14:07
"Для України є дуже важливим дотримання й розвиток прав людини та однієї з її частин – свободи віросповідання" - фото 1
Інтерв`ю з директором міжнародної організації “Права людини без кордонів”, професором Віллі Фотре та доцентом Одеської національної юридичної академії Євгенією Додіною

forte.jpgІнтерв`ю з директором міжнародної організації “Права людини без кордонів”, професором Віллі Фотре та доцентом Одеської національної юридичної академії Євгенією Додіною

Кор. Пане Фoтре, розкажіть про організацію “Права людини без кордонів”.

Професор Фотре: “Права людини без кордонів” – це неурядова організація, котра захищає права людини, включно зі свободами віруючих, й виступає проти релігійної нетерпимості та дискримінації. Ми маємо відділення в Бельгії, у Сполучених Штатах Америки, в Китаї, Непалі, а також співробітників у Японії, Південній Кореї, Грузії, Румунії та інших країнах.

— Як довго існує організація, котру Ви репрезентуєте, якими джерелами при дослідженні ситуації в різних країнах Ви користуєтеся?

Професор Фотре
: Організація була створена у 1989 році. Її головна мета – захищати права людини, релігійну свободу в Європейських інституціях. Ми маємо інформацію з наших відділень, а також від мережі кореспондентів, експертів, журналістів, які подають нам свої аналізи та інформацію про закони та практики в різних країнах. Так само є і в Україні, де ми отримуємо інформацію від професора Додіної, яка живе в Одесі. Ми особливо цікавимося Україною, яка є частиною європейської політики сусідства. Для об`єднаного Європейського співтовариства та України є дуже важливим дотримання й розвиток прав людини та однієї з її частин – свободи віросповідання, рівності релігій, толерантності та відсутності дискримінації.

— Таким чином, першим кроком роботи “Прав людини без кордонів” є збирання інформації з різних джерел. Наступним має бути аналіз отриманої інформації.

Професор Фотре
: Першим кроком стосовно України останні два роки було отримання правдивої картини про ситуацію в країні, про стосунки між державою та релігіями, про реєстрацію релігійних організацій, а також про стосунки між різними релігіями, що є іноді для нас проблематичним. Також важливими є проблеми втручання релігій в політику, та політики у внутрішньо-релігійні справи. Наступним кроком буде більш активний вплив, який ми плануємо здійснити вкінці цього року, на першому місці буде розповсюдження матеріалів про реєстрацію релігійних організацій серед українців, які приймають політичні рішення та серед державних службовців.

— Професоре, скільки людей працює в Україні для Вашої організації?

Професор Фотре
: Ми не маємо офіційного представництва у Вашій державі, але ми маємо представника, який збирає інформацію, яку передає до нашого офісу. Нашим пріоритетом є інформування українського уряду та парламенту про добрий та поганий досвід в Європейському Союзі, в питаннях релігійної освіти в державних навчальних закладах та про статус міноритарних релігій.

— Пані Євгеніє, як довго Ви працюєте для організації, яка захищає права людини? Чи були до Вас звернення релігійних організацій або окремих громадян з конкретними проблемами?

Євгенія Додіна
: Я працюю для організації “Права людини без кордонів” два роки. Ми вивчаємо ситуацію за засобами масової інформації. Публікації стосовно прав релігійних організацій, стосовно стосунків держави і церкви збираються мною, перекладаються на англійську й згодом з`являються у виданнях “Права людини без кордонів” для того, щоб усі, хто цікавляться цією проблематикою, могли отримати інформацію з України. Ми — інформаційно-аналітичний орган, який збирає інформацію, аналізує її, провадить моніторинг ситуації в Україні. Представництвом у судах та безпосереднім захистом прав людини ми не займаємося.

— Пане Фoтре, чи користуються інформацією, яку збирає Ваша організація члени Європарламенту чи інших європейських інституцій?

Професор Фотре
: Так, ми збираємо інформацію про права релігій із різних країн, таких як Саудівська Аравія, Шрі Ланка, В`єтнам та Непал. Ця інформація оновлюється кожного дня й посилається членам спеціального комітету Європарламенту, Єврокомісії, Ради Європи, а також іншим організаціям, університетам, факультетам права та конкретним людям, які цікавляться проблемами релігійної свободи, історії релігії, соціології релігії.

— Дякую за цікаве інтерв`ю.

Розмовляв Василь КОРШАК,
Київ, 19 травня 2006 року