"Журналістика вимагає світоглядних основ"

29.05.2010, 13:29
"Журналістика вимагає світоглядних основ" - фото 1
Уперше в Україні недержавний виш — Український католицький університет — відкриває дворічну магістерську програму з журналістики

Тетяна КОЗИРЄВА. — «День», 28 травня 2010 року

Уперше в Україні недержавний виш — Український католицький університет — відкриває дворічну магістерську програму з журналістики

Тарас Добко

Слухачами новоствореної в Українському католицькому університеті (УКУ) школи зможуть стати дипломовані спеціалісти (бакалаври), причому незалежно від напряму здобутої раніше освіти. Завдання дворічної магістерської програми — підготовка універсального журналіста. Розробники програми наголошують, що, на відміну від традиційного підходу, навчальний план магістерської програми в УКУ містить великий блок світоглядних дисциплін, спрямованих на розуміння журналістами-магістрами етичних і моральних принципів обраної професії, місії та відповідальності журналіста в сучасному світі.

Йдеться, зокрема, про такі курси, як «Медіа і мораль», «Західна цивілізація», «Новітня українська журналістика: стандарти якості», «Християнська духовність у постмодерну добу», «Історія ідей», «Церква і соціальна комунікація» тощо. А спеціальні дисципліни, як-от «Сучасна масова культура: цінності, ідентичності, практики», «Медіа-критика», «Медіа-психологія», «Медіа-риторика», «Західні моделі журналістики», «Медіа-дискурс/Медіа-наратив», «Соціологія медіа», «Інтернет-журналістика», «Журналістське розслідування», «Есеїстика» тощо, допоможуть слухачам отримати ѓрунтовні знання та вміння фахово аналізувати не лише українські, а й світові тенденції у сферах політики, економіки, релігії, культури. Як розповів «Дню» перший віце-ректор Українського католицького університету Тарас ДОБКО, магістерська програма з журналістики відкриється вже у вересні цього року.

— Коли ми створювали концепцію основної програми цієї школи, керувалися тим, що на виході з цієї програми хочемо побачити фахівця-журналіста з фундаментальною підготовкою в сфері, в якій він буде професійно працювати (чи займатися економікою, чи правом, чи питаннями релігії тощо), — говорить віце-ректор. — З іншого боку, ми хочемо, щоб цей випускник володів найновішими технічними засобами і був так званим універсальним журналістом. Тому розпочали створення власної сучасної навчально-технічної бази. Це буде ньюзрум — мережа багатофункціональних комп’ютерів, програмне забезпечення яких дозволятиме слухачам здобути практичні навики з відео- та аудіомонтажу, верстки та дизайну друкованих медіа. Також надамо можливість нашим слухачам, що вчитимуться за напрямами «новинна телерадіожурналістика», «робота в прямому телерадіоефірі», «підготовка аналітичних телерадіопередач» працювати у телерадіостудії. Очевидно, наш випускник повинен розуміти ідеали (етос) цієї професії, розуміти, що журналістика є суспільно значущою професією — відповідно, вимагає певних світоглядних основ, дотримання етичних імперативів, які дозволять йому відчути себе представником четвертої влади, а не просто інструментом в чужих руках — політичних чи комерційних сил.

Частиною програми є вихід на міжнародний рівень. Спочатку — через залучення міжнародних експертів, представників міжнародних засобів інформації, щоби внести в нашу програму міжнародний компонент, аби це вирізняло її в контексті вже існуючих програм журналістики в Україні. Зокрема, вже вели переговори з Едвардом Лукасом (відомий читачам «Дня» центральноєвропейський кореспондент британського щотижневика Тhe Economist. — Т.К.). Також у рамках підготовки до цієї програми запустили разом із польською фундацією «Прес-центр» для Центрально-Східної Європи восьмимісячну сертифікатну програму з медіа-менеджменту, на базі якої розвиваємо відносини з польськими колами. Наприклад, серед викладачів буде Пьотр Нємчицький — голова правління Agora SA (видавець «Газети виборчої». — Т.К.), Тадеуш Солтис — творець і багаторічний керівник радіо-мережі RMF-FM, Єжи Бачинський — головний редактор щотижневика Polityka, Маріуш Вальтер — творець і колишній керівник телебачення TVN, Гжеѓож Ѓауден, колишній головний редактор газети Rzeczpospolita, Єжи Юрецький — головний редактор регіональної газети «Щотижневик Подхалянський», Ева Ванат — головний редактор радіо TOK FM, Яцек Раковецький — колишній головний редактор щотижневика Przekroj та інші. Отже, маємо намір залучати в нашу основну програму не тільки академічну освіту, але й фахівців, які працюють у світі мас-медіа.

Те саме стосується України. Скажімо, на репрезентаційній програмі, що розпочалася 14 травня, погодилися виступити з майстер-класами Вахтанг Кіпіані — колишній головний редактор журналу «Фокус», Володимир Мостовий — головний редактор «Дзеркала тижня», Ігор Балинський — творець і колишній головний редактор інтернет-проектів ZIK та Zaxid.net та інші. Отже, для нас принципово, щоб програма не була ізольована — щоб вона була не тільки нашою програмою, а залучала досвід різних середовищ мас-медіа.

Також хочемо, аби наші студенти проходили стажування в провідних мас-медіа України і принаймні Польщі. І ще один момент: беручи до уваги місію та специфіку університету, загалом — місію і специфіку Львова, де завжди формувалося багатокультурне, багатоконфесійне середовище, нам здалося дуже природним творити таку програму журналістики, яка буде уважною до питань релігійної журналістики, знайомитиме з поглядами церкви на сферу соціальної комунікації і медіа і даватиме певні засади того, як розуміє церква цей суспільно значущий фах. Відповідно, розраховуємо на співпрацю з різними католицькими університетами (і в Європі, і за океаном), які мають розвинені програми соціальної комунікації.