Ректорат УКУ підтримав широкий громадський спротив щодо призначення Дмитра Табачника міністром освіти і науки України
ЛЬВІВ — На зустрічі спільноти Українського католицького університету, яка відбулася 16 березня, обговорли ситуацію, що склалася в українській освіті у зв’язку з обранням Міністром освіти і науки України Дмитра Табачника. Під час зустрічі віце-ректор УКУ Мирослав Маринович оприлюднив присутнім офіційне звернення ректорату УКУ до освітянської громадськості. У документі ректорат УКУ закликав освітянську громадськість країни «висловитися публічно про ситуацію, що склалася в освітньому полі України у зв’язку з призначенням на пост Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника».
Наголошуючи на повній невідповідності попередніх дій і висловлювань Дмитра Табачника займаній ним на сьогодні посаді, ректорат УКУ висловив стурбованість щодо обрання такої особи на посаду міністра освіти і науки України та вимогу якомога швидше переглянути рішення про призначення Дмитра Табачника Міністром освіти і науки України, «призначивши на цю посаду професіонала-освітянина, патріота своєї держави й людину незаплямованої моральної репутації».
Мирослав Маринович проінформував присутніх про різні протести щодо цього «гучного» обрання, які вже оприлюднено через засоби масової інформації. У його виступі, зокрема, йшлося про звернення президента НаУКМА Сергія Квіта, який також закликав до публічних протестів проти призначення Дмитра Табачника міністром освіти.
Під час зустрічі, як інформує прес-служба УКУ, відбулося обговорення різних форм громадянської активності, до яких можуть вдатися як ціла спільнота, так і окремі представники університету. Представник Студентської ради УКУ Роман Грибовський проінформував присутніх про акцію протесту, яку мають намір провести завтра студенти львівських вищих навчальних закладів під стінами Львівської обласної ради, висловлюючи підтримку депутатам, які розглядатимуть звернення до керівництва держави з вимогою звільнити новопризначеного міністра освіти. Таке звернення уже офіційно оприлюднила Івано-Франківська ОДА, планує ухвалити аналгогічний документ і Тернопільська ОДА.
Ректорат УКУ заохочував студентів бути відповідальними як щодо свого громадянського, так і щодо студентського обов’язків: участь у студентських акціях не повина стати підставою для зриву навчального процесу. «Пропущені заняття слід буде відпрацювати відповідно до вимог навчальної програми», – сказав у своєму виступі перший проректор УКУ д-р Тарас Добко. «Як викладач я буду в аудиторії, в якій як громадянин я б не хотів завтра бачити студентів», – сказав д-р богослов’я Михайло Петрович.
Професор Ярослав Грицак порадив студентам не відмовлятися від усмішки на «обличчі» студентської акції, адже «студентський фольклор був найкращою зброєю у всі часи». Водночас професор закликав студентів університету остерігатися різного роду необдуманих дій, до яких їх неминуче будуть провокувати.
Повний текст Звернення ректорату УКУ до освітянської громадськості:
«Ректорат Українського Католицького Університету звертається із закликом до освітянської громадськості України висловитися публічно про ситуацію, що склалася в освітньому полі України у зв’язку з призначенням на пост Міністра освіти і науки України Дмитра Табачника.
Упродовж тривалого часу Дмитро Табачник вдається до відвертої й не раз публічно озвученої зневаги на адресу української інтелігенції та української мови й культури, розпалює ворожнечу між різними регіонами України, обстоює людиноненависницький сталінський режим, засуджений поряд з нацизмом за його злочини проти людства Парламентською асамблеєю Організації з безпеки та співробітництва в Європі, ставить під сумнів жертви, які поніс український народ в часи радянського тоталітаризму.
Нинішня заява Дмитра Табачника, що у своїх діях він як Міністр керуватиметься не своїми передвиборчими заявами, а виключно вказівками керівництва держави, не витримує критики, оскільки саме його антиукраїнська постава під час його перебування на посту віце-прем’єра з гуманітарних питань в уряді Віктора Януковича й викликала у 2006 році масові протести з боку сесій п’яти обласних рад і значної частини українського суспільства.
Демократичний устрій України дає право Дмитру Табачнику дотримуватися тих переконань, що їх підказує йому його сумління. Однак таке право неминуче пов’язане з відповідальністю за свої публічні висловлювання й дії. Людина з таким громадянським, професійним і моральним обличчям не може обіймати державних посад в Україні.
Будучи свідками зародження стихійних протестів як з боку студентських самоврядних середовищ так і у середовищі української інтелігенції, ми висловлюємо свою стурбованість ситуацією, що склалася, і вимагаємо якомога швидше переглянути рішення про призначення Дмитра Табачника Міністром освіти і науки України, призначивши на цю посаду професіонала-освітянина, патріота своєї держави й людину незаплямованої моральної репутації.
Ректорат УКУ»