Релігійна політика Януковича зазнала корекції, - експерти

20.04.2012, 13:19
Релігійна політика Януковича зазнала корекції, - експерти - фото 1
Президент України Віктор Янукович переглянув попередні погляди на державно-церковні стосунки і у своїй релігійній політиці повернувся до лінії, яку проводили його попередники.

Віктор ЄленськийПрезидент України Віктор Янукович переглянув попередні погляди на державно-церковні стосунки і у своїй релігійній політиці повернувся до лінії, яку проводили його попередники. Такі думки у коментарях «Независимой газеты» висловили експерти: Віктор Єленський – президент Української асоціації релігійної свободи та Андрій Окара – російський політолог.

«Після інавгурації в 2010 році Янукович зробив спробу переглянути сформовану в Україні систему державно-церковних відносин, підірвати цю систему, в першу чергу те її положення, яке говорить про рівність Церков перед законом», - зазначив Віктор Єленський.

За словами експерта, Янукович більш-менш послідовно вів цю програму, ігнорував прохання ВРЦ і релігійних організацій про зустріч, але при цьому «неодноразово зустрічався з Предстоятелем РПЦ».

«По країні прокотилася хвиля тиску на віруючих, яких примушували переходити з Київського Патріархату в Московський, - сказав Єленський. – Але в кінцевому результаті ця політика захлинулася ».

Віктор Єленський зауважив, що з початку минулого року Янукович переглянув свої погляди на систему державно-церковних відносин в країні.

«У квітні 2011 року Президент зустрівся з представниками ВРЦ і релігійних організацій та пообіцяв, що ставлення до Церквам буде рівним, - каже він. - У своєму щорічному посланні до парламенту він задекларував ті положення політики по відношенню до релігійних організацій, які він, по суті, зневажав».

На думку експерта, спроби Януковича «переглянути систему державно-церковних відносин, яка складалася протягом 20 років, тривають, але весь час зустрічають опір самих церковних організацій».

Андрій ОкараУ свою чергу, російський політолог Андрій Окара сказав в коментарі «НГР», що політика режиму Януковича щодо українських Церков неоднозначна.

«Люди, яких можна визначити як українську владу, в більшості своїй є нерелігійні і далекі від реальних проблем Церкви, - сказав експерт. - Церковні питання в цілому сприймаються українською владою як питання політики».

За словами Окари, у розгляді таких питань виділяються певні тенденції та групи впливу. «Влада в більшою мірою намагається притримувати УПЦ (МП), - сказав політолог, - але УПЦ (МП) неоднорідна, в ній теж є різні групи впливу, одна частина яких орієнтована безпосередньо на Москву і Патріарха Кирила, інша складається з прихильників автономістських тенденцій».

Російський політолог наголосив, що до певного моменту політика Януковича була спрямована на підтримку «промосковських і прокирілівских тенденцій», проте зараз «ця політика зазнала корекцію».

«І тепер можна сказати, що режим Януковича підтримує тих, хто всередині УПЦ (МП) є прихильником автономістських тенденцій, - вважає експерт, - але власним політичним інтересам політичних діячів завдає шкоди роль агентів впливу Патріарха Кирила».

Як зазначив Окара, держава тим не менше потурає УПЦ (МП) в отриманні майна, яке протягом кількох десятиліть перебував у відомстві Мінкультури і творчих спілок України. Також політолог звернув увагу на те, що «при Ющенку був баланс між різними конфесіями в трансляції церковних свят».«Тепер цей баланс зміщений у бік УПЦ (МП)», - сказав експерт. Він зазначив, що на цю Пасху «по українським державним каналам була трансляція з храму Христа Спасителя, чого раніше не було». «Але я схильний розглядати це не як політику Януковича, а як політику каналу», - резюмував Окара.