Російська Православна Церква включно з УПЦ МП є серйозною загрозою національній безпеці держави, - Володимир В’ятрович

30 травня, 09:20
Держава
Російська Православна Церква включно з УПЦ МП є серйозною загрозою національній безпеці держави, - Володимир В’ятрович - фото 1
Представники українських громадських організацій та рухів закликають невідкладно ухвалити закон про заборону РПЦ і постанову про деколонізацію назв населених пунктів.

"Війна Росії проти України є перш за все війною за нашу ідентичність. Метою загарбників є не просто захоплення територій і терор проти населення, а знищення нашої мови, культури, самосвідомості – всього, що робить нас українцями. І відбувається ця війна не лише на лінії фронту й не лише під час ракетних ударів по друкарнях, бібліотеках, музеях чи закладах освіти. Інструментами війни, які послаблюють нас зсередини, є російська мова й російська Церква, російські назви і символи, музика й фільми, вплив через соцмережі та медіа", - йдеться у повідомленні.

У тексті сказано, що саме тому деколонізація України, її звільнення від російських впливів має надзвичайне значення для національної безпеки і самого виживання України. Процеси декомунізації та дерусифікації, заборона російських соцмереж і телеканалів, протидія російській культурно-інформаційній експансії відіграли надзвичайно важливу роль у посиленні національної єдності та стійкості українців в умовах повномасштабної війни.

"Російська Православна Церква включно з її українською філією – УПЦ Московського Патріархату – є потужним інструментом пропаганди «русского міра» і серйозною загрозою національній безпеці держави. Ця створена за наказом Сталіна в 1943 році структура завжди була і є невіддільною складовою кремлівського режиму. Матеріали десятків кримінальних проваджень проти діячів цієї так званої Церкви свідчать про її активну підривну діяльність проти України", – зазначено у дописі.

Як пише В’ятрович, нейтралізувати загрозу московської Церкви покликаний законопроект 8371 «про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій», проголосований у першому читанні в жовтні 2023 року після дев’яти місяців зволікань. У квітні 2024 року парламентський комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики схвалив текст законопроєкту до другого читання, значно посиливши і вдосконаливши цей документ. Він передбачає заборону діяльності РПЦ, позбавляє права користуватися державним і комунальним майном релігійні організації, які не розірвуть свій зв’язок із Москвою, а також спрощує переходи православних громад з московської Церкви в українську.

"Однак керівництво парламенту і фракції «Слуга народу» блокує винесення законопроекту на пленарне засідання. Для зволікання з розглядом законопроекту вигадуються найрізноманітніші приводи – від закликів почекати тієї чи іншої події до пропозиції відправити проект на третє читання (процедура, яку Верховна Рада практично ніколи не застосовує і яка гарантовано поховає законопроект)", - йдеться у тексті.

Тому, нагадує Володимир В’ятрович, громадські організації звернулися до ВР з вимогою невідкладно ухвалити закон про заборону РПЦ і постанову про деколонізацію назв населених пунктів.