Розірвавши відносини з Олександрійським Патріархатом, УПЦ МП налагоджує стосунки з монофізитською Коптською Церквою
Про це повідомляє "Релігія в Україні" з посиланням на сайт УПЦ МП.
Після визнання Олександрійською Православною Церквою автокефалії ПЦУ Московський Патріархат, зокрема в Україні, припинив євхаристичне спілкування з цією Церквою. У зв’язку з цим, метою паломницької поїздки української чернечої делегації є також і ознайомлення з сучасним монашеським життям Коптської Церкви та розвитку взаємовідносин.
Візит чернечої делегації УПЦ (МП) відбувається за сприяння Комісії Коптської Церкви у справах монастирів. Українську чернечу делегацію від приймаючої сторони супроводжує єпископ Дамієтський і Кафр-аш-Шейхський Марк.
В рамках поїздки заплановано відвідування монастирів Нітрійської пустині, монастирів преподобних Павла Фівейського і Антонія Великого та християнських святинь Каїру, пов’язаних в тому числі й з перебуванням святого сімейства в Єгипті.
Слід зазначити, що Коптська Церква Єгипту не входить до сім'ї Православних Церков світу і вважається ними такою, що відпала від православ'я через монофізитську єресь.
Тим не менше, 26 березня делегація прибула в монастир преподобного Макарія Великого, що знаходиться за 92 кілометри на захід від Каїру. Члени делегації поклонилися в обителі мощам преподобного Макарія Великого, преподобного Макарія Олександрійського, преподобного Іоанна Колова, а також мощам 51 мученика, які прийняли мученицьку кончину в цьому монастирі в V столітті від варварів. Паломники оглянули монастир та відвідали монастирську бібліотеку, після чого відбулася зустріч з братією монастиря.
27 березня делегація ченців УПЦ МП відвідала монастир Пресвятої Богородиці Римлян. Делегацію зустрів ігумен монастиря єпископ Макарій. Владика, вітаючи гостей, висловив радість візитом чернечої делегації з України.
"Відбулося щире й тепле спілкування на тему взаємного ознайомлення з досвідом монашеського життя. Під час перебування в обителі, члени делегації вклонилася мощам... Брат монастиря єромонах Макарій розповів гостям про історію та святині монастиря", - пише сайт УПЦ МП.
В цей же день делегація відвідала монастир Сирійців, названий так в пам’ять про перебування в ньому іноків з Сирії. Паломники оглянули монастир, зокрема помолилися в келії преподобного Паїсія Великого, який жив в сусідній обителі, але приходив молитися і в обитель Сирійців, де мав келію. В головному храмі монастиря ченці з України на чолі з митрополитом Святогірським Арсенієм прочитали великопісну молитву преподобного Єфрема Сиріна з 16 поклонами.
В монастирі Сирійців гостей вітав ігумен обителі єпископ Матфей – секретар Комісії у справах монастирів, найстарший з ігуменів монастирів Коптської Церкви. У своєму вітальному слові єпископ Матфей, зокрема, сказав: “Ми дуже пишаємося вашою Церквою. Ми чули, що в радянські часи ваші бабусі таємно хрестили дітей, щоб зберегти віру. І це дуже великий урок для нас, що ваша Церква зберегла віру й дуже швидко відродила її. Ми вчимо наших дітей на вашому прикладі. Ми вас вітаємо в нашому монастирі».
Наступним монастирем, який відвідала чернеча делегація цього дня, став монастир преподобного Паїсія Великого, в якому паломники вклонилися мощам преподобного. В цьому монастирі гостей приймав ігумен обителі єпископ Агапій. "Під час бесіди, яка відбулася в теплій атмосфері, йшлося про сучасний стан монашеського життя в Єгипті та Україні", - пише сайт УПЦ МП.
Під час візитів до монастирів ченці з України дарували місцевим обителям видання та фотоальбоми своїх обителей, а також Печерський патерик, "який став духовним плодом Древнього патерика, оскільки наші преподобні надихалися у своїх подвигах житіями та подвигами аскетів Нітрійської пустині", зазначаэ сайт УПЦ МП.
Протягом цих днів делегація проживала в коптському Патріаршому центрі «Логос», який розташований при монастирі преподобного Паїсія Великого.
До складу делегації увійшли: намісник Свято-Успенської Святогірської лаври митрополит Святогірський Арсеній (Яковенко) – голова делегації; намісник монастиря Різдва Пресвятої Богородиці в урочищі «Церковщина» єпископ Гостомельський Тихон (Софійчук), Київська єпархія; намісник Благовіщенського Ніжинського монастиря єпископ Ладанський Феодосій (Марченко), Ніжинська єпархія; насельники Свято-Успенської Святогірської лаври – архимандрит Лазар (Терещенко) та єромонах Іосиф (Георгіца); насельники Свято-Успенської Києво-Печерської лаври – архимандрит Агафон (Опанасенко) та єромонах Феофіл (Кошовенко); насельник Свято-Духівського скита Свято-Успенської Почаївської лаври ігумен Гермоген (Мельник); завідуючий бібліотекою Київської духовної академії і семінарії – архимандрит Дамаскін (Лебедь); намісник Кирилівського монастиря м. Києва архимандрит Варлаам (Озимок), Київська єпархія; намісник Хрестовоздвиженського Чарторийського монастиря архимандрит Володимир (Гапонюк), Волинська єпархія; намісник Свято-Воскресенського Ужгородського монастиря архимандрит Марк (Куштан), Мукачівська єпархія; намісник Свято-Миколаївського монастиря (с. Холмогорівка, Бахчисарайського району) єромонах Варнава (Шкурдода), Кримська єпархія.
Делегацію супроводжує заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП протоєрей Миколай Данилевич.
Єгипет є колискою монашества, яке там зародилося в ІІІ столітті. Саме в Єгипті жили такі відомі християнські подвижники і преподобні як Павел Фівейський, Антоній Великий, Онуфрій Великий, Макарій Великий, Пахомій Великий, Арсеній Великий, Пимен Великий, Паїсій Великий та інші аскети, про життя та чернечі подвиги яких розповідається в “Древньому патерику”.