РПЦ повернула музею ікону "Трійцю" Андрія Рубльова з численними пошкодженнями

28.09.2022, 16:25
Культура
РПЦ повернула музею ікону "Трійцю" Андрія Рубльова з численними пошкодженнями - фото 1
Ікона "Трійця", написана Андрієм Рубльовим у XV столітті, отримала 61 пошкодження за три доби поза Третьяковською галереєю, де вона зазвичай виставляється.

Це випливає з ухвали розширеної реставраційної ради Третьяковської галереї, яку опублікувала мистецтвознавець Ксенія Коробейнікова, повідомляє Радіо Свобода.

У липні ікону вивозили на Богослужіння у Трійце-Сергієву лавру у Підмосков'я.

Серед іншого комісія виявила на іконі "численні лущення барвистого шару", які можуть збільшитися і терміново потребують зміцнення. Експерти припускають, що виявлені пошкодження - це "лише частина процесу негативних змін, що почалия". Вони "серйозні і можуть загрожувати існуванню стародавньої та крихкої пам'ятки", йдеться у висновках комісії.

Пошкодження було виявлено після дослідження ікони після повернення її з Трійце-Сергієвої лаври в липні 2022 року, де вона знаходилася три дні. Експерти дійшли висновку, що у храмі не було необхідних кліматичних умов.

Співробітники Третьяковської галереї були спочатку проти того, щоб ікона залишала музей. Ще у травні вони заявляли, що для збереження ікони необхідно постійно підтримувати жорсткі температурні умови та певну вологість. У липні Мінкульт надіслав до Третьяковської галереї дозвіл на видачу ікони "у винятковому порядку" за підписом куратора Російського військово-історичного товариства Сергія Обриваліна.

Мистецтвознавець Коробейнікова, посилаючись на джерело у Мінкульті, повідомила, що Обриваліну спустили доручення "згори". Вона припустила, що "йдеться про адміністрацію президента, керівнику якої Антону Вайно дзвонив Патріарх у цій справі".

Реставраційна рада ухвалила рішення не повертати ікону в експозицію Третьяковської галереї. "Трійцю" у спеціальній вітрині приберуть у сховище, де вона залишатиметься "до стабілізації її стану".

Ікона Андрія Рубльова "Свята Трійця" до 1929 року знаходилася в Троїце-Сергієвій лаврі, потім була передана Третьяковській галереї. Звідти ікону вивозили всього два рази: під час Другої світової війни – в евакуацію до Новосибірська та з ініціативи предстоятеля РПЦ Патріарха Кирила (Гундяєва) у 2022 році – на Богослужіння на честь 600-річчя здобуття мощей Сергія Радонезького.

В основу ікони покладено старозавітний сюжет "Гостинність Авраама". Він розповідає, як Авраам зустрів трьох ангелів. Під час трапези йому було дано обітницю про майбутнє народження сина Ісака.