РПЦ прагне організувати «всеправославне судилище» над Патріархом Варфоломієм, – експерт

РПЦ прагне організувати «всеправославне судилище» над Патріархом Варфоломієм, – експерт - фото 1
Експерт Андрій Мельников вважає, що РПЦ хоче скинути Патріарха Варфоломія і створити свою «паралельну систему світового православ’я».

У РПЦ «залишається варіант зі створенням своєї, паралельної системи світового православ’я. Такий варіант пропонували ще в 2019 році, коли Варфоломій надав Томос про автокефалію ПЦУ. Але тоді такі проекти здавалися надто екстремальними», – зазначив Мельников, слова якого передає Credo.press.

«Останнім часом голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Іларіон (Алфєєв) чи не в кожної суботньої передачі, яку він веде на державному телеканалі «Росія-24», лає Патріарха Варфоломія….Таке наполегливе шельмування Варфоломія першим помічником Патріарха Кирила, зрозуміло, повинно було мати мету. Ймовірно, досягнутий інформаційний і емоційний ефект на наших очах повинен вилитися в якісь практичні кроки. Втім, деякі з них вже пішли. Московський Патріархат намагається створити на “домашній території” Константинопольського Патріархату, тобто Туреччини, настільки улюбленої російськими туристами, незалежні церковні громади. У Європі та Південно-Східної Азії створені екзархати, що було неможливо, коли між Москвою і Константинополем існували повноцінні відносини. Тепер же зв’язки порвані, спільне богослужіння заборонено, проте Константинопольський Патріарх формально залишається в диптихах, хоча в храмах РПЦ його не згадують, як і тих глав православних Церков, які визнали Православну Церкву України», – говорить Андрій Мельников.

За його словами, РПЦ хоче організувати «всеправославне судилище» над Патріархом Варфоломієм і позбавити його сану.

Як РІСУ інформувала, 16 вересня в Сергіївському залі Храму Христа Спасителя в Москві відбулася конференція «Світове Православ’я: першість і соборність у світлі православного віровчення», яка мала на меті здійснити інформаційну атаку на Вселенський Патріархат і на ПЦУ.

Метою конференції було обговорення таких питань, як першість, соборність, порядок дарування автокефалії. Тобто ті питання, які мали обговорюватись на Всеправославному Кіпрському соборі у 2016 році за участі всіх Православних Церков, але РПЦ відмовились від участі саме через те, що там мали обговорювати порядок дарування автокефалії.
На цій конференції Патріарх Московський задався питанням, чи може вважатися легітимною церковна влада, яка вступає в співслужіння з розкольниками. Кирил закликав богословів різних країн, які беруть участь в форумі, осмислити, як застосовувати ці канони на практиці, що конкретно вони означають в нинішній ситуації.

Заступник Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ МП протоєрей Миколай Данилевич виступив на конференції через відеозв’язок. Говорячи про ситуацію, пов’язану з діями Константинопольського Патріарха в Україні, Данилевич зазначив: «Минуло понад два роки з трагічних для нас подій. Зараз, коли пристрасті вщухли і вляглися, настав час спокійно осмислити кризові теми в міжправославних стосунках, еклезіологічні питання, йти саме по церковному, а не по політичному шляху. Це дійсно дуже важливо».