Блог Тараса Тымо_image

Блог Тараса Тымо

Самоцензура

30.05.2012, 00:11
Правило "говорити добре, або ніяк" народна мудрість відносить лише до покійників. Якщо ми віримо у живість і непереможність Церкви, то правда і гідна критика лише очистить і зміцнить її.

Відомий журналіст Віталій Портников оприлюдний черговий запис свого відео-блогу "Відверто для своїх".

У ньому він дуже проникливо аналізує проблему т.зв. "самоцензури". Формальний привід для цього - заклик голови оргкомітету Євро2012 Маркіяна Лубківського до українських журналістів проявити патріотизм у формі самоцензури, пишучи про Україну лише добре. Мовляв, перед іноземцями треба продемонструвати все найкраще.

Не хочеться торкатися питань Євро 2012 і сьогоднішнього образу України в уяві європейців. Пан Маркіян со товаріщі "все найкраще" вже світові показали самі, так що найвигадливішим журналістам важко буде щось додумати... Тут і вбивства бездомних собак, і відбір бізнесу ПростоПринта, і шаленні крадіжки на всьому, і.......

У мене тема самоцензури викликала зовсім інші аналогії. Слухаючи Портникова, я зрозумів, що це та тема, яка не дає багатьом нормально і вільно висловлюватися в медіа на релігійно-церковні теми. Кому з журналістів, аналітиків чи простих коментаторів церковної проблематики не доводилося чути докорів на кшталт "не варто цього виносити на люди", "ще не час про це говорити відкрито", "це не для сторонніх вух" і т.д. І чути ці докори не стільки від церковних провідників, скільки від надміру запопадливих (чи то лякливих, чи просто корисливих?) клерків, які особливою "пильністю" сподіваються здобути собі бали в начальства. 

Зрозуміло, що духовна тематика особливо делікатна і лізти в неї зі скандально-сенсаційними прийомами жовтої преси не слід. Однак не треба впадати і в протилежну крайність, зашикуючи тих, хто з добрих міркувань наважився сказати правду або підняти наболілу проблему. Така постава виявляє невпененість, боязнь і недовру до Правди, яка здатна визволити. І про це Портников говорить дуже слушно і проникливо.

Правило "говорити добре, або ніяк" народна мудрість відносить лише до покійників. Якщо ми віримо у живість і непереможність Церкви, то правда і гідна критика лише очистить і зміцнить її. А єлейно-правильні "захисники" лише роблять їй ведмежу послугу, заганяючи проблеми у підпілля лише для того, щоб з часом вони вибухнули ще сильніше...