Саїд Ісмагілов: "Арабо-мусульманський світ переконаний, що війна в Україні - це війна Росії проти Америки"

Саїд Ісмагілов: "Арабо-мусульманський світ переконаний, що війна в Україні - це війна Росії проти Америки" - фото 1
Російська пропаганда у війні в Україні використовує стереотипи, що склалися в ході арабо-ізраїльського конфлікту. У мусульманському світі все це підносять як війну Росії проти Америки. Інші називають це "джихадом" – що це нібито війна на шляху Всевишнього Аллаха проти України.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів муфтій Духовного управління мусульман України "Умма" Саїд Ісмагілов, імам-капелан Київської територіальної оборони.

За його словами, російська пропаганда призвела до того, що значна кількість відомих мусульманських діячів, зокрема муфтій Талгат Таджуддін – це верховний муфтій Росії і голова Центрального духовного управління Росії, муфтій Чечні Салах Межієв, той же Альбір Крганов та інші – відкрито підтримують, благословляють цю війну і закликають мусульман Росії на війну проти України.

"Деякі договорилися до того, що назвали це "джихадом" – що це нібито війна на шляху Всевишнього Аллаха проти України. Справа в тому, що відразу після першого приходу Путіна на пост президента, в 2000-і роки, був запущений процес взяття під контроль всіх мусульманських духовних управлінь в Росії. Зараз всі муфтії там або співробітники ФСБ, або співпрацюють з ФСБ. У будь-якому випадку вони знаходяться під жорстким контролем. І вони продовжують політичну лінію Кремля. Вони роблять такі заяви, які з точки зору ісламу абсолютно абсурдні", - говорить Саїд Ісмагілов.

На арабо-мусульманський світ, переконаний муфтій, впливають і постановочні відео кадирівців:

"У мусульманському світі над кадирівцями іронізують, називають їх "тік-ток батальйонами". Тому що вони безпосередньо в боях участі не беруть, а роблять постановочні відео. Вони стоять за спинами інших російських солдатів, виконують фактично каральні функції і працюють на рекламу. Ця реклама спрямована на дві аудиторії. Перша – це внутрішня аудиторія в Росії, де вони показують: "дивіться, як ми тут легко захоплюємо і ведемо бої, фактично без втрат, ми всі такі браві мусульмани". І це грає роль мобілізаційного ролика для мусульман в Росії. А з іншого боку, вся ця реклама спрямована на арабо-мусульманський світ, де спостерігається велика симпатія і підтримка Росії. І якраз ці всі ролики розраховані виключно на мусульманську аудиторію. Я навіть впевнений, що це знімається для того, щоб в арабських країнах – в Ірані, в Пакистані, в Сирії, показати: "ось, дивіться, мусульмани Росії такі віруючі, такі правильні, вони тут воюють з цими націоналістами і фашистами – українцями". Все це саме в такому ключі підноситься".

Муфтій Ісмагілов наголошує, що в мусульманському світі все це підносять не як війну Росії проти України, а як війну проти Америки. А Україні просто не пощастило, що опинилася на полі бою.

"Ящо ми поспілкуємося зі ЗМІ мусульманських країн, то вони нас взагалі не вважають суб'єктом, кажуть, що на нашій території відбувається війна Росії проти Америки. І коли ти починаєш їм пояснювати, що американців тут немає, тут воюють українці, ми захищаємо свою Батьківщину, вони кажуть, що це все дурниця і що нібито нас використовують.

Арабо-мусульманський світ починає сприймати суб'єктність країн не раніше ніж з Німеччини. Ось Німеччина – це вже, на їхню думку, країна. А всі ті, хто до Німеччини – Польща, Словаччина – у свідомості обивателя дуже маленькі, незначні, що не мають суб'єктності країни. І вони нібито існують тільки тому, що "злісний" колективний Захід – Америка і Європа – побажали, щоб тут вони існували. І такий підхід абсолютно викреслює нас з поля зору. Ми для них взагалі ніхто, виходить. Арабські, індонезійські засобам масової інформації не можуть зрозуміти, що це наша війна, а не війна США, що це ми захищаємося. Вони апріорі не хочуть нас бачити окремим суб'єктом. Україну вони не сприймають як окрему країну. Це не тому, що у них тупізм з географії, а тому, що це їм вбила російська пропаганда", - розповідає муфтій.

За словами Саїда Ісмагілова, в Україні мусульмани служать в теробороні, ЗСУ і в інших підрозділах. Лише по Києву і Київській області – це не менше тисячі людей. Є кримськотатарські батальйони, і чеченські батальйони. І в різних цих підрозділах є татари, араби, азербайджанці, українці, які прийняли іслам, дагестанці.